REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

5 GHz w cieniutkim laptopie. Procesor typu U Intela po raz pierwszy wykręcił taki wynik

Po raz pierwszy w historii procesory U od Intela dla ultraenergooszczędnych notebooków przekroczyły barierę 5 GHz. Wysokie taktowanie w procesorach Tiger Lake ma jednak nie przeszkadzać w niskim zużyciu energii.

31.05.2021
10:07
intel u 5 ghz
REKLAMA

Tuż przed Computexem Intel zdecydował się zaprezentować kilka nowości. Szczególnie ciekawe są dwa nowe procesory typu U – a więc dla smukłych i lekkich laptopów – które dołączają do rodziny układów Tiger Lake. Z czego najciekawszy jest ten szybszy, bo jest pierwszym układem na rynku o tak intrygującej specyfikacji.

REKLAMA

Mowa o Core i7-1195G7, który jest pierwszym procesorem serii U zdolnym do pracy z częstotliwością 5 GHz. Intel wręcz twierdzi, że to pierwszy w historii procesor dla smukłych i lekkich laptopów o tak wysokim taktowaniu i wygląda na to, że ma rację. Choć oczywiście nie jest to taktowanie stałe – to maksymalna częstotliwość dla jednego rdzenia. Przy przetwarzaniu wielordzeniowym wartość ta spada do 4,6 GHz, to jednak i tak imponujący wynik. Dodatkowo, układ graficzny w i7-1195G7 – Iris Xe – taktowany jest z częstotliwością 1,4 GHz

Intel Core-U Tiger Lake kontra Ryzen 7 5000U.

Według zestawienia opublikowanego przez firmę Intel, układ Core i7-1195G7 jest zauważalnie wydajniejszy w niemal każdej kategorii od konkurującego z nim układu Ryzen 7 5800U od AMD. Radzi sobie lepiej zarówno w grach wideo, jak i w obróbce multimediów. Miła odmiana biorąc pod uwagę ostatnie dokonania AMD – ostatnimi czasy to Ryzeny, a nie układy Intel Core, zdają się być liderami innowacji i wydajności.

A, no i jest jeszcze jeden układ. To Intel Core i5-1155G7.

 class="wp-image-1730997"
REKLAMA

Core i5-1155G7 ma być najszybszym Core i5 z linii ultraenergooszczędnej. Osiąga maksymalne taktowanie na poziomie 4,5 GHz (jeden rdzeń) lub 4,3 GHz (wszystkie rdzenie) przy taktowaniu układu graficznego z częstotliwością 1,35 GHz.

Intel, jak twierdzi, ma nadzieję, że nowe układy przyczynią się do popularyzacji standardu łączności bezprzewodowej Wi-Fi 6/6E. Jeszcze w tym roku ma pojawić się 60 różnych modeli komputerów na rynku konsumenckim z tymi owymi układami. Intel na liście partnerów wyróżnia Acera, Asusa, Lenovo i MSI.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA