REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jaki smartwatch na komunię wybrać? TOP 5 inteligentnych zegarków dla dziecka

Sezon komunijny ruszył pełną parą i w głowie rodziców oraz chrzestnych rodzi się pytanie - co kupić dziecku na komunię? Podpowiadamy, jaki smartwatch na komunię wybrać.

14.05.2021
7:45
Jaki smartwatch na komunię wybrać? TOP 5 zegarków dla dziecka
REKLAMA

Przez wiele lat zegarek był klasycznym, tradycyjnym prezentem komunijnym, ale dziś w oczach dziecka ma on relatywnie niewielką wartość. Ani to ciekawe, ani użyteczne, a godzinę to dziecko sobie może sprawdzić na telefonie. Jeśli bardzo chcemy sprawić dziecku zegarek na komunię, warto wybrać zegarek inteligentny, który potrafi znacznie więcej, niż tylko wyświetlać aktualną godzinę.

REKLAMA

Z wyborem smartwatcha dla dziecka jest jednak znacznie większy problem niż ze znalezieniem klasycznego zegarka, bo jest ich po prostu mniej i zwykle nie są one projektowane z myślą o dzieciach. Te zaś, które są tworzone typowo dla dzieci, w 9 przypadkach na 10 nie są warte funta kłaków, a co dopiero podarowania w ważnym dla dziecka dniu.

Kolejny problem to rozmiar większości smart zegarków i smart opasek, który jest stanowczo zbyt duży dla dziecięcych nadgarstków. Z tego względu np. odpada znakomita większość opasek fitness, bo są one po prostu zbyt wielkie i wyglądałyby komicznie na dziecięcej ręce, zarówno chłopięcej, jak i dziewczęcej.

Na rynku jest też wiele inteligentnych zegarków dedykowanych mierzeniu aktywności fizycznej. Tu z kolei ryzykujemy, że kupimy dziecku smartwatch, z którego możliwości w ogóle nie będzie korzystało.

Rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze smartwatcha na komunię jest sporo. Nie znaczy to jednak, że nie da się znaleźć ciekawych zegarków - zarówno tanich, jak i nieco droższych - które sprawdzą się znakomicie w roli prezentu dla dziecka.

Jaki smartwatch na komunię? Honor/Huawei Band 6

Opaski fitness od Huaweia i Honora to jedne z nielicznych urządzeń tego typu, które nadadzą się na dziecięcy nadgarstek, gdyż ich długość nie przekracza 43 mm. Huawei Band 6 oraz Honor Band 6 są z kolei szersze od większości opasek, przez co na ręce dziecka będą wyglądały bardziej jak zegarek niż opaska, a także ułatwią odczytywanie czasu i powiadomień.

Jaki smartwatch na komunię - Huawei Band 6 class="wp-image-1668966"

Od strony funkcjonalnej Honor Band 6 i Huawei Band 6 oferują wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, i sporo takich, z których dziecko pewnie nie skorzysta. Mamy tu oczywiście przekazywanie powiadomień i śledzenie aktywności, ale także pulsometr i pulsoksymetr. Akumulator zaś wystarcza nawet na dwa tygodnie użytkowania. Obydwie opaski prezentują się elegancko i stanowią dobry zamiennik dla klasycznego zegarka.

Jaki smartwatch na komunię? Xiaomi Mi Watch Lite

Podobną funkcjonalność jak wyżej wymienione opaski, ale w formacie bardziej zbliżonym do zegarka oferuje Xiaomi Mi Watch Lite. Można go kupić w trzech kolorach - beżowym, czarnym i niebieskim - zaś jego rozmiary mieszczą się w górnej granicy akceptowalności na dziecięcym nadgarstku (41x35 mm).

Xiaomi Mi Watch Lite ma większy i bardziej czytelny wyświetlacz od opasek, a oferuje z grubsza te same możliwości - wyjąwszy pulsoksymetr, którego tutaj zabrakło. Xiaomi Mi Watch Lite może być jednak lepszym wyobrem, zwłaszcza jeśli dziecko korzysta z telefonu tej samej marki.

Jaki smartwatch na komunię? Garmin Vivofit Jr 3

To jedyny w zestawieniu zegarek zaprojektowany z myślą o wykorzystaniu przez dzieci i widać to na pierwszy rzut oka. Jest on znacznie mniejszy od reszty zegarków w zestawieniu i dostępny w różnych wersjach tematycznych. W przeciwieństwie do pozostałych zegarków, które trzeba ładować albo co drugi dzień, albo co dwa tygodnie, Garmin Vivofit Jr 3 działa dzięki wymiennej baterii CR2025, która powinna wystarczyć na rok użytkowania.

 class="wp-image-1706385"

Największym wyróżnikiem zegarka Garmina jest jednak możliwość dostosowania oprogramowania przez rodzica. Rodzic ma pełną kontrolę nad powiadomieniami i funkcjami zegarka, i może także ustawiać dziecku szereg przypomnień o obowiązkach. Jeśli chcemy kupić dziecku zegarek, który nie tylko je ucieszy, ale też pozwoli mieć je na oku, Garmin Vivofit Jr 3 to najlepsza opcja.

Jaki smartwatch na komunię? Oppo Watch 41 mm

Oppo Watch to już zdecydowanie „dorosły” zegarek, ale jego mniejsza wersja będzie pasować także na dziecięcy nadgarstek. To o wiele bardziej zaawansowane urządzenie od wymienionych wyżej, pozwalające nie tylko na podstawowe przekazywanie powiadomień i śledzenie aktywności, ale także na instalowanie aplikacji a nawet płatności zbliżeniowe.

Jest tylko jedno „ale” - aplikacja Wear OS, niezbędna do działania zegarka, nie jest dostępna w kontroli rodzicielskiej Family Link ani dla dzieci poniżej 13 rż. Jeśli chcemy skorzystać z tego zegarka, konieczne jest delikatne naciągnięcie wieku naszej pociechy.

 class="wp-image-1401682"

Warto jednak to zrobić, gdyż zegarek z Wear OS daje znacznie więcej możliwości od opasek czy tanich zegarków. Dziecko może np. rozmawiać w trybie głośnomówiącym, nie wyciągając telefonu z plecaka. Możemy też np. przypisać do zegarka kartę płatniczą poprzez Google Pay i tym samym umożliwić dziecku płacenie zbliżeniowo w sklepach, zamiast wysyłać je z portfelem i gotówką.

Jaki smartwatch na komunię? Apple Watch

Apple Watch to bez dwóch zdań drogi prezent dla dziecka, ale jednocześnie najlepszy smartwatch dla dziecka, jaki można kupić. Wszystko to za sprawą systemu WatchOS 7, który pozwala skonfigurować zegarek dla dziecka i oddaje pełną kontrolę w ręce rodzica.

Dziecko ma więc dostęp tylko do tych funkcji, na które mu pozwolimy. Podobnie jak w Oppo Watch, tu również dziecko może rozmawiać w trybie głośnomówiącym i korzystać z płatności Apple Pay, jeśli rodzic mu to umożliwi poprzez funkcję Apple Cash.

apple-watch-6 class="wp-image-1424108"

Do działania Konfiguracji Rodzinnej niezbędny jest Apple Watch z modemem LTE - może to być nowy iPhone SE lub nawet starszy Apple Watch series 4. Po skonfigurowaniu konta dziecka może ono korzystać z zegarka bez konieczności posiadania telefonu. Rodzic zaś ma pełny wgląd we wszystko co się na zegarku dzieje i może np. ustawić Tryb Szkoły, w którym zegarek nie będzie przeszkadzał dziecku powiadomieniami i będzie miał zablokowaną większość funkcji.

REKLAMA

Apple Watch jest bezwzględnie najlepiej przemyślanym zegarkiem dla dziecka, jeśli wybierzemy model z łącznością LTE. Jednak nawet wybierając wersję GPS, Apple Watch ma szereg zalet - choćby to, że może udostępniać rodzicowi lokalizację dziecka. Jeśli zdecydujemy się na Apple Watcha bez LTE, najlepszym wyborem dla dziecka będzie najtańszy możliwy Apple Watch Series 3. Oczywiście w tym scenariuszu do korzystania z zegarka niezbędny jest iPhone, więc to opcja zarezerwowana dla dzieci korzystających ze smartfona Apple’a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA