REKLAMA

Zmiana planów. Nowe Menu Start w Windowsie 10 już za kwartał

25.07.2020 09.04
surface book 3 15 recenzja
REKLAMA

Przeźroczyste kafelki i oznaczenia aplikacji, zmiana zachowania ALT-TAB… tych zmian spodziewaliśmy się najwcześniej na wiosnę. Tymczasem nowości trafią już do Windowsa 10 20H2, który pojawi się jesienią bieżącego roku.

REKLAMA

Podobnie jak w zeszłym roku, również i w tym jesienna aktualizacja Windowsa 10 miała być symboliczna. Windows 10 1909 wprowadził śladową liczbę nowości względem Windowsa 10 1903, skupiając się głównie na technicznych szlifach i mając formę łatki serwisowej. Tak samo miało to wyglądać z Windowsem 10 20H2, mającego zastąpić aktualnie obowiązującego Windowsa 10 2004.

Tymczasem do kanału testowego Windows 10 Beta – w którym testowany jest właśnie Windows 10 20H2 – trafiła kompilacja, która wprowadza część nowości testowanych do tej pory w ramach kanału testowego Windows 10 Dev (w jego ramach mamy testować zazwyczaj przyszłe wersje Windowsa, a nie tą najbliższą).

Windows 10 20H2 z przeźroczystymi kafelkami w Menu Start i kartami przeglądarki traktowanymi jak aplikacje.

Pierwszą ze zmian jest podlew w kafelkach i ikonach aplikacji. Na dziś albo przybiera on formę jednolitego tła o kolorze wskazanym jako wiodący w ustawieniach Windowsa, albo jest ciemnoszary. Wraz z Windowsem 10 20H2 stanie się on przeźroczysty, w istotny i korzystny sposób wpływając na czytelność Menu Start.

Pojawi się też istotna zmiana w działaniu mechanizmu przełączania aplikacji za pomocą klawiatury (ALT-TAB). Wraz z nową wersją systemu, karty przeglądarki będą traktowane jako oddzielne aplikacje i widoczne w widoku przełączania tak, jakby były osobnymi okienkami. Możemy przy tym zdecydować w ustawieniach systemu czy w widoku przełączania aplikacji mamy widzieć wszystkie karty, ostatnich pięć, ostatnie trzy, czy też możemy wrócić do tego, jak jest teraz – czyli traktowania przeglądarki jako jedną aplikację. Funkcja działa wyłącznie z przeglądarką Edge.

Podobnie tylko z Edge’em będzie działać nowy podgląd przypiętych witryn. Te również będą traktowane jak aplikacje, a więc po najechaniu na nich kursorem, otworzy się podgląd wszystkich powiązanych z witryną kart, a nie tylko aktywnej.

To nie koniec nowości w Windowsie 10 20H2. W tym wizualnych.

Powiadomienia nieznacznie zmienią swoją formę. Nazwa i ikona aplikacji wyświetlają się teraz bezpośrednio na powiadomieniu, a nie ponad nim.

Zmienione też zostanie okienko Informacje o systemie. Do tej pory było częścią Panelu sterowania, ale od jesieni będzie już dostępne w Ustawieniach.

REKLAMA

Kiedy pojawi się Windows 10 20H2?

Jak (nowe) nazewnictwo informuje, aktualizacja pojawi się w drugiej połowie 2020 r. Prawdopodobnie – jeżeli Microsoft będzie się trzymał swojego zwyczajowego harmonogramu – pierwsze komputery i tablety otrzymają uaktualnienie w okolicach października.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA