1. Spider's Web
  2. Technologie

Nie liczy się cena, liczą się możliwości. Czym różnią się słuchawki Sony WF-1000XM3 od Sony WF-XB700?

Lokowanie produktu

Łączy je marka, dzieli 400 zł różnicy. Co zyskujemy, kupując droższe słuchawki Sony WF-1000XM3 i czy naprawdę wiele tracimy, wybierając tańsze WF-XB700?

01.06.2021
19:53
Sony WF-1000XM3 czy Sony WF-XB700 - który model słuchawek wybrać?

Zwykle tak jest, że kupując tańszy produkt, kupujemy produkt gorszy, zaś wybierając droższy wariant, kupujemy produkt lepszy. W przypadku słuchawek TWS od Sony jest nieco inaczej - choć jedne słuchawki kosztują 299 zł, a drugie 699 zł, trudno spojrzeć na nie w kategorii „lepsze-gorsze”. One są po prostu inne.

Sony WF-1000XM3 to słuchawki TWS dla wymagających ciszy i spokoju.

Droższy model słuchawek Sony wyróżnia przed wszystkim to, iż jest on wyposażony w technologię aktywnej redukcji hałasu. Pozwala ona odciąć się od świata w zatłoczonej komunikacji publicznej czy hałaśliwym biurze, ale nie tylko. Dzięki ANC możemy się też cieszyć muzyką w ciszy i spokoju, niezależnie od tego, czy siedzimy we własnym salonie czy idziemy ruchliwą ulicą.

Sony WF-1000XM3 class="wp-image-1731366"
Sony WF-1000XM3

Jakość brzmienia jest zaś priorytetem, który przyświecał Sony przy tworzeniu tych słuchawek. Sony WF-1000XM3 w chwili premiery były najlepiej grającymi słuchawkami TWS na rynku i do dziś wygrywają z większością nowych modeli, jeśli chodzi o jakość oraz szczegółowość brzmienia. Odpowiadają za to dwa przetworniki o średnicy 6 mm, które wspomaga funkcja DSEE HX, optymalizując odtwarzanie skompresowanych plików audio w taki sposób, by brzmiały jak oryginalne pliki w wysokiej rozdzielczości.

Sony WF-1000XM3 class="wp-image-1729047"
Sony WF-1000XM3

To model dla tych, którzy oczekują po muzyce selektywności i finezji. Którzy chcą usłyszeć każdą nutkę w danym utworze i strumieniować muzykę bezprzewodowo w najwyższej możliwej jakości.

Słuchawki Sony WF-1000XM3 mogą pracować na jednym ładowaniu przez sześć godzin, zaś dołączone etui ładujące może je naładować do pełna aż trzykrotnie. Taki czas pracy ma jednak przełożenie na rozmiar i masę słuchawek - każda z „pchełek” waży 8,5 g.

Sony WF-XB700 kosztują ponad dwa razy mniej, a wcale nie są dwa razy gorsze.

Przede wszystkim model WF-XB700 ma zupełnie inną charakterystykę brzmienia od WF-1000XM3. Podczas gdy droższe słuchawki stawiają na szczegółowość i „organiczność” brzmienia, WF-XB700 mają trafić w gusta tych, którzy od muzyki oczekują sonicznego masażu neuronów i potężnego basu.

Sony WF-XB700 class="wp-image-1729041"
Sony WF-XB700

Tutaj ów bas dostarczają przetworniki o średnicy aż 12 mm, dodatkowo wspomagane przez funkcję Extra Bass w oprogramowaniu. Brzmienie jest ciepłe, energiczne i przypadnie do gustu miłośnikom hip-hopu, rapu i muzyki elektronicznej.

Sony WF-XB700 nie oferują co prawda ANC, ale mają nieco inną konstrukcję od WF-1000XM3, która bardzo dobrze izoluje nas od świata zewnętrznego samym dopasowaniem do ucha. Tańsze słuchawki są też nieco lżejsze, ważąc po 8g na „pchełkę”. Na papierze to niewielka różnica, ale przy noszeniu urządzenia w uszach po kilka godzin dziennie, będzie ona odczuwalna.

Słuchawki Sony WF-XB700 oferują też bardzo długi czas pracy bez ładowania, bo aż 9 godzin. Dołączone etui pozwala zaś na ich dodatkowe naładowanie. Warto wspomnieć też, że etui ładujące do tańszego modelu jest mniejsze, więc łatwiej będzie wcisnąć je do kieszeni spodni podczas wyjścia na miasto czy na trening.

 class="wp-image-1729044"

Tańszy model ma też jedną bardzo istotną przewagę nad tym droższym: jego konstrukcja spełnia normę IPX4, co oznacza, że słuchawki są wodoodporne do codziennego użytku. Nie musimy się zatem obawiać deszczu czy potu na siłowni, Sony WF-XB700 są przed nim zabezpieczone, podczas gdy droższy model przeznaczony jest raczej do bardziej statycznych, „suchszych” zastosowań.

Sony WF-1000XM3 czy Sony WF-XB700 - które słuchawki wybrać?

Cytując klasyka: to zależy. Na szczęście decydując się między jednym a drugim nie decydujemy między produktem znacznie lepszym i znacznie gorszym, a takimi, które przemawiają do innego nabywcy.

Jeśli każdego dnia spędzasz sporo czasu w komunikacji publicznej i/lub pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, Sony WF-1000XM3 są dla ciebie, to tylko one z tej dwójki oferują aktywną redukcję hałasu, która znacząco poprawia komfort życia w takich sytuacjach.

Jeśli lubujesz się w muzyce elektronicznej, a do tego aktywnie spędzasz czas, trenujesz i potrzebujesz słuchawek o bardzo długim czasie pracy bez doładowywania: Sony WF-XB700 są wprost stworzone dla ciebie.

 class="wp-image-1729053"

Niezależnie od wyboru, dostajemy kapitalne słuchawki o ogromnych możliwościach. Obydwa modele oferują wygodną obsługę, komfort noszenia w uchu i bardzo dobrze brzmiące rozmowy telefoniczne w trybie głośnomówiącym. Po obydwu możemy spodziewać się naprawdę wysokiej jakości dźwięku i stabilnego połączenia ze smartfonem czy komputerem.

Obydwa modele są równie warte zakupu. A kwestia tego, który wybrać, zależy już wyłącznie od budżetu jakim dysponujemy i osobistych preferencji. Niezależnie od tego, który model wybierzemy, kupujemy świetne słuchawki.

*Materiał powstał we współpracy ze sklepem RTV Euro AGD

Lokowanie produktu
Najnowsze