REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ten procesor będzie sercem Samsunga Galaxy S21. Exynos 2100 już oficjalnie

Samsung zaprezentował swój nowy procesor mobilny do topowych smartfonów, który trafi do części smartfonów z linii Galaxy S21. Koreański producent rzuca tym samym rękawicę Qualcommowi.

12.01.2021
17:12
Exynos 2100 samsung galaxy s21
REKLAMA

Od lat topowe smartfony Samsunga występują w dwóch wersjach, które różnią się zastosowanym procesorem. W części urządzeń montowane są najmocniejsze układy Qualcomma, podczas gdy w innych montowane są chipy z rodziny Exynos produkcji własnej producenta telefonów z rodziny Galaxy. To, jaki procesor dostajemy, zależy od regionu i związane jest z kwestiami licencyjno-prawnymi.

REKLAMA

Mogłoby się wydawać, że sprawowanie kontroli nad hardware’em i software’em przełoży się na lepszą wydajność, tak jak to ma miejsce w przypadku Apple’a, ale Samsungowi nie udało się osiągnąć czegoś podobnego. Klienci na chipy produkcji własnej koreańskiej firmy narzekali, a przedsiębiorstwo jest tego świadome, dlatego teraz bije się w pierś i obiecuje poprawę.

Exynos 2100 samsung galaxy s21 1 class="wp-image-1557365"

Exynos 2100 od Samsunga już oficjalnie

Układ, który będzie sercem smartfonów z linii Galaxy S21, został dzisiaj oficjalnie zaprezentowany, a jeśli tylko obietnice Samsunga znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, to tym razem klienci będą się cieszyli, że trafił im się wariant z tym procesorem zamiast Qualcomma. Będzie to model ośmiordzeniowy.

Exynos 2100 został wykonany w 5-nanometrowym procesie technologicznym, co ma przełożyć się na 20-procentowy spadek poboru mocy w porównaniu do poprzednika przy wzroście wydajności na poziomie 10 proc. Samsung chwali się przy tym, że poprawił działanie pamięci cache i proces szeregujący.

Ile i jakie rdzenie zamontowano w układzie Exynos 2100?

Na nowy chip składać się będą wydajny rdzeń Cortex-X1 taktowany zegarem 2,9 GHz, trzy wydajne rdzenie Cortex-A78 i cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55. W przypadku operacji wielordzeniowych aż 30-procentowy wzrost wydajności. Zastosowany tu układ graficzny Mali-G78 ma z kolei o 40 proc. więcej mocy.

Procesor potrafi wykonać 26 trylionów operacji na sekundę (TOPS). Oprócz tego w ramach nowego procesora zastosowano technologię AMIGO, która optymalizuje zużycie energii przez podzespoły i procesy przy bardzo wymagających zadaniach, aby wydłużyć czas pracy urządzenia mobilnego na jednym ładowaniu.

Exynos 2100 samsung galaxy s21 2 class="wp-image-1557368"

W układzie Exynos 2100 od Samsunga nie zabrakło wsparcia dla łączności 5G.

REKLAMA

Częścią chipu jest modem zapewniający łączność z sieciami 5. generacji — zarówno poniżej 6 Ghz, jak i w ramach mmWave. Maksymalne transfery przy pobieraniu danych osiągane w warunkach laboratoryjnych wynoszą odpowiednio 5,1 Gb/s oraz 7,35 Gb/s. W przypadku LTE można liczyć na 3 Gb/s dzięki wsparciu 1024 QAM.

Oprócz tego nowy układ Samsunga jest w stanie obsłużyć aparaty o rozdzielczości do 200 Mpix. Można do niego podłączyć jednocześnie sześć sensorów foto i przetwarzać jednocześnie dane pochodzące z czterech z nich. Exynos 2100 potrafi przy tym dekodować wideo w rozdzielczości 8K i 60 klatkach na sekundę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA