1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Idealny kompan wykładowcy. ThinkPad X395 pozwala poprowadzić zajęcia z każdego miejsca na świecie

Lokowanie produktu

Epidemia koronawirusa wywróciła do góry nogami szkolnictwo wyższe. Sale wykładowe opustoszały, a studenci uczęszczają na zajęcia otwierając klapy swoich laptopów. Podobnie jak wykładowcy.

09.06.2020
8:52
Idealny laptop dla wykładowcy. ThinkPad X395 to mobilność i bezpieczeństwo

Gdy w październiku uczelnie otworzą na powrót swe podwoje, nauka w nich nie będzie wyglądała tak samo. Już dziś przedstawiciele szkół wyższych mówią o tym, że doświadczenia w prowadzeniu zajęć online z pewnością przełożą się w jakimś stopniu na sposób nauczania w kolejnym roku akademickim.

Dr hab. Rafał Mrówka z SGH w ostatnim wywiadzie dla magazynu Perspektywy powiedział, że dzięki pandemii e-learning przestał przerażać wykładowców. Przejście na zdalne nauczanie okazało się w zasadzie bezbolesne i otworzyło umysły kadry na zupełnie nowe perspektywy.

Na przykład uświadamiając wykładowcom, że wcale nie muszą odwoływać zajęć, jeśli wyjeżdżają na konferencję naukową, bo mogą je poprowadzić zdalnie. Są w stanie wykładać nie tylko dla studentów siedzących w klasie, ale także dla uczniów rozsianych po całym świecie. Dowiedzieli się, że sami mogą również pracować z dowolnego miejsca na świecie, bo zajęcia – przynajmniej te teoretyczne – można równie efektywnie prowadzić siedząc w domu przed komputerem, co na sali wykładowej.

Potrzebny jest tylko sprzęt, który pozwoli wykładowcy w pełni wykorzystać potencjał e-learningu i pracować skądkolwiek, nie tylko z domowego zacisza czy uczelnianego gabinetu.

Takim sprzętem jest Lenovo ThinkPad X395.

 class="wp-image-1155217"

Komputery przenośne z serii ThinkPad od lat utożsamiane są z bezpieczeństwem i biznesem. Ich unikalne właściwości sprawiają jednak, że są doskonałym wyborem także dla sektora edukacji wyższej, gdzie wykładowcy niejednokrotnie podróżują między wieloma placówkami, wyjeżdżają na konferencje, wygłaszają sympozja a teraz – prowadzą także zajęcia zdalne.

ThinkPad X395 wyróżnia się szczególnie wyjątkowym połączeniem mocy, wytrzymałości i mobilności.

Sercem urządzenia jest procesor AMD Ryzen 7 PRO 3700U połączony z grafiką AMD Radeon Vega 10. Układy od AMD uzupełnia 16 GB pamięci operacyjnej i nawet 1 TB szybkiego napędu SSD.

To wszystko zamknięte w obudowie spełniającej najsurowsze kryteria, poddanej ponad 200 testom jakościowym. Obudowa ThinkPada X395 spełnia 12 wymogów normy wojskowej i może pracować nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. A skoro laptop jest dość wytrzymały, by służyć żołnierzom, jest też dość wytrzymały, by służyć wykładowcom i pracownikom naukowym.

Super wytrzymała obudowa jest również super lekka. Jako że ekran ma przekątną 13,3”, całość nie zajmuje dużo miejsca w torbie czy plecaku, a przy masie 1,28 kg można nawet zapomnieć, że ma się przy sobie laptop. Zależnie od tego, czy wybierzemy wersję z ekranem HD czy Full HD, komputer może pracować z dala od gniazdka nawet 11,5 lub 14,5 godziny, a do tego wspiera szybkie ładowanie RapidCharge, jeśli użyjemy zasilacza o mocy 65W.

 class="wp-image-1155211"

Mobilność uzupełnia też wbudowany modem LTE, który jest opcjonalny w niektórych wersjach laptopa; wyjeżdżający w podróż wykładowca nie musi więc polegać na niezaufanych sieciach Wi-Fi ani na zewnętrznych modemach 4G. Może włożyć kartę SIM wprost do laptopa i być stale podłączonym do bezpiecznej sieci.

Skoro zaś o bezpieczeństwie mowa, to ThinkPady nie bez powodu uznawane są za „złoty standard” w tych branżach, gdzie bezpieczeństwo gra kluczową rolę.

Dostępu do plików strzeże szereg zabezpieczeń. Mamy czytnik linii papilarnych, połączony z mechanizmem FIDO (Fast Identity Online), więc możemy używać go nie tylko do logowania do systemu, ale także do innych usług i stron internetowych. Wszystkie dane na dysku są szyfrowane przez moduł dTPM 2.0. Z drobnych, ale istotnych rzeczy – gdy kamerka internetowa jest nieużywana, można ją zasłonić fizyczną osłonką ThinkShutter.

 class="wp-image-1155214"

ThinkPad X395 to urządzenie, na którym wykładowca będzie mógł bezpiecznie przechowywać wyniki pracy swojej i swoich studentów, a także w sposób komfortowy i w pełni bezpiecznie prowadzić z nimi spotkania online.

Poza kwestiami bezpieczeństwa będzie to też po prostu przyjemne, gdyż ThinkPad X395 dysponuje legendarną klawiaturą ThinkPadów, uznawaną powszechnie za jedną z najlepszych na rynku. Prowadzenie zajęć przez internet ułatwi zaś układ dwóch mikrofonów dalekiego zasięgu z funkcją eliminacji szumów, oraz dźwięk Dolby Audio Premium. Zarówno studenci będą słyszeć swojego nauczyciela, jak i nauczyciel będzie wyraźnie słyszał studentów, nawet bez podłączania zewnętrznych akcesoriów.

Na uczelni, w domu, w podróży – ThinkPad X395 sprawdzi się w każdym scenariuszu.

 class="wp-image-1155220"

Na uczelni wykładowca z pewnością doceni bardzo bogaty – jak na maszynę ultramobilną – zestaw złącz, zwłaszcza pełnowymiarowy port HDMI, który pozwoli szybko podłączyć projektor, czy pełnowymiarowe gniazda USB, pozwalające podłączyć pendrive’a czy dysk zewnętrzny bez korzystania z przejściówek.

W domu laptop Lenovo ThinkPad X395 można podłączyć do dedykowanej stacji dokującej, monitora, zewnętrznej klawiatury i myszki, i używać jak komputera stacjonarnego.

W podróży zaś nie sposób przecenić lekkość i smukłość tego urządzenia, oraz wspomnianą wcześniej super wytrzymałą obudowę, która zniesie trudy codziennej pracy w każdych warunkach.

To wszystko sprawia, że ThinkPad X395 jest idealną maszyną dla wykładowcy. Zarówno do nauczania w sposób tradycyjny, jak i prowadzenia zajęć zdalnych.

*Materiał powstał we współpracy z marką Lenovo

Lokowanie produktu
Najnowsze