REKLAMA

Gratka dla miłośników retro. Wjechała porcja starożytnego kodu od Microsoftu

W zeszłym roku miłośnicy grzebania w starym kodzie otrzymali od firmy Microsoft dostęp do kodu źródłowego MS-DOS 1.25 oraz 2.0. Teraz firma udostępniła kod źródłowy interpretera GW-BASIC.

26.05.2020 11.01
Gratka dla miłośników retro. Wjechała porcja starożytnego kodu od Microsoftu
REKLAMA
REKLAMA

Co to jest GW-BASIC?

GW-BASIC był stworzoną przez Microsoft wersją IBM-owskiego programu BASICA (z „A” na końcu). Był on niestety dostępny jedynie na oryginalnych komputerach IBM PC DOS. Nie działał na coraz bardziej wtedy popularnych klonach IBM PC.

W porównaniu do innych implementacji BASIC z tamtych czasów (pierwsze wydanie GW-BASIC miało miejsce 37 lat temu), GW-BASIC miał kilka interesujących funkcji. Jedną z nich była dostępność programu BASCOM, który umożliwiał kompilowanie programów do plików wykonywalnych, uruchamianych następnie bez kodu źródłowego i bez dostępności GW-BASIC. Jak na tamte czasy była to zaawansowana funkcja.

 class="wp-image-1152553"
Pliki skopiowano do GitHub z oryinalnymi datami modyfikacji

GW-BASIC był dołączony do poszczególnych wersji MS-DOS, by w końcu zostać zastąpiony w wersji 5.0 przez QBasic. QBasic prezentował już inne podejście - nie był programem uruchamianym z linii poleceń, ale całym środowiskiem developerskim (IDE).

Czym charakteryzował się GW-BASIC?

GW-BASIC miał kilka ciekawych, rozwijających podstawowe funkcjonalności BASIC-a cech. Między innymi były to pętle WHILE, długie nazwy zmiennych (aż do 40 znaków), możliwość decydowania czy indeksowanie tablic zaczynamy od 1 czy od 0, a w późniejszych wersjach nawet możliwośc używania grafiki. Początkowo była to grafika w standardzie EGA, później VGA. Programy pisane w GW-BASIC mogły czytać pozycję joysticka i odgrywać prostą jednokanałową muzykę - co pozwalało na pisanie prostych gier.

Czy udostępniony kod jakoś można wykorzystać?

Tak naprawdę, jest to bardzo trudne. Udostępniony kod źródłowy zawiera tylko pliki w assemblerze, bez żadnych plików wspomagających kompilację. Jeśli ktoś chciałby samodzielnie wykonać kompilowanie, czeka go długa droga.  Prawdopodobnie musiałby to robić np. w maszynie wirtualnej z DOS lub w programie typu DOS-BOX. Najlepiej ściągnąć już skompilowaną wersję, bądź użyć maszyny wirtualnej z kopią MS-DOS starszą niż 5.0 - gdzie GW-BASIC jest dołączony.

REKLAMA

Jeśli interesują nas stare programy w BASIC i ich wykorzystanie na współczesnych komputerach, możemy udać się pod których z następujących adresów:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA