REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Drony się nie prześlizgną. Amerykanie będą chronić swoje bazy laserami i mikrofalami

Broń laserowa i mikrofale o dużej mocy, które topią i zakłócają pracę elektroniki drona, mogą zostać użyte do ochrony baz Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na całym świecie.

19.02.2021
18:31
Drony się nie prześlizgną. Amerykanie będą chronić swoje bazy laserami i mikrofalami
REKLAMA

Program testowania systemu High Energy Laser Weapon System 2 był nadzorowany przez Połączone Siły Testowe Energii Kierowanej (DE CTF), które są częścią Arnold Engineering Development Complex w Tennessee. USAF rozważa wykorzystanie pięciu rodzajów broni ukierunkowanej (DEW), a te były testowane w przeciągu ostatniego roku.

REKLAMA

Badane są trzy bronie laserowe i dwa systemy mikrofalowe dużej mocy. Najnowszy testowany system, High Energy Laser Weapon System 2 (HELWS lub H2) to druga wersja lasera opracowanego przez firmę Raytheon.

High Energy Laser Weapon System 2, czyli laserowy system obronny przeciwko dronom.

Druga wersja systemu HELW została udoskonalona przede wszystkim w formie. Broń jest bardziej wytrzymała i łatwiejsza do przenoszenia. Ma też unowocześniony system celowania i nowe ogniwa zasilające. Szczegóły usprawnień, póki co, nie są znane.

Pozostałe systemy, które są częścią programu testów, obejmują system mikrofalowy dużej mocy (Phaser), który jest również zaprojektowany przez firmę Raytheon, oraz THOR, który został opracowany przez laboratorium badawcze sił powietrznych we współpracy z BAE Systems i Verus Research.

REKLAMA

Pierwsza faza testów H2, która trwała ponad tydzień pod koniec lipca, potwierdziła skuteczność broni laserowej i wykazała, że system jest gotowy do wejścia w drugą fazę wspomnianych testów. Zakończony już drugi etap obejmował testy terenowe poza granicami Stanów Zjednoczonych, w tym szkolenie operatorów i wstępną ocenę wydajności. Wysokoenergetyczna broń laserowa to nowość na polu walki, więc nie istnieją jeszcze jeszcze oficjalne programy szkoleniowe, ani też wypracowane procedury operacyjne i taktyczne.

Kolejne testy systemu H2 zostaną przeprowadzone za około sześciu do dwunastu miesięcy po zakończeniu wstępnej oceny tegorocznych testów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA