REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jest nowa Opera. Ulepszone wideorozmowy, łatwiejsze udostępnianie i więcej porządku

Opera właśnie zaprezentowała nową wersję swojej desktopowej przeglądarki. Aplikacja o tymczasowej nazwie R5 ma być odpowiedzią na trendy, jakie uwypukliła pandemia COVID-19.

24.06.2021
9:17
opera r5
REKLAMA

Według badania przeprowadzonego przez Operę, 65 proc. użytkowników deklaruje, iż w okresie od stycznia 2020 r. do czerwca 2021 spędzało więcej czasu w sieci, niż przedtem. Dwie trzecie respondentów stwierdziło też, że zwiększyła się też ilość czasu wolnego, który spędzają w sieci. Opera R5 ma być ilustracją wyciągniętych z tego badania wniosków.

REKLAMA

Łatwiejsze widerozmowy w Opera R5.

Jedną z nowości w nowej przeglądarce jest optymalizacja pod aplikacje służące do widerozmów. Konkretniej, chodzi o możliwość łatwego odnalezienia aplikacji z wideokonferencją w momencie, gdy użytkownik ma otwartych w przeglądarce bardzo wiele kart. W najnowszej Operze w momencie gdy użytkownik zmienia kartę z tej w której odbywała się rozmowa, ta automatycznie przechodzi do oddzielnego pływającego okienka, na wierzchu innych kart. Okno pozostaje zawsze na widoku.

 class="wp-image-1759722"
Wideorozmowy w Opera R5

Opera pozwala również na zmianę przezroczystości okna , co zapewnia użytkownikom podgląd na cały ekran oraz nieprzerwany kontakt z rozmówcami. Nowa funkcja jest kompatybilna z Google Meet, Zoom oraz Microsoft Teams. Karta z aktywnym połączeniem będzie oznaczona czerwonym paskiem.

Opera Pinboards, czyli łatwiejsze udostępnianie treści.

Funkcja Pinboards pozwala zbierać strony internetowe, obrazy, linki i notatki w formie wirtualnej tablicy i udostępniać je innym osobom - niezależnie od urządzenia, z którego korzystają. Udostępnianie Pinboards sprowadza się do wysłania komuś hiperłącza. Oglądający mają dostęp do wszystkiego, co publikuje właściciel danej tablicy, mogą także reagować na treści za pomocą emotikonów.

Nowe możliwości odtwarzacza, porządek kart i więcej. Opera R5 to dużo nowości.

 class="wp-image-1759719"
Opera Pinboards

Pasek boczny Opery zyskał obsługę nowych usług multimedialnych, a konkretnie Deezera, Tidala, SoundClouda i Gaana. Funkcja odtwarzacza została też ulepszona o dodatkowe kontrolki. Wystarczy najechać kursorem na ikonę odtwarzacza na pasku bocznym, aby wyświetlić okienko z takimi przyciskami jak: pomiń, odtwórz, wstrzymaj lub przeciągnąć oś czasu odtwarzania bez konieczności otwierania dodatkowych paneli.

Interesującym usprawnieniem jest też funkcja wyszukiwania w kartach, która pozwala znaleźć tę konkretną, wpisując słowo kluczowe. Wyszukiwanie można otworzyć za pomocą skrótu CTRL + spacja. Wyszukiwarka sprawdza zarówno tytuły kart, jak i zawartość stron. Synchronizując przeglądarki za pomocą konta użytkownika, funkcja wyszukiwania wyświetli również karty otwarte na innych urządzeniach. Od teraz Opera będzie również wskazywać zduplikowane karty.

REKLAMA

W wersji R5, przeglądarka Opera poprawia również swój wygląd za sprawą nowych tapet.

Opera jest członkiem projektu Chromium, a więc w kwestii przetwarzania witryn i aplikacji z automatu znajduje się wśród rynkowych liderów. Jej silnik jest bowiem dopracowywany nie tylko przez inżynierów Opery, ale też Google’a, Microsoftu, Vivaldiego, Brave’a i innych – co powinno gwarantować też zgodność ze wszystkimi możliwymi aplikacjami webowymi. Przeglądarka niezmiennie jest darmowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA