REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. RTV

Są TV LG na 2020 r.: malutkie OLED-y, przylegające do ściany ekrany i Xbox w prezencie

LG zdecydowanie nie spoczywa na laurach. Zarówno linia OLED TV jak i NanoCell doczekała się wielu ciekawych nowości. Nie tylko funkcjonalnych, ale również i estetycznych.

21.05.2020
19:28
lg telewizory 2020
REKLAMA
REKLAMA

Wydawać by się mogło że nowoczesne telewizory powoli osiągają kres możliwych innowacji. Wystarczy spojrzeć na specyfikację czołowych zeszłorocznych modeli w kwestii rozdzielczości, kontrastu czy kolorów. Z tym większym zainteresowaniem śledzimy tegoroczne konferencje producentów sprzętu RTV… i w wielu przypadkach jesteśmy mile zaskoczeni. Jednak się da.

Dziś LG zaprezentowało swoje propozycje na bieżący rok. Jak zawsze są rozbite na dwie linie OLED TV – czyli telewizory najwyższej klasy z matrycą organiczną – oraz NanoCell TV z matrycami LCD. Zacznijmy od tej pierwszej.

LG OLED TV na 2020 r. Mały telewizor do sypialni, piękny supercienki na ścianę i dużo nowości funkcyjnych.

Zacznijmy od najbardziej imponującego – przynajmniej od strony wizualnej – telewizora GX Gallery. Ma on raptem niecałe dwa centymetry grubości – i nie mówimy tu o samym wyświetlaczu, ale również licząc moduł z elektroniką. Ten jest ukryty pod panelem, dzięki czemu z tyłu telewizora nic nie wystaje. Można go więc powiesić na ścianie niczym obraz – wygląda to bardzo efektownie.

Z drugiej strony oferty mamy 48-calowy model CX. To pierwszy w historii firmy tak mały telewizor OLED, który świetnie się nada do mniejszych pomieszczeń. Chcemy uzyskać wszystkie zalety organicznej matrycy z jej doskonałym (i to dosłownie doskonałym) kontrastem na czele na przykład w sypialni? Nie musimy już kupować ogromnej krowy czy godzić się na kompromisy telewizorów LCD.

lg telewizory 2020 class="wp-image-1151758"

Nowe OLED-y zawierają też liczne usprawnienia dedykowane graczom. Oferują input lag – czyli opóźnienie w wyświetlanym obrazie względem tego co klikniemy na gamepadzie – na poziomie 13 ms. Nie jest to absolutnie rekordowy wynik w świecie telewizorów, ale do lidera brakuje już wartości w zasadzie mieszczącej się w granicy błędu pomiaru. Pojawił się też tryb HGiG, który ma pełnić w grach wideo podobną rolę, co w materiałach wideo techniki Dolby Vision i HDR10+ - pozwalając na dużo dokładniejsze sterowanie parametrami obrazu, co standardowe HDR10. OLED TV od LG obsługują również standardy G-Sync i FreeSync i są wyposażone w złącza HDMI 2.1 z obsługą HFR, ALLM i VRR. Są więc w pełni gotowe na konsole nowej generacji, sprawdzą się też w graniu z PC.

Nie zabrakło pożądanej przez właścicieli kin domowych nowej generacji obsługi eARC na złączach HDMI 2.1. OLED TV obsługują też wprowadzony przez istotną część producentów telewizorów i forsowany przez filmowców tryb pracy Filmmaker Mode, w którym wyłączone są wszelkie upiększacze wpływające na wierność obrazu z oryginałem. W tym trybie filmy wyglądają dokładnie tak, jak życzyli sobie tego ich twórcy, bez sztucznego podbijania kolorów czy upłynniania. Dodano też obsługę Dolby Vision IQ, które różni się od standardowego Dolby Vision uwzględnianiem warunków oświetleniowych otoczenia, odpowiednio modyfikując parametry obrazu. Nie zabrakło też dekodowania dźwięku Dolby Atmos.

lg telewizory 2020 class="wp-image-1151761"

Czy jest coś nowego w kwestii funkcji użytkowych? W rzeczy samej. Jest nią chociażby funkcja Sport Alert pozwalająca na wyświetlanie informacji o ulubionej drużynie sportowej. Możliwy jest wybór 20 zespołów z listy obejmującej 14 lig, w tym między innymi najważniejszych europejskich lig piłki nożnej, czy też NBA. Powiadomienia o terminarzu rozgrywek oraz wynikach meczu będą pojawiać się na ekranie w czasie rzeczywistym.

Dla najzamożniejszych z nas dostępny będzie do kupienia telewizor OLED o rozdzielczości 8K. LG OLED ZX Real 8K jako jeden z pierwszych otrzymał prawo do oznaczania logiem 8K Ultra HD, przyznawanym przez stowarzyszenie CTA (Consumer Technology Association). Obsługują też stosowne kodeki wykorzystywane przez usługi VOD 8K – choć na dziś jest to w Polsce wyłącznie YouTube.

Dla kupujących telewizor LG OLED w przedsprzedaży, firma LG przygotowała atrakcyjną promocję. Do wybranych modeli LG OLED z linii 2020, dołączana jest konsola Xbox One X 1TB z dwoma kontrolerami, grą Forza Horizon 4 oraz  dodatkiem do niej Lego Speed Champions. Promocja trwa od 31 maja lub do wyczerpania zapasów.

Pełna oferta telewizorów OLED TV na rok 2020 to:

Seria ZX

 • OLED88Z9PLA 88”

Seria WX

 • OLED65WX9LA 65”

Seria GX

 • OLED77GX3LA 77”
 • OLED65GX3LA 65”
 • OLED55GX3LA 55”

Seria CX

 • OLED77CX3LA 77”
 • OLED65CX3LA 65”
 • OLED55CX3LA 55”
 • OLED48CX3LB 48”

Seria BX

 • OLED65BX3LA 65”
 • OLED55BX3LA 55”

Co zostało dla telewizorów NanoCell? W zasadzie to samo – tyle że zastosowane na matrycach LCD.

Podobnie jak w OLED TV, również i do NanoCell trafiły opracowane na bieżący rok nowe rozwiązania LG. Są to obsługa Dolby Vision IQ, Sport Alert oraz Filmmaker Mode. Zostały też wyposażone w czujnik, który automatycznie dostosuje jasność wyświetlanego obrazu do natężenia światła w pomieszczeniu, analogiczne ze standardem Dolby Vision IQ. Natomiast za pośrednictwem wbudowanego w pilot Magic Remote mikrofonu procesor rozpozna akustykę pomieszczenia oraz położenie widza, aby zoptymalizować jakość odtwarzanego dźwięku.

lg telewizory 2020 class="wp-image-1151764"

Każdy, kto kupi tegoroczny model telewizora LG NanoCell i zarejestruje zakup na dedykowanej stronie, otrzyma vouchery  na wypożyczenie i obejrzenie filmów w 4K na Rakuten TV. Promocja potrwa od 1 czerwca do 14 sierpnia br. lub do wyczerpania zestawów promocyjnych.

Pełna oferta telewizorów NanoCell na rok 2020 to:

Nano99 (matryca 8K)

 • 75NANO993NA 75”
 • 65NANO993NA 65”

Nano97

 • 75NANO973NA 75”
 • 65NANO973NA 65”

Nano95

 • 65NANO953NA 65”

Nano90

 • 86NANO903NA 86”
 • 75NANO903NA 75”
 • 65NANO903NA 65”
 • 55NANO903NA 55”

Nano86

 • 65NANO863NA 65”
 • 55NANO863NA 55”
 • 49NANO863NA 49”

Nano80

 • 65NANO803NA 65”
 • 55NANO803NA 55”

Telewizory OLED TV, za wyłączeniem modeli BX, i NanoCell 8K korzystają z nowego procesora do przetwarzania obrazu.

REKLAMA

Procesor α 9 Gen 3 AI analizuje przesyłany sygnał, aby podwyższyć jakość obrazu oraz dźwięku. Dzięki algorytmom głębokiego uczenia, wykrywa różnice między twarzami, tekstem i innymi elementami, a następnie przetwarza każdy element obrazu, podwyższając jego jakość. Układ rozróżnia treści dzieląc je na kategorie: standardowe, film, sport oraz animacja. Jako przykład, dla gatunku animacja zmniejszy zawartość niebieskiego światła w celu zapewniania komfortu wzroku u dzieci, a także wyraźnie odtworzy głosy postaci i uwydatni efekty dźwiękowe. Funkcja ta jest opcjonalna i można ją wyłączyć.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA