ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Windows 10 2005 już do pobrania. Zmienia najważniejszy element interfejsu Xboxa One

W kilka dni po premierze Windowsa 10 2004 na PC, tablety, gogle holograficzne i urządzenia Internetu rzeczy pojawia się Windows 10 2005. To aktualizacja przeznaczona wyłącznie dla konsol Xbox One. Zmienia w istotny sposób działanie Przewodnika.

30.05.2020 13.42
xbox one promocja tanie gry wiosna 2020
REKLAMA
REKLAMA

Przewodnik (ang. Guide) to w mojej ocenie jedyna rzecz, jaka Microsoftowi w interfejsie Xboxa One wyszła. Za to wyszła naprawdę dobrze: podręczne menu wywoływane przyciskiem Xbox na gamepadzie działa szybko, responsywnie, jest dobrze zaprojektowane, wygodne i użyteczne. Miły kontrast względem powolnie działającego i wymagającego wielu działań na padzie interfejsu głównego konsoli.

Dlatego też z lekką obawą przystąpiłem do aktualizacji Xboxa One do nowej wersji systemu. Wszak największa zmiana w Windowsie 10 2005 to właśnie wspomniany Przewodnik. Microsoft zdecydował się zmienić nieco sposób w jaki działa, ale też wprowadzić możliwość jego konfiguracji pod indywidualne potrzeby. Na szczęście wyszło, wbrew moim obawom, całkiem nieźle.

Windows 10 2005 dla Xbox One. Nowości w Przewodniku.

windows 10 2005 xbox one class="wp-image-1157563"

Przewodnik różni się nieco wyglądem od jego poprzedniej wersji. Zajmuje ciut więcej miejsca na ekranie, powiększyły się jego poszczególne elementy – prawdopodobnie by zwiększyć czytelność. Zredukowano za to liczbę obecnych w nim kart, funkcje z tych usuniętych scalono do pozostałych kategorii. Największą zmianą jest jednak ta pozornie najdrobniejsza: wcześniej po wciśnięciu przycisku Xbox otwierał się Przewodnik z zaznaczoną środkową kartą. W nowej wersji domyślnie otwieraną jest ta po skrajnej lewej stronie.

windows 10 2005 xbox one class="wp-image-1157566"

Microsoft twierdzi, że zwiększa to czytelność i intuicyjność przewodnika – śmiem się jednak nie zgodzić. Domyślny wybór środkowej karty oznaczał, że trzeba było mniej razy wcisnąć bumpery na padzie, by dostać się do najodleglejszej karty. Na szczęście i o tym pomyślano: Przewodnik można teraz modyfikować, a konkretniej, zmieniać kolejność dostępnych w nim kart. Jeżeli więc funkcje społecznościowe obchodzą nas mniej od, na przykład, śledzenia Osiągnieć – możemy stosownie ułożyć karty wedle potrzeb.

Do nowości należą też nowy układ ekranu Społeczności, dodatkowe filtry biblioteki gier oraz nowy wygląd Mixera.

windows 10 2005 xbox one class="wp-image-1157569"

Ekran Społeczności ma zwiększyć czytelność treści, które prezentuje. Teraz podzielony jest na cztery kanały: treści od znajomych, treści od wydawców gier, treści z klubów i popularne treści w Xbox Live.

windows 10 2005 xbox one class="wp-image-1157572"

Posiadane przez nas gry możemy teraz filtrować również po gatunku czy popularności.

windows 10 2005 xbox one class="wp-image-1157575"
REKLAMA

Z kolei Mixer od teraz uruchamia stream od razu na podświetlonej miniaturze w widoku wszystkich transmisji – co pomoże nam sprawdzić czy dana transmisja faktycznie będzie dla nas ciekawa bez konieczności uruchamiania jej na pełnym ekranie.

Aktualizacja jest obowiązkowa i zostanie zastosowana automatycznie. Wymaga ponownego uruchomienia konsoli i około 15 minut, w zależności od posiadanego łącza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA