REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Android pozwoli dzielić się aplikacjami. Zaoszczędzimy sporo transferu

W systemie Android pojawiła się niespodziewanie nowa funkcja za sprawą aktualizacji Google Play Store. W ramach Nearby Share można wysłać znajomym pobrane przez siebie aplikacje.

18.02.2021
17:20
google play
REKLAMA

Większość aplikacji i gier na smartfony z Androidem można pobrać ze sklepu Google Play Store. Jeśli jakąś pozycją chcemy zainteresować znajomych, lub alternatywnie zainteresował nas program wykorzystywany przez naszego znajomego, to można w łatwy sposób przesłać np. SMS-em link umożliwiający rozpoczęcie pobierania.

REKLAMA

Problem w tym, że niektóre programy potrafią ważyć setki lub tysiące megabajtów, a przecież nie zawsze mamy dostęp do szybkiego internetu. Zdarzają się też sytuacje, gdy np. na koniec miesiąca brakuje nam już transferu. W takiej sytuacji pomocna może się okazać funkcja, która trafia właśnie do Google Play Store.

Sklep Google Play otrzymał funkcję lokalnego dzielenia się aplikacjami poprzez mechanizm Nearby Share

Już rok temu w Androidzie pojawił się mechanizm o nazwie Nearby Share, który ma za zadanie umożliwić łatwe dzielenie się treściami z innymi posiadaczami smartfonów z Androidem z pominięciem internetu. To właśnie z niego korzysta teraz sklep Google Play, by umożliwić użytkownikom udostępnianie pobranych aplikacji — jednej lub kilku naraz — innym.

W nowej zakładce pozwalającej na udostępnianie aplikacji pojawia się lista zainstalowanych programów, które można przesłać znajomym. Aby transfer doszedł do skutku, do tego samego menu muszą przejść jednak obie osoby, a nie tylko jedynie wysyłając. Po wybraniu pozycji transfer się rozpocznie i po kilku chwilach program zostanie bezprzewodowo skopiowany.

W mechanizmie dzielenia się aplikacjami pobranymi z Google Play są jednak pewne ograniczenia.

REKLAMA

Nie da się w ten sposób przesyłać, co zrozumiałe, programów płatnych. Do tego niektórych bezpłatnych usług, takich jak np. Google Stadia, również z jakiegoś powodu nie da się przesłać, tak samo jak programów wgrywanych ręcznie z pliku APK. Na szczęście lwia większość pozostałych programów powinna być zgodna z nowym rozwiązaniem

Jak na razie funkcja w ramach testu trafia do niektórych użytkowników z Google Play Store w wersji 24.0.32, ale jeszcze nie u każdego jest dostępna. Zapewne w przeciągu kilku tygodni będą mogli skorzystać z tego rozszerzenia Nearby Share wszyscy chętni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA