REKLAMA

Zaciskasz pięść i odbierasz połączenie. Apple Watch dostał rewolucyjną obsługą jedną ręką

Apple Watch obsługiwany gestami zaciskania dłoni lub palców to nowa funkcja, która powstała z myślą o osobach z niepełnosprawnością. Jest jednak tak dobra, że przyda się każdemu użytkownikowi Watcha.

20.05.2021 07.28
Apple Watch Series 5
REKLAMA

Apple zaprezentował właśnie mnóstwo nowych funkcji dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Funkcje dotyczą iPada, iPhone’a, pracy z aplikacjami, a także Apple Watcha. To właśnie w tym ostatnim przypadku nowości imponują najmocniej, bo wprowadzają zupełnie nowy system obsługi.

REKLAMA

AssistiveTouch to rewolucja w obsłudze Apple Watcha

AssistiveTouch to nowy system obsługi, w którym Apple Watcha można obsługiwać tylko jedną ręką. Tą samą, na której znajduje się zegarek. W nowym systemie podwójne zaciśnięcie pięści oznacza zatwierdzenie operacji, a zetknięcie kciuka i palca wskazującego pozwala aktywować kolejne funkcje na ekranie.

Jak to działa w praktyce? Spójrzcie tylko na przykład przychodzącej rozmowy telefonicznej. Apple Watch zaczyna wibrować i pojawia się na nim ekran aplikacji telefon. Wystarczy dwukrotnie zacisnąć pięść, by odebrać połączenie.

W ten sposób można też obsługiwać bardziej skomplikowane funkcje, co Apple pokazuje na przykładzie timera. Kiedy odliczany czas dobiegnie końca, możemy przechodzić pomiędzy opcjami „zamknij” i „powtórz” stykając kciuk z palcem wskazującym. Podwójne zaciśnięcie pięści oznacza zatwierdzenie wyboru.

A co w przypadku najbardziej skomplikowanych czynności? Te również można obsłużyć jedną ręką. Kiedy potrząśniemy mocno nadgarstkiem, na ekranie pojawi się kursor obsługiwany poprzez nachylenia ręki. Żyroskop wbudowany w zegarek przełoży ruch nadgarstka na ruch kursora.

Wszystkie te udogodnienia powstały dla osób z niepełnosprawnościami, ale skorzystają na nich wszyscy.

Apple stworzył nowy system obsługi dla osób, które nie mogą obsłużyć Watcha dwiema rękami z uwagi na niepełnosprawność, ale w codziennym życiu właściwie codziennie pojawiają się sytuacje, w której każdy użytkownik Watcha w danej chwili nie ma dwóch wolnych rąk do obsługi zegarka.

Przykładem niech będzie jazda na rowerze, kiedy oderwanie dwóch rąk od kierownicy jest niebezpieczne. Szybki gest podwójnego zaciśnięcia pięści sprawdziłby się w takiej sytuacji idealnie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w dziesiątkach sytuacji każdego dnia.

AssistiveTouch to jedna z wielu nowości wprowadzanych przez Apple.

REKLAMA

Apple pokazał cały szereg nowości dla osób z niepełnosprawnościami, w tym m.in. SignTime, czyli tłumacz języka migowego powstały z myślą o sklepach Apple Store, wsparcie nowych reklam głosowych, rozszerzone funkcje VoiceOver, które opisują obraz wyświetlany na ekranie, wbudowany generator szumu audio (brzmi jak kolejna funkcja, która przyda się każdemu), czy w końcu możliwość dodania do memoji takich elementów jak rurki z tlenem, czy np. aparaty słuchowe.

Apple ogłasza nowości z okazji 20 maja, Światowego Dnia Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day). Niestety Apple nie precyzuje, kiedy nowe funkcje trafią do urządzeń. Można się spodziewać, że odbędzie się to przy najbliższej aktualizacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA