REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Alergicy mają przekichane. Przez ocieplenie klimatu sezon pylenia będzie trwał dłużej

Rosnące temperatury na Ziemi sprawiają, że rośliny kwitną coraz szybciej i przez dłuższy okres. Dla alergików są to bardzo niekorzystne wieści.

21.05.2020
11:42
Ocieplenie klimatu wydłuża okres kwitnienia roślin. To zła wiadomość dla alergików
REKLAMA
REKLAMA

Obecnie szacuje się, że blisko 40 proc. Polaków cierpi z powodu alergii, czyli nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na bodźce (alergeny), które w dawce lub stężeniu tolerowanym przez osoby zdrowe nie powodują żadnych objawów.

Bardzo często, takimi bodźcami są pyłki wytwarzane przez rośliny kwitnące. I tutaj mamy niestety złą wiadomość. Z badań, które opublikowano niedawno w Lancet Public Health wynika, że liczba osób cierpiących na alergię na pyłki wzrośnie, częściowo ze względu na dłuższy sezon wegetacyjny prognozowany dla niektórych najbardziej uczulających alergenów.

Alergicy i kwitnienie roślin

Z badań prowadzonych przez zespół Lewisa Ziska z Departamentu Rolnictwa USA wynika bowiem, że sezon, w którym większość roślin kwiatowych emituje pyłki, na całym świecie, wydłużył się już o 0,9 dnia rocznie.

Wniosek ten został sformułowany na podstawie analizy danych z 17 różnych lokalizacji na półkuli północnej, zbieranych przez ostatnie 26 lat. Dane te obejmowały długoterminowe zapisy stężenia pyłków różnych roślin kwitnących na trzech kontynentach. Ziska i inni badacze skupili się na pyłkach, o których wiadomo, że bardzo często wywołują reakcje alergiczne u ludzi.

Okazało się, że w 71 proc. analizowanych lokacji odnotowano znaczny wzrost całkowitej ilości pyłków wyprodukowanych w ciągu sezonu. Do tego, sam sezon kwitnienia wydłużył się w 65 proc. analizowanych miejsc. O ile? Na razie mówimy tu o średniej na poziomie 0,9 dnia, co samo w sobie nie jest jeszcze jakoś strasznie alarmującą wiadomością. Niemniej jednak jest to początek trendu wzrostowego, który za kilkadziesiąt lat może wydłużyć okres kwitnienia większości gatunków flory o kilka tygodni.

Skąd to wydłużenie?

No cóż, winne jest ocieplenie klimatu. Z raportu opublikowanego przez IPCC wynika, że obserwowane obecnie zmiany klimatyczne skutkują wydłużeniem sezonu wegetacyjnego u roślin. U wielu roślin, okres kwitnienia zaczyna się w określonym zakresie temperatury, a że bijemy kolejne rekordy w tej kwestii, flora zaczyna po prostu szybciej kwitnąć.

REKLAMA

Wcześniejsze pojawianie się pięknych kwiatów nie brzmi wcale tak źle, ale zakłócenia czasu interakcji między poszczególnymi ekosystemami mogą okazać się wyjątkowo szkodliwe dla wielu stworzeń. No i dla alergików, dla których wczesna wiosna może oznaczać wzrost kosztów opieki zdrowotnej.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA