REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

DxO pokazało Nik Collection 3. Oto nowa odsłona najlepszych wtyczek do Photoshopa

DxO pokazało nową wersję najlepszych wtyczek do Photoshopa i Lightrooma. Nik Collection 3 wnosi dużo pomysłów usprawniających działanie, a także kilka zupełnych nowości.

04.06.2020
16:20
nik collection 3
REKLAMA
REKLAMA

Nik Collection to jeden z najciekawszych zestawów wtyczek do Lightrooma i Photoshopa przeznaczonych dla fotografów. Pluginy Nik są tajną bronią fotografów już od około dekady, a historia wtyczek była bardzo burzliwa.

Wtyczki zostały stworzone przez Nik Software i początkowo były sprzedawane w cenie ok. 500 dol. Później cena spadła do 150 dol., co było świetną propozycją i dla wielu osób jedną z lepszych inwestycji w oprogramowanie do edycji. W 2012 roku wszystko się zmieniło, kiedy Google przejęło Nik Software. Pakiet po jakimś czasie przestał być rozwijany, ale jednocześnie został udostępniony za darmo.

Wtyczki uchroniła przez zapomnieniem firma DxO, która kupiła pakiet w 2017 roku i od razu ruszyła z aktualizacjami. Pojawiła się druga wersja pakietu (która ponownie była płatna), a teraz pakiet Nik Software powraca w trzeciej odsłonie.

Nik Software 3 od DxO to zestaw ośmiu pluginów do Photoshopa.

Nowa paczka obejmuje nie siedem, lecz aż osiem wtyczek. Są to: Analog Efex Pro, Color Efex Pro, Dfine, HDR Efex Pro, Silver Efex Pro, Sharpener Pro, Viveza i nowość w postaci Perspective Efex.

Nowa wtyczka Perspective Efex odpowiada za korekcję perspektywy i nakładanie sztucznej głębi ostrości. Ma też funkcję korekty zniekształceń konkretnych obiektywów. W przypadku szkieł ultraszerokokątnych, profile obiektywów stworzone przez DxO sprawiają, że obiekty przy krawędziach przestają być rozciągnięte.

Z kolei cała stara gwardia to dobrze znane narzędzia. Analog Efex Pro i Color Efex Pro to wtyczki odpowiedzialne za zmianę tonacji i kolorystyki. Znajdziemy w nich dziesiątki naprawdę kapitalnych presetów. Pierwsza stara się odwzorować charakter analogowych zdjęć, a druga oferuje pełną dowolność.

Silver Efex Pro to prawdziwa perełka do przekształcania kolorowych zdjęć na czarno-białe. Efekty uzyskiwane w tej wtyczce są rewelacyjne. Mamy tutaj filtry kolorów, dzięki czemu można zmieniać charakter zdjęć.

HDR Efex Pro wtyczka pozwalająca tworzyć i edytować zdjęcia HDR. Sharpener Pro służy do wyostrzania fotografii po edycji, z myślą o medium i rozmiarze w jakim będą pokazywane. Dfine to kolejna wtyczka typowo narzędziowa, służąca do odszumiania.

Viveza wyróżnia się na tle pozostałych, bowiem jest de facto narzędziem do zaawansowanej edycji zdjęć. Layout wtyczki przypomina Lightrooma, ale różni się od niego mechanizmem punktów kontrolnych, czyli narzędziem do lokalnej edycji. Jest to rewelacyjny mechanizm, który oszczędza czas na zaznaczaniu danego obszaru do edycji.

Nowa paczka Nik Software 3 to także wiele usprawnień w działaniu.

Filtrów DxO ponownie można używać jako wtyczek do Photoshopa, Lightrooma oraz DxO PhotoLab, a także jako zupełnie odrębnych aplikacji ma Windowsa i Maca.

W przypadku Photoshopa, zupełnie zmienił się interfejs, bowiem teraz panel z wtyczkami jest bardzo minimalistyczny. Co więcej, panel pozwala nakładać na zdjęcia nasze ulubione presety bez konieczności otwierania wtyczki. Całość dodatkowo jest lżejsza i przyspieszyła.

REKLAMA

Za całą paczkę wtyczek zapłacimy do końca czerwca 99 dol. Regularna cena w późniejszym okresie będzie wynosić 149 dol. Sporo? Nie do końca. To zakup dożywotniej licencji, przy czym dostajemy aż 8 świetnych wtyczek. Szkoda tylko, że DxO nadal nie zdecydowało się na sprzedaż pojedynczych pluginów osobno.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA