REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Trzymajcie kciuki. Jest szansa, że Samsung już za rok przełamie monopol LG na telewizory OLED

Według nieoficjalnych informacji już w przyszłym roku pojawią się pierwsze telewizory QD-OLED od Samsunga. Mają być istotnie lepsze od standardowych OLED-ów, a ich matryce nie będą wyprodukowane przez LG Display.

08.02.2021
15:43
samsung neo qled
REKLAMA

Na dziś wiele producentów oferuje telewizory OLED. Znajdziemy je w ofercie między innymi takich firm, jak LG, Sony, Philips czy Panasonic. Jednak niezależnie od tego, który wybierzemy, zarobi na tym grupa LG. Na dziś LG Display jest jedynym na świecie producentem telewizyjnych matryc OLED.

REKLAMA

To wysoce kłopotliwa sytuacja, biorąc pod uwagę niepodważalne zalety matryc OLED. Niemal każdy producent chce mieć przynajmniej jeden taki telewizor w swojej ofercie i oferować swoim klientom sprzęt zapewniający doskonały kontrast obrazu. Trudno jednak rywalizować z LG Electronics, który siłą rzeczy ma dużo łatwiejszą i bliższą współpracę z LG Display.

Jedynymi wiodącymi producentami telewizorów, którzy opierają się monopolowi LG, są Samsung i TCL. W ofercie obu tych producentów nie znajdziemy telewizorów OLED. Zamiast tego obaj producenci wykorzystują technikę QLED (LCD z powłoką z nanokryształów), ostatnio w odmianie Mini-LED. Obie te firmy też nieustannie pracują nad budową własnego procesu technologicznego dla matryc OLED. Samsung podobno już jest na finiszu tych prac.

Telewizory QD-OLED od firmy Samsung już w 2022 r.

Jak wynika ze źródeł redakcji koreańskiego serwisu ETNews, w przyszłym roku Samsung wprowadzi na rynek telewizory z matrycami QD Display. Pod tą marketingową nazwą kryją się matryce OLED z powłoką z nanokryształów (stąd QD – Quantum Dot), a więc wykorzystujące tę samą technikę wzbogacania obrazu co matryce QLED.

REKLAMA

Powłoka quantum dot umożliwi, przynajmniej w teorii, osiąganie wyższej jasności od standardowych matryc OLED. Na dodatek produkcja matryc QD-OLED jest podobno tańsza od technologii stosowanej przez LG, czyli matryc WOLED z subpikelami WRGB.

Niestety na dziś informacje te mają charakter plotki, a Samsung nie chce ich w żaden sposób potwierdzić. Trzymamy jednak kciuki. Nawet przy ogromnej sympatii do świetnych telewizorów OLED od LG i jego klientów, taki monopol jest dla rynku i dla nas, konsumentów, bardzo niekorzystny

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA