REKLAMA

Switch dla pecetowej rasy panów. Steam pracuje nad przenośną konsolą do gier

Niech ta plotka się potwierdzi, a nigdy więcej nie pomyślę o Nintendo Switchu. Valve rzekomo pracuje nad własną konsolą przenośną - nadchodzi SteamPal.

25.05.2021 17.49
Steam pracuje nad własną konsolą przenośną
REKLAMA

Pamiętacie jeszcze Steam Link albo Steam Box? Dotychczasowe próby wejścia Valve’a na rynek hardware’u nie kończyły się zbyt szczęśliwie, ale wiele wskazuje na to, że firma nie zamierza się poddawać. Teraz, jak wieść niesie, pracuje nad własną konsolą przenośną.

REKLAMA

SteamPal ma być konsolą przenośną z grami ze Steama.

Źródłem tych doniesień jest konto Steam Database na Twitterze, które bacznie przygląda się poczynaniom Valve’a. Wg tych doniesień w wersji beta aplikacji klienta Steam pojawiło się urządzenie o kryptonimie „Neptune”. Kod źródłowy ujawnia takie szczegóły, jak obecność łączności Bluetooth, WiFi i trybu samolotowego, a także możliwość przypisywania przycisków kontrolera czy menu szybkiego dostępu.

Zdaniem Steam Database Neptune to konsola o nazwie SteamPal. Tę tezę potwierdzają też słowa Gabe’a Newella, założyciela firmy, który kilka tygodni temu niejako zajawiał, iż do końca roku firma ujawni swoje plany odnośnie gier ze Steama na konsolach.

Oczywiście to wszystko pogłoski. Nie wiemy nawet, czym miałby być ten SteamPal - czy samodzielną „konsolą”, czy może prostym urządzeniem do strumieniowania gier z serwerów, jak można dziś robić przez usługę GeForce Now.

Tym niemniej sama koncepcja konsoli przenośnej z biblioteką Steama jest pociągająca. Tym bardziej, że… takie urządzenia już istnieją.

Przenośna konsola z biblioteką gier ze Steama? Bardzo proszę!

W ostatnim czasie widać prawdziwy wysyp tego typu urządzeń w serwisach organizujących zbiórki społecznościowe. Bodajże najlepiej przemyślanym z nich jest GPD Win 3, na którego powstanie twórcy zebrali ponad 30 mln dol. Jest też napędzana procesorem AMD Ryzen 5 Aya Neo, na której powstanie zebrano prawie 18 mln dol. Ostatnio do stawki dołączył One X Player, którego zakładany pierwszy próg wsparcia na IndieGoGo zebrano… w 15 minut.

 class="wp-image-1561022"

Jeszcze do niedawna istnienie takich „przenośnych pecetów” nie miało żadnego sensu, bo dostępne podzespoły nie umożliwiały zabawy w najnowszych tytułach. Teraz jednak się to zmieniło. Dzięki procesorom Intela 11 gen. i grafice Intel Iris Xe, oraz nowym procesorom AMD Ryzen, niemal każdą grę dostępną w bibliotece Steama można odpalić w rozdzielczości 720p/1080p w przyzwoitej jakości, przy zachowaniu płynności znacznie przewyższającej 30 FPS.

 class="wp-image-1561031"
REKLAMA

Od strony technicznej powstanie takiego urządzenia jak SteamPal jest więc jak najbardziej możliwe. Współczesna technika pozwala na stworzenie przenośnej „konsoli”, która uruchomi każdą grę z przebogatej biblioteki Steama w przyzwoitej jakości. Bez trudu mogę sobie wyobrazić urządzenie o obudowie zbliżonej do pokazanego wyżej GPD Win 3, tyle że zamiast Windowsa 10 pracującego pod kontrolą Steam OS. To oczywiście nieco ograniczyłoby dostępną bibliotekę gier, bo dziś nie wszystkie gry ze Steama mogą być uruchomione na Steam OS, ale może Valve znajdzie na to jakiś sposób.

Chciałbym, aby SteamPal rzeczywiście powstał. Mam na Steamie ogromną bibliotekę gier, ale coraz mniej chęci na granie przy PC, zwłaszcza po całym dniu pracy przy tym samym komputerze. Z tego względu od jakiegoś czasu silnie rozważam kupno Nintendo Switcha; gdyby coś takiego jak SteamPal istniało, długo bym się nie zastanawiał. Dostęp do ogromnej biblioteki gier, które już posiadam, z innego miejsca niż biurko, przy którym i tak spędzam całe dnie? Bardzo proszę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA