Gry  /  News

Na iPadzie zagramy myszką i klawiaturą

Picture of the author

iPadOS już dziś obsługuje sterowanie za pomocą myszki w aplikacjach. Gry nadal są jednak ograniczone do interfejsu dotykowego i gamepada. To się zmieni jeszcze w tym roku.

iPada bez wątpienia można traktować jako całkiem fajną mobilną konsolę do gier. Na App Store znajdziemy masę świetnych produkcji – w szczególności tak zwanych casualowych, ale przecież nie brakuje i poważnych tytułów, z niezwykle popularnymi strzelankami typu battle royale na czele. Dziś możemy się bawić nimi na dwa sposoby: używając intefejsu dotykowego bądź korzystając z gamepada. Wraz z iPadOS 14 do wyboru będziemy mieć również myszkę i klawiaturę.

Sterowanie myszką i klawiaturą w grach na iPada. To jedna z nowości systemu iPadOS 14.

iPad obsługuje sterowanie za pomocą klawiatury już od dawien dawna. Wraz z iOS-em 13 zyskał obsługę myszki, a wersja 13.4 dostosowała pod kursora interfejs główny iPadOS-a i kontrolki w aplikacjach. Jedyne miejsce, gdzie kojarzone z klasycznymi pecetami klawiatura i myszka nie były obsługiwane, to gry.

Warto jednak mieć na uwadze, że obsługa za pomocą tych kontrolerów nie pojawi się w grach automatycznie. Narzędzia deweloperskie Apple’a pozwolą twórcom gier na uwzględnianie myszek i klawiatur w przyszłych kompilacjach ich produkcji. To oznacza zatem, że sama aktualizacja iPadOS-a 14 nie wystarczy, byśmy mogli zacząć używać myszki w wziętym za przykład Fortnite. To twórcy Fortnite będą mogli zaprogramować obsługę pecetowego manipulatora, a skorzystać z tego udogodnienia będą mogli użytkownicy iPadOS-a 14 lub nowszego.

iPadOS 14 jest póki co dostępny we wczesnej wersji rozwojowej, przeznaczonej dla programistów. Produkcyjna wersja nowego systemu powinna się pojawić jesienią bieżącego roku.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst