REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dzisiaj wyjątkowa data. 12.02.2021 to palindrom i ambigram jednocześnie

12.02.2021 to wyjątkowa data, która jest palindromem i ambigramem jednocześnie. Czekaj, co?

12.02.2021
13:55
Dzisiaj wyjątkowa data. 12.02.2021 to palindrom i ambigram jednocześnie
REKLAMA

Mamy dla was wspaniałą ciekawostkę, w sam raz na piąteczkowe popołudnie. Jeśli rzucicie okiem na dzisiejszą datę, czyli 12.02.2021, być może nie zobaczycie jej właściwości na pierwszy rzut oka, ale zapis będzie jednocześnie ambigramem i palindromem.

REKLAMA

Kamil Ślimak, czyli palindrom.

Kamil Ślimak to jeden z najbardziej znanych przykładów palindromów, czyli wyrażeń, które brzmią identycznie kiedy przeczytamy je od przodu i od tyłu. Inne palindromy w języku polskim to np. Zakopane na pokaz czy Kobyła ma mały bok.

Identycznie wypada dzisiejsza data, bowiem 12022021 przeczytane od tyłu da nam 12022021. Trzeba tylko przymknąć oko na kropki bądź spacje.

Obróć mnie o 180 stopni, czyli ambigram.

Ambigram jest wyrażeniem, które wygląda tak samo po obróceniu o 180 stopni. Jeśli ambigram będzie leżał na stole, ty i osoba siedząca naprzeciwko przeczytacie to samo. Ambigramy bardzo rzadko występują przy użyciu cyfrowych fontów, natomiast są często spotykane w formie grafik czy rycin. Artysta z reguły musi się trochę nagłowić, by stworzyć czytelny ambigram, ale gotowy efekt potrafi wyglądać świetnie.

Poniżej ambigram słowa ambigram.

A niżej ambigram słów ambigram wikipedia. Lekko naciągane, ale pozostaje czytelne i spełnia warunki ambigramu.

Tak też jest z dzisiejszą datą. Kiedy zapiszemy ją odręcznie na papierze, daszek jedynki oraz cyfra dwa zepsują ambigram, ale wystarczy użyć odpowiedniego fontu, by całość działała. Idealny będzie prosty font używany np. w kalkulatorach.

I rzeczywiście, w takim zapisie dzisiejsza data jest ambigramem. To już koniec dzisiejszego kącika nerdów na Spider’s Web. Zapraszamy na kolejną edycję przy okazji następnej daty będącej palindromem i ambigramem, ale tylko pod warunkiem, że wystąpi to przy piąteczku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA