REKLAMA

Najlepszy element interfejsu Xboksa do poprawy? Boję się tego, co Microsoft zrobi z Przewodnikiem

Microsoft zapowiedział rozpoczęcie beta-testów Windowsa 10 2004 w wersji dla konsol Xbox One. Najważniejsze zmiany mają dotknąć podręcznego menu Przewodnik. A więc czegoś, co akurat Microsoftowi wyszło.

07.04.2020 13.39
Windows 10 2004 dla Xbox One: zmiany w menu Przewodnik
REKLAMA
REKLAMA

Nie jestem przesadnym entuzjastą konsolowego Windowsa 10 i wiem, że nie jestem w tej ocenie osamotniony. Interfejs Xboxa One – choć przyjemny dla oka – jest przeładowany, a na dodatek mało responsywny. I również podobnie jak większość, bardzo chwalę sobie funkcję Przewodnika, która akurat działa jak trzeba.

Przewodnik to nazwa tego menu, które wysuwa się z boku ekranu po wciśnięciu przycisku Xbox na gamepadzie. Niezależnie gdzie się aktualnie znajdujemy – w jakiejś funkcji systemowej, aplikacji czy grze- Przewodnik zawsze pojawia się błyskawicznie, zawsze w tej samej formie, zapewniając szybki dostęp do naszych gier i funkcji konsoli. I ten element zdecydował się usprawnić Microsoft.

Majowa aktualizacja Xboxa One z odświeżonym przewodnikiem. Ruszyły beta-testy Windowsa 10 2004 dla konsol do gier.

Na szczęście propozycja zmian na razie będzie poddana pod opinię beta-testerów. Jeżeli więc nowy układ Przewodnika zdobędzie zbyt wiele krytycznych opinii, inżynierowie wrócą do deski kreślarskiej a wszystko pozostanie po staremu. Na dodatek, kto wie, może lepsze wcale nie jest wrogiem dobrego i propozycje Microsoftu mają sens.

windows 10 2004 xbox one class="wp-image-1122421"

Po aktualizacji kolumna Xbox nie będzie do tej pory na środku, a po lewej stronie przewodnika. Wszystkie karty będą po prawej stronie – za wyłączeniem tej do obsługi profilu użytkownika, która znajdzie się po lewej. Na szczęście kolejność tych kart będzie można zmienić w ustawieniach systemu.

windows 10 2004 xbox one class="wp-image-1122424"

Zmienić się ma też zawartość kart. Zaproszenia, wiadomości i sesje grupowe zostały scalone w pojedynczą kartę do komunikacji. Z kolei ustawienia konsoli, dźwięku i zasilania zostały przeniesione do karty profilu. Funkcja poszukiwania grupy trafiła zaś do karty Kontaktów.

windows 10 2004 xbox one class="wp-image-1122427"

Dodana też zostanie nowa funkcja do systemowej aplikacji Moje gry i aplikacje. Nazywa się Zaskocz mnie! i ma za zadanie wskazać nam jakąś grę, jeżeli sami nie będziemy pewni w co chcemy zagrać. My tylko będziemy mieli za zadanie zapewnić jakieś ogólne informacje związane z typem gry.

REKLAMA
windows 10 2004 xbox one class="wp-image-1122430"

Pozostaje mi trzymać kciuki, by te w mojej ocenie jedyne dobrze zaprojektowane elementy interfejsu Xboxa One – choć trzeba przyznać, wręcz wzorowo zaprojektowane – nie stały się gorsze niż do tej pory. Uwielbiam tę konsolę, ale w jej systemowych menu i aplikacjach spędzam tak mało czasu, jak tylko to możliwe – bo to żadna przyjemność.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA