REKLAMA

W smartfonach Samsunga będziesz miał grafę z PlayStation 5

Układy Exynos przyszłej generacji mają zawierać w sobie moduł graficzny zaprojektowany przez AMD. Ma on bazować na architekturze RDNA 2 i oferować VRR i sprzętową akcelerację śledzenia promieni.

01.06.2021 13.31
samsung galaxy rdna 2
REKLAMA

Xbox Series X|S, PlayStation 5 i karty Radeon nowej generacji bazują na układzie graficznym od AMD o architekturze RDNA 2. Są to jednak urządzenia, w których zużycie energii nie jest aż tak bardzo istotne. Przynajmniej nie w takim samym stopniu, jak w urządzeniach ultramobilnych – takich jak telefony komórkowe. Tymczasem AMD właśnie potwierdziło plotki o rozszerzeniu współpracy z Samsungiem. Firma będzie wspólnie z Koreańczykami projektować przyszłe układy Exynos.

REKLAMA

Układy Samsung Exynos najczęściej są wykorzystywane przez sztandarowe telefony, takie jak Galaxy S czy Galaxy Note. Koreański producent już nie pierwszy raz współpracuje z twórcami Radeona. Tym razem jednak ponoć współpraca jest bardzo szeroka. Oczywiście efekt końcowy tego sojuszu nie będzie oznaczał, że Samsung Galaxy będzie oferować graficzną moc PlayStation 5 – bo to na dziś technologicznie niemożliwe. Będzie jednak wykorzystywał tą samą technologię.

AMD RDNA 2 w układach Exynos. Telefony Samsung Galaxy gotowe na mobilne gry nowej generacji.

Niestety, o szczegółach budowy nowych układów Exynos nie wiemy na razie zbyt wiele. AMD w oświadczeniu prasowym wspomina tylko, że układy Samsunga zawierać będą moduł graficzny o architekturze RDNA 2. Wiemy też z tego oświadczenia, że na poziomie sprzętowym obsługiwał będzie śledzenie promieni i VRR.

Śledzenie promieni to technika renderowania grafiki przez symulację tego, w jaki sposób światło wchodzi w reakcję z ośrodkami na które trafia. Jest to wyjątkowo wymagająca od sprzętu metoda, ale w zamian oferuje możliwość tworzenia realistycznie wyglądających scen w grafice 3D bez ogromnego nakładu pracy ze strony twórcy. Z kolei VRR odpowiada za synchronizację pracy wyświetlacza i układu graficznego, dzięki czemu gry działają płynniej i nie gubią klatek animacji.

REKLAMA

Szczegóły na temat nowego układu ma zdradzić Samsung – później w tym roku, jak czytamy w notce od AMD. Pierwszy układ Exynos z RDNA 2 również ma się pojawić jeszcze w tym roku, prawdopodobnie jako podzespół nowego Samsunga Galaxy.

Brzmi to wszystko bardzo ciekawie. Ciekaw jestem jednak jak wiele twórców gier na Androida zdecyduje się wykorzystać tak wydajny sprzęt. Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że będzie on dużo szybszy od czegokolwiek, co aktualnie obecne jest na rynku. Deweloperzy zazwyczaj wolą jednak celować w najbardziej rozpowszechniony sprzęt – a nie tych kilkaset tysięcy posiadaczy jednego modelu telefonu. Trzymam jednak kciuki, by Samsung i AMD zmotywowały odpowiednio twórców gier. I za to, by sam układ faktycznie był tak wydajny, na jaki się zapowiada.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA