1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Google Chrome doda automatyczne napisy do multimediów, które odtwarzamy w przeglądarce

Znana z telefonów Pixel funkcja Live Caption, generująca napisy na żywo podczas odtwarzania multimediów, będzie dostępna w przeglądarce Google Chrome na Windowsa, macOS-a, Linuksa i Chrome OS. 

chrome intel zużycie energii

Jak działają Napisy na żywo na smartfonie Pixel 4? Obraz jest warty więcej niż 1000 słów, zobaczcie reklamę:

Na filmie widzimy napisy generowane na żywo podczas odtwarzania multimediów. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości korzystania z dźwięku - np. zapomnieliśmy słuchawek lub nie możemy ich użyć.

Napisy na żywo pod multimediami w przeglądarce Chrome - jak włączyć.

W najnowszej developerskiej wersji Chrome Canary znaleziono funkcję Napisy na żywo (Live Caption). W przeglądarce znajdziemy następujący jej opis:

Funkcja Napisy na żywo wykrywa w multimediach fragmenty mówione i automatycznie generuje napisy. Dotyczy to wszystkich multmediów odtwarzanych w Chrome.

W jaki sposób włączyć Napisy na żywo?

Najpierw musimy skorzystać z komendy chrome://flags/ w Google Canary i zmienić funkcję Live Captions z „Default” na „Enabled”

Następnie wchodzimy w Ustawienia -> Ułatwienia dostępu i zaznaczamy Napisy na żywo.

Jak działają Napisy na żywo w Google Chrome?

Otóż, nie działają. Próbowałem uruchomić kilkanaście różnych stron zawierających multimedia (w tym YouTube'a) na swojej przeglądarce Google Canary z włączoną funkcją Napisy na żywo. Za każdym razem aplikacja wyłączała się, gdy tylko wchodziłem na stronę z multimediami.

Mimo licznych prób, nie udało mi się skorzystać z funkcji. Oczywiście mam świadomość faktu, że Chrome Canary to kanał niestabilny i będziemy musieli jeszcze poczekać na skorzystanie z Napisów na żywo w ostatecznej formie.

Napisy generowane na żywo nie są oczywiście nowością. Funkcja automatycznego dodawania napisów jest dostępna np. na YouTubie. Strona wsparcia serwisu wideo podaje, że z funkcji można skorzystać w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niderlandzkim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim i włoskim.

Nowość w Chromie ma dotyczyć - tu cytat - „wszystkich multimediów odtwarzanych w Chrome”, a więc nie tylko YouTube'a.