Sprzęt  /

Ten procesor będzie sercem Samsunga Galaxy S21. Exynos 2100 już oficjalnie

Picture of the author

Samsung zaprezentował swój nowy procesor mobilny do topowych smartfonów, który trafi do części smartfonów z linii Galaxy S21. Koreański producent rzuca tym samym rękawicę Qualcommowi.

Od lat topowe smartfony Samsunga występują w dwóch wersjach, które różnią się zastosowanym procesorem. W części urządzeń montowane są najmocniejsze układy Qualcomma, podczas gdy w innych montowane są chipy z rodziny Exynos produkcji własnej producenta telefonów z rodziny Galaxy. To, jaki procesor dostajemy, zależy od regionu i związane jest z kwestiami licencyjno-prawnymi.

Mogłoby się wydawać, że sprawowanie kontroli nad hardware’em i software’em przełoży się na lepszą wydajność, tak jak to ma miejsce w przypadku Apple’a, ale Samsungowi nie udało się osiągnąć czegoś podobnego. Klienci na chipy produkcji własnej koreańskiej firmy narzekali, a przedsiębiorstwo jest tego świadome, dlatego teraz bije się w pierś i obiecuje poprawę.

Exynos 2100 od Samsunga już oficjalnie

Układ, który będzie sercem smartfonów z linii Galaxy S21, został dzisiaj oficjalnie zaprezentowany, a jeśli tylko obietnice Samsunga znajdą potwierdzenie w rzeczywistości, to tym razem klienci będą się cieszyli, że trafił im się wariant z tym procesorem zamiast Qualcomma. Będzie to model ośmiordzeniowy.

Exynos 2100 został wykonany w 5-nanometrowym procesie technologicznym, co ma przełożyć się na 20-procentowy spadek poboru mocy w porównaniu do poprzednika przy wzroście wydajności na poziomie 10 proc. Samsung chwali się przy tym, że poprawił działanie pamięci cache i proces szeregujący.

Ile i jakie rdzenie zamontowano w układzie Exynos 2100?

Na nowy chip składać się będą wydajny rdzeń Cortex-X1 taktowany zegarem 2,9 GHz, trzy wydajne rdzenie Cortex-A78 i cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55. W przypadku operacji wielordzeniowych aż 30-procentowy wzrost wydajności. Zastosowany tu układ graficzny Mali-G78 ma z kolei o 40 proc. więcej mocy.

Procesor potrafi wykonać 26 trylionów operacji na sekundę (TOPS). Oprócz tego w ramach nowego procesora zastosowano technologię AMIGO, która optymalizuje zużycie energii przez podzespoły i procesy przy bardzo wymagających zadaniach, aby wydłużyć czas pracy urządzenia mobilnego na jednym ładowaniu.

W układzie Exynos 2100 od Samsunga nie zabrakło wsparcia dla łączności 5G.

Częścią chipu jest modem zapewniający łączność z sieciami 5. generacji — zarówno poniżej 6 Ghz, jak i w ramach mmWave. Maksymalne transfery przy pobieraniu danych osiągane w warunkach laboratoryjnych wynoszą odpowiednio 5,1 Gb/s oraz 7,35 Gb/s. W przypadku LTE można liczyć na 3 Gb/s dzięki wsparciu 1024 QAM.

Oprócz tego nowy układ Samsunga jest w stanie obsłużyć aparaty o rozdzielczości do 200 Mpix. Można do niego podłączyć jednocześnie sześć sensorów foto i przetwarzać jednocześnie dane pochodzące z czterech z nich. Exynos 2100 potrafi przy tym dekodować wideo w rozdzielczości 8K i 60 klatkach na sekundę.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst