REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Woda, góry i drzewka. Ta piękna tapeta zabija smartfony z Androidem

Błąd w obsłudze profilów kolorów w wielu urządzeniach z Androidem sprawia, że po ustawieniu tapety z pewną specyficzną cechą telefon nadaje się do serwisu. Lub do awaryjnego przewracania na własną rękę.

Galaxy Note 10 Lite opinie
REKLAMA
177 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jak się okazuje, nie tylko Apple potrafi się skompromitować tak prostą usterką w iOS-ie, jak destabilizacja systemu na skutek odpowiednio napisanego SMS-a. System Android – a raczej wiele jego odmian, w których występuje – można doprowadzić do nieużywalnego stanu ustawiając w nim szczególny rodzaj tapety. Problemem są dotknięte między innymi urządzenia Samsunga z systemem Android z One UI i urządzenia Pixel. Co ciekawe, EMUI (Huawei i Honor) oraz OxygenOS (OnePlus) nie zawierają rzeczonej usterki. Przy czym podkreślam, że lista jest niepełna. Działanie usterki zostało udokumentowane chociażby w tym tweecie:

tapeta zawiesza telefon android class="wp-image-1157950"
Zobacz film na Twitterze.

Ustawienie wspomnianej tapety powoduje szereg problemów. Telefon najczęściej wpada w niekończącą się pętle zawieszającego się i próbującego się uruchomić na nowo ekranu głównego interfejsu. Jedynym ratunkiem jest procedura przywrócenia telefonu do ustawień fabrycznych – w wielu modelach dostępna przez wciśnięcie kombinacji sprzętowych przycisków (które dokładnie? tę informację znajdziecie w instrukcji obsługi telefonu). Niektóre urządzenia można dodatkowo wprowadzić w tryb serwisowy – i dzięki niemu ręcznie, za pomocą innego podłączonego przez USB urządzenia, możliwe jest usunięcie pliku z tapetą.

Telefon z Androidem po zmianie tapety nie działa i się zawiesza. Co się dzieje?

Nad zagadkową Tapetą Śmerci głowią się już pierwsi entuzjaści. Z ich wczesnych ustaleń wynika, że problem leży w obsłudze profili kolorów Androida. Tapeta która uszkadza system zapisana jest w przestrzeni kolorów RGB, podczas gdy system operacyjny nieskutecznie próbuje ją przekonwertować do sRGB. Diagnoza jest jednak wczesna, a cała teoria nadal nie umie wyjaśnić kilku szczegółów. Na przykład czemu Android od Google’a na Pixelu 4 XL radzi sobie z tapetą bez problemu, a niemal ten sam system na Pixelu 3 XL wpędza telefon w nieskończoną pętlę.

REKLAMA

Gorąco namawiam, by nie szukać w Sieci wspomnianych złośliwych tapet i nie zaspokajać ciekawości sprawdzając, czy twój telefon też jest podatny. Prawdopodobnie jest – a przywrócenie go do poprzedniego stanu będzie kosztować sporo czasu. Nie ręczymy też za wspomnianą wyżej w tekście odporność niektórych odmian Androida – jak EMUI czy OxygenOS – na tapety o niestandardowych profilach kolorów. Sam Google i producenci telefonów na razie nie udzielają komentarza w sprawie.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA