Oprogramowanie  /  News

Windows 10 potrafi wreszcie wyświetlać równocześnie kilka aplikacji z telefonu z Androidem

Windows 10 już umie wyświetlać równocześnie kilka aplikacji z telefonu

Czekałem na tę funkcję bardzo długo. Cenię sobie wygodę, jaką zapewnia korzystanie z mobilnych aplikacji na komputerze. Od teraz możliwe jest uruchomienie kilku z nich równocześnie. Ale tylko na wybranych telefonach.

W teorii brak danej aplikacji na jakąś platformę w dzisiejszych czasach nie jest już problemem. Niemal każda popularna usługa oferuje aplikację w wersji webowej, co oznacza, że tak na dobrą sprawę nie ma znaczenia jaki mamy system. Windows, Ubuntu, macOS – byle przeglądarka była nowoczesna. Tak brzmi teoria, a kluczowe jest tu słówko niemal.

W praktyce nieraz muszę odrywać swoją uwagę od komputera i szukać telefonu za każdym razem, jak chcę zgasić światło (Philips Hue), uruchomić odkurzanie w innych pokojach (iRobot Roomba), przełączyć coś w domu (Samsung SmartThings) i tak mógłbym mnożyć przykłady, ale pointa jest jedna: jednak nie wszystko ma swoją wersję webową. Niestety.

Na Windowsie wygodnym rozwiązaniem jest aplikacja Twój telefon. Mając zgodny z nią w pełni telefon możemy wyświetlać na Pulpicie zainstalowaną na nim aplikację tak, jakby działała ona na naszym komputerze. Aplikację, nie aplikacje. Bo na raz można uruchomić tylko jedną.

Widoczna po prawej aplikacja Philips Hue nie jest zainstalowana na PC - a strumieniowana z telefonu z Androidem

To właśnie się zmienia. Windows 10 może wyświetlić kilka aplikacji z Androida równocześnie. Pod jednym, przykrym warunkiem.

Aktualizacja aplikacji Twój telefon pozwala na równoległe wyświetlanie kilku okienek z różnymi aplikacjami. A więc nie tak jak do tej pory, że każda kolejna aplikacja ładuje się w tym samym okienku co poprzednia. Innymi słowy z punktu widzenia użytkownika, od teraz niemal nie ma różnicy dla użytkownika, czy uruchamia apki zainstalowane na PC z Windowsem, czy na znajdującym się nieopodal urządzeniu z Androidem.

Jest tylko jeden problem. Możliwość uruchamiania kilku aplikacji równocześnie działa raptem z kilkoma telefonami. Konkretniej, są to Galaxy Note20, Galaxy Z Fold2, Galaxy Z Flip i Galaxy S20. Mój nadal nowy i nowoczesny Galaxy S10+ cichutko załkał. Szkoda.