REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Foto
  3. Tech

iPhone’a 13 Pro z funkcją makro. Apple znów goni konkurencję

Ultraszerokokątny aparat w iPhonie 13 doczeka się autofocusu. To funkcja, którą konkurenci mają od lat. Potencjalnie może oznaczać funkcję makro dostępną w iPhonie po raz pierwszy.

iPhone’a 13 Pro z funkcją makro. Apple znów goni konkurencję
REKLAMA
245 interakcji
dołącz do dyskusji

Wielu użytkowników nowych iPhone’ów być może nawet nie zwróciło na ten fakt uwagi, ale ultraszerokokątne obiektywy nie potrafią ustawiać ostrości. Nie ma w nich bowiem układu autofocusu, który pozwalałby dobrać ostrość w zależności od potrzeb. Układy AF są za to w obiektywie standardowym i telefoto.

REKLAMA

Ma to się zmienić już w najbliższej generacji iPhone’ów. Ming-Chi Kuo, jeden z najbardziej wiarygodnych analityków dostarczających przecieki ze świata Apple, podzielił się właśnie najnowszą informacją. Następcy iPhone’a 12 Pro oraz 12 Pro Max będą mieć ultraszerokokątny obiektyw z autofocusem.

Nowy ultraszerokokątny aparat w iPhonie 13. Potencjalnie oznacza to funkcję zdjęć makro.

Autofocus w ultraszerokokątnych aparatach jest już od kilku lat dostępny w topowych smartfonach z Androidem. Producenci najczęściej wykorzystują tę funkcję do zdjęć makro. Możliwe jest bowiem zbliżenie smartfona na ekstremalnie małą odległość do obiektu - rzędu 1 cm od obiektywu - i jednoczesne poprawne ustawienie ostrości na tym obiekcie. Pozwala to uzyskać zdjęcie makro z dużym powiększeniem.

Osobiście nie jestem fanem takich ultraszerokokątnych zdjęć makro. Zdecydowanie bardziej cenię trudniejsze podejście do tego tematu, jakim jest funkcja makro w teleobiektywie. Daje to rezultaty znacznie bardziej zbliżone do tradycyjnej makrofotografii.

A co zmieni aparat iPhone’a 13 Pro, jeśli nie robisz zdjęć makro?

W pozostałych zastosowaniach, od ultraszerokokątnych selfie po zdjęcia krajobrazów, układ autofocusu nie zmieni nic. W obecnej generacji aparatu ultraszerokokątny moduł ma ogromny zakres głębi ostrości, dzięki czemu w kadrze ostre są obiekty od tych leżących kilkanaście centymetrów przed smartfonem, aż po te leżące na horyzoncie. Tak duży zakres ostrości wynika z kombinacji bardzo szerokiego kąta widzenia, niewielkiej matrycy oraz nieprzesadnie jasnego obiektywu.

REKLAMA

Nowy ultraszerokokątny obiektyw z autofocusem trafi do następców iPhone’ów 12 Pro i 12 Pro Max. Tańsze modele bez dopisku Pro będą wykorzystywać dotychczasowe rozwiązanie. Poza tym iPhone 13 Pro Max ma mieć większą wysepkę aparatów kryjącą jeszcze większe moduły foto.

Ming-Chi-Kuo twierdzi jednak, że nowy ultraszerokokątny aparat z układem AF trafi nawet do bazowych modeli iPhone’a w serii 14, czyli na koniec 2022 r.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA