REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Oprogramowanie

Windows 10 2005 już do pobrania. Zmienia najważniejszy element interfejsu Xboxa One

W kilka dni po premierze Windowsa 10 2004 na PC, tablety, gogle holograficzne i urządzenia Internetu rzeczy pojawia się Windows 10 2005. To aktualizacja przeznaczona wyłącznie dla konsol Xbox One. Zmienia w istotny sposób działanie Przewodnika.

xbox one promocja tanie gry wiosna 2020
REKLAMA
REKLAMA

Przewodnik (ang. Guide) to w mojej ocenie jedyna rzecz, jaka Microsoftowi w interfejsie Xboxa One wyszła. Za to wyszła naprawdę dobrze: podręczne menu wywoływane przyciskiem Xbox na gamepadzie działa szybko, responsywnie, jest dobrze zaprojektowane, wygodne i użyteczne. Miły kontrast względem powolnie działającego i wymagającego wielu działań na padzie interfejsu głównego konsoli.

Dlatego też z lekką obawą przystąpiłem do aktualizacji Xboxa One do nowej wersji systemu. Wszak największa zmiana w Windowsie 10 2005 to właśnie wspomniany Przewodnik. Microsoft zdecydował się zmienić nieco sposób w jaki działa, ale też wprowadzić możliwość jego konfiguracji pod indywidualne potrzeby. Na szczęście wyszło, wbrew moim obawom, całkiem nieźle.

Windows 10 2005 dla Xbox One. Nowości w Przewodniku.

windows 10 2005 xbox one

Przewodnik różni się nieco wyglądem od jego poprzedniej wersji. Zajmuje ciut więcej miejsca na ekranie, powiększyły się jego poszczególne elementy – prawdopodobnie by zwiększyć czytelność. Zredukowano za to liczbę obecnych w nim kart, funkcje z tych usuniętych scalono do pozostałych kategorii. Największą zmianą jest jednak ta pozornie najdrobniejsza: wcześniej po wciśnięciu przycisku Xbox otwierał się Przewodnik z zaznaczoną środkową kartą. W nowej wersji domyślnie otwieraną jest ta po skrajnej lewej stronie.

windows 10 2005 xbox one

Microsoft twierdzi, że zwiększa to czytelność i intuicyjność przewodnika – śmiem się jednak nie zgodzić. Domyślny wybór środkowej karty oznaczał, że trzeba było mniej razy wcisnąć bumpery na padzie, by dostać się do najodleglejszej karty. Na szczęście i o tym pomyślano: Przewodnik można teraz modyfikować, a konkretniej, zmieniać kolejność dostępnych w nim kart. Jeżeli więc funkcje społecznościowe obchodzą nas mniej od, na przykład, śledzenia Osiągnieć – możemy stosownie ułożyć karty wedle potrzeb.

Do nowości należą też nowy układ ekranu Społeczności, dodatkowe filtry biblioteki gier oraz nowy wygląd Mixera.

windows 10 2005 xbox one

Ekran Społeczności ma zwiększyć czytelność treści, które prezentuje. Teraz podzielony jest na cztery kanały: treści od znajomych, treści od wydawców gier, treści z klubów i popularne treści w Xbox Live.

windows 10 2005 xbox one

Posiadane przez nas gry możemy teraz filtrować również po gatunku czy popularności.

windows 10 2005 xbox one
REKLAMA

Z kolei Mixer od teraz uruchamia stream od razu na podświetlonej miniaturze w widoku wszystkich transmisji – co pomoże nam sprawdzić czy dana transmisja faktycznie będzie dla nas ciekawa bez konieczności uruchamiania jej na pełnym ekranie.

Aktualizacja jest obowiązkowa i zostanie zastosowana automatycznie. Wymaga ponownego uruchomienia konsoli i około 15 minut, w zależności od posiadanego łącza.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA