REKLAMA

Miliony na odklejenie dzieci od smartfona. Rząd chce walczyć z cyfrowym uzależnieniem wśród najmłodszych

W trakcie konferencji poświęconej psychiatrii dziecięcej oraz młodzieżowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Co to właściwie oznacza?

20.01.2021 15.07
Morawiecki: uruchomimy programy profilaktyki uzależnień cyfrowych
REKLAMA

Konferencja poświęcona psychiatrii dziecięcej jest pokłosiem poselskiego głosowania, w którym głosami Prawa i Sprawiedliwości odrzucono przeznaczenie 80 mln zł na znajdującą się w fatalnym stanie psychiatrię dziecięcą. Premier Mateusz Morawiecki zmienia narrację, mówiąc o wyciągniętej przyjaznej dłoni w kierunku dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Premier polskiego rządu wskazuje, że w ubiegłym roku został wdrożony nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci. W tym samym roku nakłady na psychiatrię dziecięcą miały wzrosnąć z 250 do ponad 400 mln zł, z kolei liczba placówek udzielających pomoc zwiększyła się z 365 do 562. NFZ zniósł również limity świadczeń w zakresie pomocy psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Teraz rząd informuje o kolejnych działaniach mających przeciwdziałać zapaści w psychiatrii dziecięcej.

Wśród nowych inicjatyw na rzecz psychiatrii dziecięcej wyróżnia się zapowiedź programów profilaktyki uzależnień cyfrowych.

Pośród decyzji zaplanowanych na 2021 r. Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. naprawę infrastruktury poprzez remonty i unowocześnienie placówek, przeznaczając na ten cel około 120 mln zł - średnio po 3 mln zł na jeden oddział specjalistyczny. Do tego dochodzi bezpłatna, całodobowa infolinia (w tym czat) służąca wsparciu dzieci, młodzieży i studentów. Będzie jej towarzyszyć aplikacja mobilna na smartfony i tablety.

Premier Morawiecki podkreślił w trakcie konferencji, jak groźne może być uzależnienie od komputera czy telefonu pośród młodych obywateli Polski, zwłaszcza w czasie pandemii, społecznej izolacji i zwiększonego czasu przebywania we własnym domu lub mieszkaniu.

Rząd deklaruje dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych kwotą 20 mln zł. Budżet na ten cel będzie pochodził z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Warto podkreślić, że zamiast wdrożenia jednego programu, środki publiczne zostaną przeznaczone na wspieranie już istniejących systemów przeciwdziałania uzależnieniom cyfrowym. Taki program oferują np. ośrodki profilaktyki i terapii uzależnień, prowadząc programy dla szkół.

O uzależnieniach cyfrowych wspomina również Minister Zdrowia.

REKLAMA

Adam Niedzielski zaznacza, że dofinansowanie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych jest oczywistą konsekwencją okresu pandemii i tego, że w tym specyficznym czasie dzieci częściej współpracują z komputerem, a także traktują komputer jako główne okno na świat. Niedzielski wspomina także o grach wideo, widząc w nich jedną z głównych rozrywek czasów epidemii.

Jednym z wizerunkowych celów polskiego rządu jest zestawienie wcześniejszych 80 mln zł odrzuconych przez posłów PiS z nowym budżetem 220 mln zł rozlokowanym w NFZ, Funduszu Medycznym, Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i innych źródłach. Morawiecki podkreśla, że środki na psychiatrię dziecięcą zostają zwiększone prawie o połowę względem nakładów z poprzednich lat.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA