REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Technologie
  4. Tech

Tim Cook ma gest. Podarował Trumpowi pierwszego Maca Pro wyprodukowanego w amerykańskiej fabryce

Ostatni raport finansowy Donalda Trumpa pokazuje nietypowy prezent, jaki były prezydent otrzymał od szefa firmy Apple. Trump dostał najnowszy model Maca Pro. Przyjrzyjmy się temu komputerowi.

Tim Cook ma gest. Podarował Trumpowi najnowszego Maca Pro
REKLAMA

Administracja Donalda Trumpa dobiegła końca, a ostatniego dnia urzędowania prezydenta został opublikowany finalny raport finansowy pokazujący majątek Trumpa. Na liście znalazła się nietypowa pozycja wprost z naszego technologicznego poletka. W dziale z prezentami został wymieniony jako darczyńca Tim Cook, CEO Apple. Cook podarował Trumpowi komputer Mac Pro.

REKLAMA
 class="wp-image-1568096"

Dlaczego Cook podarował Trumpowi Maca? Historia jest dość prosta: to pierwszy komputer wyprodukowany w nowej fabryce Apple'a w Stanach Zjednoczonych. Mowa o fabryce Flex mieszczącej się w Austin w Teksasie. Choć poglądy polityczne Trumpa i Cooka są raczej odległe, to panowie współpracowali na styku biznesu i polityki.

Trump otrzymał od Tima Cooka komputer Mac Pro o wartości 5999 dol. Co to za sprzęt?

 class="wp-image-949691"

Fabryka w Flex w Austin otwierała się tuż przed wybuchem pandemii, a komputer został przekazany Trumpowi w 2020 r. Mamy więc do czynienia z najnowszym modelem Maca Pro, lecz mówimy o bazowym modelu.

Jest tylko jedna konfiguracja Maca Pro kosztująca 5999 dol., dlatego możemy dokładnie sprawdzić, jaki komputer otrzymał Trump. Komputer jest wyposażony w ośmiordzeniowy procesor Intel Xeon W wspierany przez 32 GB RAM działającego w standardzie DDR4. Zastosowana karta graficzna to Radeon Pro 580X z 8 GB RAM GDDR5. Całość dopełnia rozczulająco mały dysk SSD o pojemności zaledwie 256 GB.

mac pro class="wp-image-949214"

W Polsce taka sama konfiguracja Maca pro jest wyceniona na 27999 zł i jednocześnie jest jednym z najmniej opłacalnych komputerów w ofercie Apple. Podczas konfiguracji warto pokusić się o dopłatę do lepszego procesora i tym bardziej do lepszego GPU. Konfigurator Apple w przypadku najnowszego Maca Pro jest niezwykle rozbudowany, a topowe warianty komponentów kosztują krocie. Przykładowo, dopłata do podwójnego układu graficznego Radeon Pro Vega II Duo (2x32 GB pamięci HBM2) kosztuje 54 tys. zł. Całość można doposażyć w opcjonalną kartę Apple Afterburner za okrągłe 10 tys. zł

Jeżeli dodamy do tego topowy dostępny procesor (28-rdzeniowy Intel Xeon W), 1,5 TB RAM DDR4 i największy dostępny dysk SSD o pojemności 8 TB otrzymujemy kwotę 264999 zł. Na tym poziomie cenowym dopłata do słynnych kółek kosztujących 2 tys. zł jest już tylko formalnością.

REKLAMA
zestaw kolek do maca pro promocja taniej apple mac pro wheels class="wp-image-1449935"

Po dodaniu myszy i gładzika oraz oprogramowania (Final Cut Pro i Logic Pro) wychodzi nam 270097,98 zł. Sporo, ale możemy cieszyć się najdroższym i najszybszym komputerem w ofercie Apple.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA