REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Ręce do góry albo nie piszesz egzaminu. Żołnierze wycelowali w maturzystów swoje... termometry

W wybranych powiatach ciało pedagogiczne było podczas matur wspierane przez siły Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie chodziło jednak o pilnowanie dyscypliny – wojskowi pomagali w ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

09.06.2020
9:26
matura polski koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

Wczoraj odbyły się pisemne matury z języka polskiego – w dość nietypowym trybie. To pierwszy egzamin dojrzałości przeprowadzony w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Nie dziwią więc próby zapewnienia wszystkim możliwie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, choć niektóre metody mogą zaskakiwać.

Jedną z takich metod jest wsparcie udzielone przez Wojska Obrony Terytorialnej. Zanim uczniowie mogli przystąpić do egzaminu – a czas oczekiwania do najprzyjemniejszych nie należał, aż do czasu rozpoczęcia matur nie wolno było zdejmować maseczek i rękawiczek – byli skanowani za pomocą strzeleckich celowników.

Celowniki termowizyjne Rubin mierzyły ciepłotę ciała maturzystów.

Jak dowiadujemy się z reportażu Telewizji Polskiej, szósta Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jako pierwsza w kraju wykorzystała celowniki SCT Rubin do przesiewowego badania ciepłoty ciała podczas matur. Sprawdzano czy temperatura każdego z uczniów nie różni się od tej przyjętej jako punkt odniesienia. Celownik został przy tym zmodyfikowany fizycznie i programowo, by lepiej sprawdził się w tym nietypowym dla tego sprzętu zadaniu.

Wojsko Obrony Terytorialnej udzieliło swojego wsparcia Zespołowi Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu. W następnych dniach wojskowi wesprą w działaniach XI Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu i I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks Płocku. Badanie przy tym ma charakter wstępnego: podejrzani uczniowie w myśl procedury mieli być dokładniej badani. Nie mamy jednak informacji czy wystąpiły jakiekolwiek objawy zarażenia koronawirusem podczas któregoś z egzaminów.

REKLAMA
matura polski koronawirus

SCT Rubin ma 309 mm długości, 111 mm wysokości i 87 mm szerokości. Wraz z bateriami zasilającymi celownik waży 1,25 kg. Celownik zapewnia możliwość wykrycia celu wielkości człowieka z odległości minimum 1,2 km. SCT Rubin wykorzystuje matrycę mikrobolometryczną o rozdzielczości 288 x 384 pikseli i czułości NETD (Noise Equivalent Temperature Difference) lepszej niż 0,1 C.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA