REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Komputer do gier i konsola są niepotrzebne. Z Xbox Game Pass zagrasz na najtańszym rzęchu

Usługa xCloud będzie darmowa dla abonentów Xbox Game Pass. To oznacza, że będą mogli zagrać w dowolną z ponad 200 dostępnych w usłudze gier w zasadzie na każdym urządzeniu komputerowym, w tym lekkim laptopie czy telefonie komórkowym.

04.05.2020
12:04
Płacisz za Xbox Game Pass, a xCloud dostajesz za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft potwierdził oficjalnie to, czego od pewnego czasu się już domyślaliśmy. Usługa xCloud jeszcze w tym roku ma być oficjalnie uruchomiona – dziś trwają jej częściowo publiczne beta-testy. Dopóki jest testowana, jest darmowa, jednak finalnie za dostęp do xClouda przyjdzie nam zapłacić na dziś nieznaną kwotę. No chyba że już opłacamy Xbox Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate.

Dostęp do usługi xCloud bez dalszych opłat ma być jednym z atutów oferty Xbox Game Pass. xCloud, dla przypomnienia, to usługa strumieniująca gry. Oznacza to, że wszystkie wyliczenia związane z grą dokonują się w chmurze, a nasze urządzenie pełni rolę odbiornika strumienia wideo i gamepada.

Zaletą tego podejścia jest całkowita niezależność od możliwości sprzętowych czy programowych naszego urządzenia – a więc możliwe jest uruchomienie złożonej gry nawet na prostym ultrabooku czy smartfonie. Wadą są opóźnienia w sterowaniu (tak zwany input lag) w istotny sposób utrudniając zabawę i sprawiając, że xCloud na razie będzie się nie najlepiej sprawdzał w grach nastawionych na duży refleks.

xCloud staje się częścią Xbox Game Pass. Ale czy streaming gier trafi do Polski?

Na dziś jedyną usługą strumieniującą gry i działającą na terenie naszego kraju jest GeForce Now. Największy z działających już operatorów – Google Stadia – nie jest dostępny w naszym kraju i prawdopodobnie prędko nie będzie, co w zasadzie sprawia, że usługa Nvidii ma u nas lokalny monopol. Możemy być niemal pewni, że xCloud w dniu premiery będzie w Polsce niedostępny.

REKLAMA

Patrząc na historię uruchamiania usług Xbox w Polsce, powinniśmy zachować pesymizm w kwestii dostępności xClouda w naszym kraju. Choć… regionów obsługiwanych przez xClouda wyłącznie przybywa. Tylko w tym tygodniu do listy testowych obszarów dodano Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Niemcy, Irlandię, Włochy, Holandię, Norwegię, Hiszpanię i Szwecję.

xCloud będzie też częscią nowych konsol Xbox, począwszy od Xbox Series X. Umożliwi zabawę z grą już w momencie jej pobierania – nie trzeba będzie czekać, aż przez nasze łącze przejdą dziesiątki gigabajtów, a gra automatycznie przełączy się na tryb lokalny gdy już pobierze się w całości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA