REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Tim Cook ma gest. Podarował Trumpowi pierwszego Maca Pro wyprodukowanego w amerykańskiej fabryce

Ostatni raport finansowy Donalda Trumpa pokazuje nietypowy prezent, jaki były prezydent otrzymał od szefa firmy Apple. Trump dostał najnowszy model Maca Pro. Przyjrzyjmy się temu komputerowi.

21.01.2021
10:33
Tim Cook ma gest. Podarował Trumpowi najnowszego Maca Pro
REKLAMA

Administracja Donalda Trumpa dobiegła końca, a ostatniego dnia urzędowania prezydenta został opublikowany finalny raport finansowy pokazujący majątek Trumpa. Na liście znalazła się nietypowa pozycja wprost z naszego technologicznego poletka. W dziale z prezentami został wymieniony jako darczyńca Tim Cook, CEO Apple. Cook podarował Trumpowi komputer Mac Pro.

REKLAMA
 class="wp-image-1568096"

Dlaczego Cook podarował Trumpowi Maca? Historia jest dość prosta: to pierwszy komputer wyprodukowany w nowej fabryce Apple'a w Stanach Zjednoczonych. Mowa o fabryce Flex mieszczącej się w Austin w Teksasie. Choć poglądy polityczne Trumpa i Cooka są raczej odległe, to panowie współpracowali na styku biznesu i polityki.

Trump otrzymał od Tima Cooka komputer Mac Pro o wartości 5999 dol. Co to za sprzęt?

 class="wp-image-949691"

Fabryka w Flex w Austin otwierała się tuż przed wybuchem pandemii, a komputer został przekazany Trumpowi w 2020 r. Mamy więc do czynienia z najnowszym modelem Maca Pro, lecz mówimy o bazowym modelu.

Jest tylko jedna konfiguracja Maca Pro kosztująca 5999 dol., dlatego możemy dokładnie sprawdzić, jaki komputer otrzymał Trump. Komputer jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Intel Xeon W wspierany przez 32 GB RAM działającego w standardzie DDR4. Zastosowana karta graficzna to Radeon Pro 580X z 8 GB RAM GDDR5. Całość dopełnia rozczulająco mały dysk SSD o pojemności zaledwie 256 GB.

mac pro class="wp-image-949214"

W Polsce taka sama konfiguracja Maca pro jest wyceniona na 27999 zł i jednocześnie jest jednym z najmniej opłacalnych komputerów w ofercie Apple. Podczas konfiguracji warto pokusić się o dopłatę do lepszego procesora i tym bardziej do lepszego GPU. Konfigurator Apple w przypadku najnowszego Maca Pro jest niezwykle rozbudowany, a topowe warianty komponentów kosztują krocie. Przykładowo, dopłata do podwójnego układu graficznego Radeon Pro Vega II Duo (2x32 GB pamięci HBM2) kosztuje 54 tys. zł. Całość można doposażyć w opcjonalną kartę Apple Afterburner za okrągłe 10 tys. zł

Jeżeli dodamy do tego topowy dostępny procesor (28-rdzeniowy Intel Xeon W), 1,5 TB RAM DDR4 i największy dostępny dysk SSD o pojemności 8 TB otrzymujemy kwotę 264999 zł. Na tym poziomie cenowym dopłata do słynnych kółek kosztujących 2 tys. zł jest już tylko formalnością.

REKLAMA
zestaw kolek do maca pro promocja taniej apple mac pro wheels class="wp-image-1449935"

Po dodaniu myszy i gładzika oraz oprogramowania (Final Cut Pro i Logic Pro) wychodzi nam 270097,98 zł. Sporo, ale możemy cieszyć się najdroższym i najszybszym komputerem w ofercie Apple.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA