Czym są dyski NVMe? NVMe i VPS – połączenie idealne?

Lokowanie produktu

Coraz popularniejsze są VPS-y wykorzystujące superszybkie dyski NVMe. Dlaczego to dobra propozycja? Kiedy warto się na nią zdecydować?

20.05.2021 09.57
Ukraina przenosi dane

Serwery VPS cieszą się opinią wydajnego rozwiązania, które jest idealnym kompromisem pomiędzy kosztami a funkcjonalnością. Pozwalają one na korzystanie z wydzielonej przestrzeni dla użytkownika, której obsługa dzięki wirtualizacji przypomina użytkowanie serwera dedykowanego i daje możliwość bardzo swobodnej modyfikacji i dopasowania do swoich potrzeb.

Czym są dyski NVMe?

Być może zastanawiasz się, czym dokładnie są dyski NVMe i dlaczego w ogóle wpływają na wydajność serwerów VPS. Konstrukcyjnie są to półprzewodnikowe nośniki SSD, które wykorzystują PCI Express do komunikacji i opierają się na technologii Non-Volatile Memory Express (NVMe). Dzięki temu są najszybszymi dyskami na świecie – co ma znaczący wpływ na funkcjonowanie zainstalowanego na nich systemu operacyjnego, jak również wykorzystujących je stron, sklepów i witryn internetowych, czy sieci firmowych

Kolejną zaletą dysków NVMe jest wysoka żywotność i niezawodność, dzięki którym maleją obawy o utratę danych na skutek uszkodzenia. Ponadto u nas kilka maszyn jest złożonych w klaster, a wszystkie dane są równolegle archiwizowane. Jest to niezmiernie ważne, jeśli wykorzystujesz je do przechowywania cennych informacji, na których utratę nie możesz sobie pozwolić. Dane klientów, infrastruktura sklepu, oferowane produkty czy lista zamówień – z nami nie musisz obawiać się o ich utratę.

NVMe i VPS – połączenie idealne?

Do niedawna rzadko wykorzystywano dyski SSD do przechowywania dużych ilości danych, właśnie z uwagi na wyższą cenę dysków półprzewodnikowych i szybsze zużywanie się podczas intensywnego wykorzystania. Standardem dla przechowywania danych były wolne, ale niezawodne dyski talerzowe HDD. Dziś sytuacja ta uległa diametralnej zmianie i te wydajne dyski półprzewodnikowe stały się o wiele bardziej popularne. Nawet bardzo pojemne modele dostępne są w przystępnych cenach. Przyczyniło się to m.in. do ich spopularyzowania w serwerach, również VPS. To właśnie ultraszybkie dyski nadają temu ekonomicznemu rozwiązaniu bardzo wysoką wydajność, pozwalając konkurować, jak niemal równy z równym, ze znacznie droższymi serwerami dedykowanymi. Wysokie transfery danych i niski czas oczekiwania, udaje się utrzymać, nawet jeśli sam dysk jest współdzielony przez kilku użytkowników i każdy z nich wykonuje operacje w tym samym czasie. Nigdy więcej spowolnień spowodowanych problemami z transferem danych!

Korzystając z VPS-a oferującego dyski NVMe, bez problemu możesz zdecydować się nawet na zaawansowane projekty, wymagające dużych transferów i szybkiego przesyłu danych. Dzięki szybkiej komunikacji z procesorem zapewnianej przez interfejs PCI Express w pełni wykorzystasz potencjał przydzielonych Ci zasobów w ramach maszyny wirtualnej. Korzystanie z VPS-a stało się jeszcze przyjemniejsze i szybsze, a przy tym nadal ekonomiczne i łatwiejsze, niż przy serwerze dedykowanym. Po co więc przepłacać, jeśli w większości przypadków nie zauważysz różnicy.

Wybierz mądrze swój kolejny serwer!

Nie każdy VPS korzysta z NVMe, ale jeśli szukasz bezkompromisowej wydajności, to właśnie za takim rozwiązaniem powinieneś się rozglądać. Pozwalają na wygodną i płynną pracę nawet pod dużym obciążeniem. Niezależnie, czy zdecydujesz się je wykorzystać do przetwarzania, analizy czy przechowywania danych, możesz mieć pewność, że wywiąże się ze swojego zadania doskonale. Nawet jeśli jesteś dostawcą rozwiązań SaaS, to bez obaw możesz skusić się na takiego VPS-a. Bez problemu zainstalujesz na nim także sklep internetowy – nawet mający w asortymencie tysiące produktów, w wielu odmiennych wariantach i obsługujący dziesiątki tysięcy klientów. Praktycznie dowolny system CRM będzie działał na nim niemal tak szybko, jak na serwerze dedykowanym klasy premium. Zanim więc zdecydujesz się na upgrade i sięgniesz po droższe i trudniejsze w obsłudze propozycje, zrobisz mądrze, jeśli najpierw wypróbujesz wydajność oferowaną przez nasze VPS-y NVMe.

*Materiał promocyjny marki homecloud

Lokowanie produktu
Najnowsze