„Zapłać okup, albo stracisz najważniejsze dane!”. Brzmi groźnie? A nie powinno

Lokowanie produktu

Ransomware to wyjątkowo złośliwy rodzaj oprogramowania. Blokuje dostęp do plików i każe płacić wysokie kwoty za powrót do stanu pierwotnego. Na szczęście dla świadomego użytkownika to  zaledwie krótka przerwa w pracy.

25.05.2020 07.59
Ransomware Petya atakuje też Polskę. Znamy źródło ataku i sposób zabezpieczenia

Prawdopodobnie każdy z nas ma w swoich zasobach dane, z którymi zdecydowanie nie chciałby się rozstawać. Czasem są to rzeczy błahe, jak zbiory pamiątkowych zdjęć z wakacji, czy bootleg z koncertu ulubionego zespołu. Ale na naszych komputerach niejednokrotnie pracujemy również nad ważnym projektem do szkoły, nad pracą dyplomową, ważnym biznesplanem, czy zbiorem esejów. Utrata tych danych byłaby bolesna, być może także bardzo kosztowna.

Ransomware to szczególny rodzaj szkodliwego oprogramowania, które poluje na najważniejsze dla Ciebie dane.

Ransomware jest zaprojektowany tak, by wykorzystywać luki bezpieczeństwa w naszym oprogramowaniu. Szuka podatności, a gdy ją znajdzie, niezależnie czy w systemie, przeglądarce, programie pocztowym, czy czymś jeszcze innym, uruchamia się na naszym urządzeniu bez naszej wiedzy czy zgody. Po czym przystępuje do działania, a więc szukania plików, które są dla nas potencjalnie istotne.

Skąd o tym wie? Odpowiedź nie jest trudna. Wystarczy założyć, że wszystko, co znajduje się w domyślnych folderach do dokumentów i obrazów oraz z odpowiednimi rozszerzeniami plików (dokumenty, zdjęcia, arkusze kalkulacyjne itd.) jest dla nas ważne. Program następnie szyfruje te dane bardzo silnym algorytmem. Co oznacza, że stają się one dla nas całkowicie nieczytelne. Do normalności możemy je przywrócić tylko kluczem szyfrowania.

Taki ekran wyświetla komputer zaatakowany przez ransomware Bad Rabbit. class="wp-image-615784"
Taki ekran wyświetla komputer zaatakowany przez ransomware Bad Rabbit.

Ten klucz, w zamian za opłatę, proponuje nam ransomware. Stąd nazwa ransom, z języka angielskiego okup. Żądana kwota jest niemal zawsze wysoka, co więcej nie mamy żadnej gwarancji, że po zapłaceniu odzyskamy dostęp do danych. Przestępcy mogą mieć nas w nosie lub nawet… nie istnieć. Równie dobrze nasz komputer mógł zarazić się szkodnikiem od dawno niedziałającej organizacji przestępczej. Nie mamy wtedy już żadnych szans na odzyskanie klucza.

Jesteśmy bez szans na odzyskanie takich danych. Na szczęście byliśmy przezorni i wykonaliśmy ich kopię zapasową… nieprawdaż?

W tym momencie część Czytelników z pewnością się rumieni, bo nawet nie wpadło na pomysł tworzenia backupu ważnych danych. Przecież w momencie, gdy dysponujemy taką kopią, infekcja ransomware to w zasadzie wyłącznie kłopotliwa przerwa w pracy, bo musimy wyczyścić komputer ze szkodnika, a jeżeli się na tym nie znamy, oddać go w ręce serwisantów. Do danych dostępu jednak nie tracimy.

Każda forma wykonywania kopii zapasowych znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa naszych danych. Warto jednak zainteresować się tymi szczególnie dobrymi rozwiązaniami. Użytkownikom Windowsa 7 lub 10 zdecydowanie polecamy usługę Cloud Backup od nazwa.pl. Nie tylko relacja ceny do możliwości jest bardzo korzystna, Cloud Backup posiada także wszystkie niezbędne cechy bezpiecznego systemu kopii zapasowych.

 class="wp-image-1128418"

Cloud Backup codziennie o wskazanej porze wykonuje kopię wskazanych przez nas zbiorów danych i przesyła ją do chmury nazwa.pl. Robi to w pełni automatycznie, co wbrew pozorom jest dość ważne, nasze zapominalstwo i roztargnienie wszak nie działają na naszą korzyść.

Cloud Backup od nazwa.pl wykorzystuje mechanizm różnicowy, a więc kolejne kopie tworzone są na zasadzie aktualizacji, poprzez dodawanie tylko zmienionych informacji. Jest to o tyle istotne, że możemy przywrócić różne wersje tego samego pliku – z wczoraj, przedwczoraj i tak dalej. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której w naszym magazynie kopii zapasowych mamy pliki, które po przywróceniu będą zainfekowane. Dodatkowo, usługa jest w pełni bezpieczna – zapewnia to
256-bitowe szyfrowanie AES. Cloud Backup hostowany jest na serwerach spełniających normy TIER III i TIER IV, posiadających certyfikaty ISO 9001 i ISO 27001.

Jaki jest koszt  ochrony przed skutkami działania ransomware?

I tu mam bardzo dobre wieści. Za  terabajt przestrzeni na kopie zapasowe zapłacimy 60 zł. Opłata ta obejmuje rok działania usługi. Po upłynięciu tego czasu zamawiamy kolejny rok lub rezygnujemy z usługi, jeżeli nie spełnia naszych oczekiwań. Cloud Backup to usługa wzorcowa, o świetnej relacji możliwości do ceny.

Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa w praktyce, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego na własnych zasadach. Czytelnicy Spider's Web mogą teraz aktywować za darmo usługę Cloud Backup na okres 30 dni bez konieczności rejestracji w nazwa.pl. Aby pobrać aplikację bezpiecznie na swój komputer wystarczy kliknąć poniżej:

*Materiał powstał we współpracy z Nazwa.pl

Lokowanie produktu
Najnowsze