Sprzęt  / Artykuł

Sposób na mało portów w komputerze. Przegląd hubów, które pozwolą twojemu laptopowi na więcej

Picture of the author

Laptopy rzadko kiedy dysponują dziś odpowiednim zestawem złącz. Podpowiadamy, jaki adapter wybrać, żeby odzyskać dostęp do wszystkich niezbędnych gniazd zarówno w MacBookach, jak i w notebookach z Windowsem.

Kiedyś w komputerach można było znaleźć najróżniejsze porty wejść i wyjść. Oprócz gniazda ładowania dostępne były złącza wideo takie jak VGA, DVI i HDMI, Ethernet do łączenia się z internetem, USB do podłączania peryferiów, czytniki kart pamięci, itp.

Dzisiaj bardzo często jedyne dostępne porty to USB lub USB-C, ale na szczęście w sprzedaży jest wiele akcesoriów, które pozwalają do takiego złącza podpiąć wiele różnych sprzętów. Podpowiadamy, które akcesoria tego typu warto sobie sprawić. Wszystkie wymienione modele kupisz w Sklepie Spider’s Web.

UGreen CR113 — adapter/hub USB 3.0 4w1 za 49 zł

Bazowy model huba USB w ofercie marki UGreen to klasyczny rozdzielacz o wymiarach 78 mm x 52 mm o oznaczeniu kodowym CR113. Za jego pomocą można podpiąć naraz do jednego portu USB w komputerze aż cztery różne akcesoria. Mogą nimi być myszy, klawiatury, czytniki kart pamięci, pendrive’y itp.

Trzy porty USB umieszczono na bocznej krawędzi adaptera, a jeden na jego górze. Do komputera adapter podpina się półmetrowym kablem, a w razie potrzeby można podpiąć do niego dodatkowe zasilanie za pomocą kabla microUSB, aby bez problemu obsłużyć również bardziej łakome na prąd peryferia jak np. przenośne dyski.

Hub UGreen CR113 kupisz w Sklepie Spider’s Web za 49 zł.

UGreen CM219 — adapter/hub USB 3.0 4w1 za 59 zł

Drugi z polecanych modeli huba USB w ofercie marki UGreen to malutki dongle CM219 w kształcie prostopadłościanu i wymiarach 10,4 x 3 x 1 cm, który podpinana się do złącza USB w komputerze króciutkim kablem długości 15 cm. Również i w jego przypadku w obudowie znalazło się miejsce na aż cztery porty USB, które umieszczono obok siebie na płaskiej dłuższej krawędzi. Do tego dochodzi port microUSB, który dostarcza dodatkowe zasilanie.

Hub UGreen CM219 kupisz w Sklepie Spider’s Web za 59 zł.

UGreen CM317 — adapter/hub USB-C 5w1 za 169,99 zł

Trzeci z polecanych produktów ze względu na swoją konstrukcję spodoba się przede wszystkim posiadaczom tabletów Apple’a z linii iPad Pro. Po podłączeniu huba o wymiarach 45 mm x 20 mm x 90 mm do gniazda USB-C można go nadal ładować poprzez ładowarkę USB-C (dzięki funkcji passthrough i wsparciu standardu PD 3.0), a także podpinać do niego peryferia. Dostępne złącza to audio (minijack 3,5 mm), wideo (HDMI 4K@60Hz) oraz 2x USB 3.0 (5 Gbps).

Hub UGreen CM317 kupisz w Sklepie Spider’s Web za 169,99 zł.

UGreen CM195 — adapter/hub USB-C 4w1 za 179 zł

Czwartym polecanym akcesorium, które spodoba się użytkownikom komputerów z gniazdami USB-C, jest UGreen CM195. Ten adapter typu 4w1 oferuje takie gniazda jak USB-C (PD) do zasilania komputera, 2x USB 3.0 o przepustowości 5 Gbps do podłączania do niego urządzeń oraz HDMI (ze wsparciem rozdzielczości 4K, niestety tylko przy 30 Hz), a także slotem kart pamięci. Jego wymiary to 11,5 x 3,6 x 1,25 cm. Przewód ma długość 15 cm.

Hub UGreen CM195 kupisz w Sklepie Spider’s Web za 179 zł.

UGreen CM212 — adapter/hub USB-C 6w1 za 229 zł

Piąty z hubów marki UGreen potrafi zastąpić aż sześć innych adapterów. W jego obudowie znalazło się miejsce na takie porty jak USB-C (PD) do ładowania, wyjście wideo HDMI (ze wsparciem rozdzielczości 4K, niestety tylko przy 30 Hz) oraz gniazdo Ethernet (RJ-45). Do tego dochodzą aż trzy porty USB 3.0 o przepustowości do 5 Gb/s, które umieszczono na drugiej krawędzi.

Hub UGreen CM212 kupisz w Sklepie Spider’s Web za 229 zł.

UGreen CM179 — adapter/hub USB-C 9w1 za 249 zł

Szóstym i ostatnim z polecanych hubów jest UGreen CM179, który może zastąpić aż 9 pojedynczych adapterów. Akcesorium o wymiarach 10,5 x 5x 1,6 cm podpina się do komputer 15-centymetrowym kablem USB-C, a w obudowie znalazło się miejsce na takie gniazda jak:

  • HDMI (wideo, max 4K@30 Hz);
  • VGA (wideo, max FullHD@60 Hz);
  • Ethernet (RJ-45 do łączenia z internetem);
  • USB-C PD (do ładowania laptopa);
  • SD i microSD (dwa czytniki kart pamięci);
  • 3x USB 3.0 (o przepustowości do 5 Gb/s).

Hub UGreen CM179 kupisz w Sklepie Spiders Web za 249 zł.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst