REKLAMA

Acer pokazał technologię rodem z filmów. Obraz 3D zobaczysz w powietrzu, bez dodatkowych okularów

Taką technologię widzieliśmy dotąd wyłącznie w fantazjach filmowców. Acer SpatialLabs pozwoli zobaczyć w powietrzu trójwymiarowy obraz bez żadnych specjalnych gogli.

27.05.2021 14.23
Acer SpatialLabs - 3D w powietrzu bez dodatkowych okularów
REKLAMA

Jak podejrzeć obraz w prawdziwym trójwymiarze? Wiecie - nie obracając model na ekranie komputera, ale widząc go w przestrzeni? Aktualnie nie da się tego zrobić inaczej niż stosując specjalne gogle (rzeczywistości wirtualnej lub mieszanej, jak np. Microsoft HoloLens) lub wykorzystując technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR), co pozwala zrobić np. iPhone czy iPad z sensorem LIDAR.

REKLAMA

Acer właśnie pokazał zupełnie inną koncepcję. Taką, w której nie trzeba żadnych dodatków, by podejrzeć trójwymiarowy obiekt w prawdziwym trójwymiarze, a nie na ekranie komputera.

Acer SpatialLabs - 3D bez dodatkowych okularów class="wp-image-1727454"

Acer SpatialLabs przenosi wirtualne modele do trójwymiarowej rzeczywistości.

Cytując oficjalną informację prasową:

Innymi słowy - nowa technologia pozwala nam zobaczyć obraz 3D poza ekranem komputera w nowych laptopach z serii ConceptD. To technologia, którą do tej pory mogliśmy oglądać np. w serialach kryminalnych pokroju CSI, ale która była wyłącznie fantazją filmowców.

SpatialLabs ma być kompatybilne z najpopularniejszymi programami do obróbki obrazu 3D, jak Maya czy Blender oraz z Unreal Engine, a spektrum zastosowań nowej technologii jest niebywale wysokie - od tworzenia grafiki komputerowej, poprzez projektowanie przestrzenne aż po zaawansowane zastosowania edukacyjne czy medyczne. W ramach SpatialLabs Acer przewiduje również oprogramowanie ModelViewer, dzięki któremu projektant może pokazać swoje trójwymiarowe dzieła innym.

Acer SpatialLabs - 3D bez dodatkowych okularów class="wp-image-1727457"
Acer SpatialLabs - 3D bez dodatkowych okularów

Czy SpatialLabs faktycznie działa?

REKLAMA

Nie wiadomo. To na razie koncepcja, zaś Acer zaprasza programistów do współpracy, by ją wspólnie rozwijać. Nie sposób na ten moment ocenić, czy górnolotne opisy mają przełożenie na rzeczywistość.

Tym niemniej sama perspektywa rozwoju tego typu technologii, w której nie potrzeba dedykowanych okularów do oglądania trójwymiarowego obrazu, jest ekscytująca. Jest to kolejny krok do wizji przyszłości rodem z filmów science fiction, w których komunikujemy się hologramami, a obraz wyświetla się w powietrzu, bez pomocy jakiegokolwiek wyświetlacza. Wizji, w której technologia jest po prostu częścią rzeczywistości, a nie tylko dodatkiem do niej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA