REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Smartfon i aplikacja zamiast kasy. Przedsiębiorcy skorzystają z wirtualnych kas fiskalnych

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych i to już na początku przyszłego miesiąca.

14.05.2020
14:50
Kasy fiskalne w aplikacji
REKLAMA
REKLAMA

Koniec czekania. Przepisy dotyczące wirtualnych kas fiskalnych miały wejść w życie już na początku tego roku, ale praca nad nimi uległa półrocznemu opóźnienie. Jak jednak informowała Polska Agencja Prasowa, nowe rozporządzenia dotyczące potwierdzenia transakcji za pomocą oprogramowania wejdą w życie już 1 czerwca.

Prosta i tania wirtualna kasa fiskalna.

Wirtualne kasy fiskalne mają sprawić, że ci przedsiębiorcy, którzy działają w szarej strefie, zaczną skrupulatniej rejestrować sprzedaż dóbr i usług świadczonych klientom indywidualnym.

Na ich praworządność ma pozytywnie wpłynąć dostępność wirtualnych kas (trudno o łatwiejszy dostęp niż aplikacja na smartfona) i niższe koszty utrzymania niż w wypadku tradycyjnych kas rejestrujących.

W związku z tym, że na rynku transportowym mamy do czynienia z nierówną konkurencją, wynikającą m.in. z tego, iż niektóre podmioty budują swój biznes i przewagę konkurencyjną na działaniu niezgodnym z przepisami prawa, uchylając się od płacenia podatków, proponuje się umożliwienie wprowadzenia stosowania kas dla grup podatników z branży transportowej, aby ułatwić i poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności gospodarczej - tłumaczą przedstawiciele ministerstwa.

Jako pierwsze z takich kas miałyby móc korzystać sprzedawcy węgla na opał i innych paliw stałych z niego wytwarzanych, a także branże gastronomiczna, hotelarska i transportowa.

Jak tłumaczą prawodawcy, w wypadku taksówek tego typu rozwiązanie mogłoby się stać alternatywnym sposobem rozliczania się z klientami niż tradycyjny taksometr.

Za certyfikowanie kas wirtualnych będzie odpowiadał Główny Urząd Miar.

To ten sam organ, który obecnie certyfikuje fizyczne kasy fiskalne.

Projekt został już zaakceptowany przez Komisję Europejską, a ministerstwo prowadzi testy z przedsiębiorcami.

Zależy nam na tym, aby kasy wirtualne były bezpiecznym, szeroko stosowanym narzędziem, prostym do rejestracji przez przedsiębiorcę. Ich stosowanie powinno być bezpieczne dla firm, ich klientów i dla administracji. Gwarantuje to certyfikacja oprogramowania i wprowadzenie zabezpieczeń, które zapewniają integralność i niepodważalność sprzedaży dokonanej przy ich użyciu"- tłumaczy PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski.

REKLAMA

Rozwiązanie na razie ma charakter pilotażowy.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA