REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Ten program zmieni twoje bazgroły w fotorealistyczne obrazy. Możesz już go pobrać

Rodzice mówili ci, że pięknie rysujesz, ale nikt poza nimi nie dostrzegał talentu? Cóż, teraz dostrzeże go sztuczna inteligencja. Nvidia Canvas zamieni każdego w artystę.

25.06.2021
19:37
Nvidia Canvas zmieni twoje bazgroły w fotorealistyczne obrazy. Możesz już pobrać program
REKLAMA

W 2019 roku Nvidia pokazała obiecujące demo technologii GauGAN. Narzędzie bazowało na uczeniu maszynowym i pozwalało przekształcać bardzo proste rysunki w fotorealistryczne zdjęcia. Kilka koślawych kresek stawało się nagle lasem, a niebieska plama przekształcała się w wysokogórskie jeziorko.

REKLAMA

Od pokazu tej technologii minęły dwa lata. W tym czasie Nvidia cały czas pracowała nad rozwojem swojego narzędzia, aż w końcu udostępniła je jako program. Nadal w wersji beta, ale za to dostępny do pobrania dla każdego użytkownika Windowsa 10, pod warunkiem, że ma komputer wyposażony w kartę graficzną Nvidia z rodziny RTX.

Nvidia Canvas działa wręcz magicznie.

Program na żywo analizuje to, co rysujemy i przekształca koślawe obrazki w pejzaże. Aplikacja bazuje na elementach z prawdziwych zdjęć, takich jak woda, chmury, trawa, czy kamienie. Canvas w locie przekształca zasoby w taki sposób, by odpowiadały naszemu szkicowi.

W czasie rysowania musimy tylko wskazać aplikacji, co właściwie chcemy narysować. Wybieramy zatem odpowiedni pędzel, taki jak „śnieg”, „woda” czy „chmury”, a następnie zaczynamy malować. Każdy pędzel ma własny kolor.

Efekty generowane przez program możemy następnie edytować nakładając na nie style. Mamy do wyboru paletę styli odpowiadającą różnym warunkom pogodowym jak i porom dnia. Wystarczy jedno kliknięcie by krajobraz widziany za dnia przekształcić w symulację warunków panujących podczas zachodu Słońca. Canvas nie tylko dobiera odpowiednią paletę kolorystyczną, ale dba też o dobór cieni, a nawet refleksów świetlnych w wodzie. Coś niesamowitego.

Nvidia Canvas zmieni twoje bazgroły w fotorealistyczne obrazy. Możesz już pobrać program class="wp-image-1762539"

Końcowym efektem jest fotorealistyczny obraz, który następnie możemy wyeksportować do formatu PSD i używać go w Photoshopie. Obraz jest zapisany w warstwach, które możemy swobodnie edytować.

Nvidia Canvas zapowiada rewolucję dla ilustratorów.

Tworzenie realistycznego tła w kilku szybkich krokach przyda się niejednemu ilustratorowi. Tła można wykorzystać w wielu projektach, bez straty czasu na szukanie odpowiednich zdjęć i tworzenie fotomontaży. Canvas stworzy projekt od zera, w dokładnie takim układzie, jaki jest nam potrzebny.

REKLAMA

Tego typu inteligentne filtry bazujące na tzw. sztucznej inteligencji (czyli uczeniu maszynowym) pojawiają się coraz częściej w profesjonalnych programach. Weźmy np. inteligentny filtr podmiany nieba w Photoshopie. Algorytm działa na bazie chmury obliczeniowej Adobe Sensei i jest tak wiarygodny w swoich efektach, że doprawdy trudno rozpoznać fotomontaż.

Takich narzędzi będzie przybywać. Uczenie maszynowe zrewolucjonizuje jeszcze niejeden program. Kto wie, może w końcu doczekam się automatycznego narzędzia, które zrobi za mnie wstępną układkę materiału przy montażu filmu, wycinając pomyłki i pauzy?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA