REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Woda, góry i drzewka. Ta piękna tapeta zabija smartfony z Androidem

Błąd w obsłudze profilów kolorów w wielu urządzeniach z Androidem sprawia, że po ustawieniu tapety z pewną specyficzną cechą telefon nadaje się do serwisu. Lub do awaryjnego przewracania na własną rękę.

01.06.2020
10:25
Galaxy Note 10 Lite opinie
REKLAMA
REKLAMA

Jak się okazuje, nie tylko Apple potrafi się skompromitować tak prostą usterką w iOS-ie, jak destabilizacja systemu na skutek odpowiednio napisanego SMS-a. System Android – a raczej wiele jego odmian, w których występuje – można doprowadzić do nieużywalnego stanu ustawiając w nim szczególny rodzaj tapety. Problemem są dotknięte między innymi urządzenia Samsunga z systemem Android z One UI i urządzenia Pixel. Co ciekawe, EMUI (Huawei i Honor) oraz OxygenOS (OnePlus) nie zawierają rzeczonej usterki. Przy czym podkreślam, że lista jest niepełna. Działanie usterki zostało udokumentowane chociażby w tym tweecie:

tapeta zawiesza telefon android class="wp-image-1157950"
Zobacz film na Twitterze.

Ustawienie wspomnianej tapety powoduje szereg problemów. Telefon najczęściej wpada w niekończącą się pętle zawieszającego się i próbującego się uruchomić na nowo ekranu głównego interfejsu. Jedynym ratunkiem jest procedura przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych – w wielu modelach dostępna przez wciśnięcie kombinacji sprzętowych przycisków (które dokładnie? tę informację znajdziecie w instrukcji obsługi telefonu). Niektóre urządzenia można dodatkowo wprowadzić w tryb serwisowy – i dzięki niemu ręcznie, za pomocą innego podłączonego przez USB urządzenia, możliwe jest usunięcie pliku z tapetą.

Telefon z Androidem po zmianie tapety nie działa i się zawiesza. Co się dzieje?

Nad zagadkową Tapetą Śmerci głowią się już pierwsi entuzjaści. Z ich wczesnych ustaleń wynika, że problem leży w obsłudze profili kolorów Androida. Tapeta która uszkadza system zapisana jest w przestrzeni kolorów RGB, podczas gdy system operacyjny nieskutecznie próbuje ją przekonwertować do sRGB. Diagnoza jest jednak wczesna, a cała teoria nadal nie umie wyjaśnić kilku szczegółów. Na przykład czemu Android od Google’a na Pixelu 4 XL radzi sobie z tapetą bez problemu, a niemal ten sam system na Pixelu 3 XL wpędza telefon w nieskończoną pętlę.

REKLAMA

Gorąco namawiam, by nie szukać w Sieci wspomnianych złośliwych tapet i nie zaspokajać ciekawości sprawdzając, czy twój telefon też jest podatny. Prawdopodobnie jest – a przywrócenie go do poprzedniego stanu będzie kosztować sporo czasu. Nie ręczymy też za wspomnianą wyżej w tekście odporność niektórych odmian Androida – jak EMUI czy OxygenOS – na tapety o niestandardowych profilach kolorów. Sam Google i producenci telefonów na razie nie udzielają komentarza w sprawie.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA