REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

iPhone’a 13 Pro z funkcją makro. Apple znów goni konkurencję

Ultraszerokokątny aparat w iPhonie 13 doczeka się autofocusu. To funkcja, którą konkurenci mają od lat. Potencjalnie może oznaczać funkcję makro dostępną w iPhonie po raz pierwszy.

28.06.2021
13:27
iPhone’a 13 Pro z funkcją makro. Apple znów goni konkurencję
REKLAMA

Wielu użytkowników nowych iPhone’ów być może nawet nie zwróciło na ten fakt uwagi, ale ultraszerokokątne obiektywy nie potrafią ustawiać ostrości. Nie ma w nich bowiem układu autofocusu, który pozwalałby dobrać ostrość w zależności od potrzeb. Układy AF są za to w obiektywie standardowym i telefoto.

REKLAMA

Ma to się zmienić już w najbliższej generacji iPhone’ów. Ming-Chi Kuo, jeden z najbardziej wiarygodnych analityków dostarczających przecieki ze świata Apple, podzielił się właśnie najnowszą informacją. Następcy iPhone’a 12 Pro oraz 12 Pro Max będą mieć ultraszerokokątny obiektyw z autofocusem.

Nowy ultraszerokokątny aparat w iPhonie 13. Potencjalnie oznacza to funkcję zdjęć makro.

Autofocus w ultraszerokokątnych aparatach jest już od kilku lat dostępny w topowych smartfonach z Androidem. Producenci najczęściej wykorzystują tę funkcję do zdjęć makro. Możliwe jest bowiem zbliżenie smartfona na ekstremalnie małą odległość do obiektu - rzędu 1 cm od obiektywu - i jednoczesne poprawne ustawienie ostrości na tym obiekcie. Pozwala to uzyskać zdjęcie makro z dużym powiększeniem.

Osobiście nie jestem fanem takich ultraszerokokątnych zdjęć makro. Zdecydowanie bardziej cenię trudniejsze podejście do tego tematu, jakim jest funkcja makro w teleobiektywie. Daje to rezultaty znacznie bardziej zbliżone do tradycyjnej makrofotografii.

A co zmieni aparat iPhone’a 13 Pro, jeśli nie robisz zdjęć makro?

W pozostałych zastosowaniach, od ultraszerokokątnych selfie po zdjęcia krajobrazów, układ autofocusu nie zmieni nic. W obecnej generacji aparatu ultraszerokokątny moduł ma ogromny zakres głębi ostrości, dzięki czemu w kadrze ostre są obiekty od tych leżących kilkanaście centymetrów przed smartfonem, aż po te leżące na horyzoncie. Tak duży zakres ostrości wynika z kombinacji bardzo szerokiego kąta widzenia, niewielkiej matrycy oraz nieprzesadnie jasnego obiektywu.

REKLAMA

Nowy ultraszerokokątny obiektyw z autofocusem trafi do następców iPhone’ów 12 Pro i 12 Pro Max. Tańsze modele bez dopisku Pro będą wykorzystywać dotychczasowe rozwiązanie. Poza tym iPhone 13 Pro Max ma mieć większą wysepkę aparatów kryjącą jeszcze większe moduły foto.

Ming-Chi-Kuo twierdzi jednak, że nowy ultraszerokokątny aparat z układem AF trafi nawet do bazowych modeli iPhone’a w serii 14, czyli na koniec 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA