1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Cloud Backup pozwala mi spać spokojne. Wiem, że moje dane są w pełni bezpieczne

Lokowanie produktu

Kopia zapasowa z pełnym szyfrowaniem, wersjonowaniem, której mechanizmy działają automatycznie i w tle. Firma nazwa.pl ma w swojej ofercie świetną usługę dla osób, które wykonują poważniejszą pracę na komputerach z Windowsem 7 lub 10.

30.04.2020
10:57
Cloud Backup od nazwa.pl - szybkie i bezpieczne kopie zapasowe

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Jedna już robi kopie zapasowe, druga zacznie je robić. Jest to stare jak niemal cała historia informatyki powiedzonko, które nie traci na aktualności. Z jakiegoś względu duża część z nas nadal nie tworzy regularnych kopii zapasowych swoich ważnych danych. Zazdroszczę wiary w niezawodność elektroniki użytkowej, jednak jej nie podzielam.

Komputery, jak wszystko, potrafią się zepsuć. Każdego producenta, zarówno tego renomowanego, jak i „taniego chińczyka”. Bywa, że oprogramowanie zawiera błędy. W Internecie aż roi się od cyberzagrożeń. Utrata danych w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia to tylko kwestia czasu. Co byś zrobił, gdyby przepadła bezpowrotnie Twoja redagowana od trzech tygodni praca dyplomowa? Jeżeli dysponujesz backupem, to w zasadzie żaden problem.

Czym powinno cechować się dobre narzędzie do tworzenia kopii zapasowych?

Musi być przede wszystkim bezpieczne i niezawodne. Na nic wszelkie inne atuty, jeżeli usługa zamiast chronić nasze dane, wprowadza dalsze zamieszanie swoją niestabilnością, awariami czy podatnością na włamanie. Wybierając dane rozwiązanie, upewnijmy się, że zapewnia ono silny algorytm szyfrowania i że jest prowadzone przez firmę cieszącą się dużym zaufaniem. Opinie klientów zazwyczaj są łatwe do odnalezienia w Internecie.

Znając naturę typowego użytkownika i jego brak dyscypliny, takie rozwiązanie powinno też być w pełni zautomatyzowane. Kopia zapasowa powinna być wykonywana regularnie i automatycznie. Najlepiej jeszcze, aby praca narzędzia do backupu nie obciążała za bardzo procesora naszego komputera.

Wszelkie wymagania, a także kilka dodatkowych, spełnia usługa Cloud Backup od nazwa.pl

Cloud Backup to usługa przeznaczona dla klientów nazwa.pl korzystających z komputera z Windows 7 lub 10. Służy wykonywaniu kopii zapasowych i przechowywaniu ich w chmurze.

Jak informuje nazwa.pl, Cloud Backup zapewnia 1 TB przestrzeni w chmurze oraz przetrzymywanie usuniętych przez nas danych przez 90 dni. Usługa jest w pełni bezpieczna – zapewnia to 256-bitowe szyfrowanie AES. Backup danych hostowany jest na serwerach spełniających normy TIER III i TIER IV, posiadających certyfikaty ISO 9001 i ISO 27001.

Koszt? Całkiem niski. Cloud Backup od nazwa.pl to w pierwszym roku wydatek 60 zł netto (73,8 zł brutto). Przypominam, że do dyspozycji mamy aż 1 TB.

Tyle teorii. Sprawdziłem Cloud Backup od nazwa.pl w praktyce

Usługa jest banalnie prosta w obsłudze. Najbardziej skomplikowana jest jej konfiguracja, choć i tu jest to kwestia względna. Po aktywowaniu usługi na powiązany z naszym kontem adres mailowy zostanie wysłany mail z jednorazowymi danymi uwierzytelniania i linkiem do aplikacji klienckiej. Apka po zainstalowaniu poprosi nas o te dane. Tak, tę procedurę określam jako skomplikowaną. Tak, przesadzam, zwłaszcza, że jednorazowe hasło przekazane dodatkowym kanałem to przecież dodatkowa warstwa zabezpieczeń.

Aplikacja całkowicie pozbawiona jest interfejsu, jej jedyną rolą jest praca w tle oraz wysyłanie i pobieranie danych. Jej otwarcie od razu przenosi nas do przeglądarki internetowej i cała konfiguracja odbywa się w panelu webowym klienta.

nazwa.pl cloud backup class="wp-image-1128418"

Po nazwaniu zbioru danych i wskazaniu folderów, które mają być kopiowane, musimy jeszcze wskazać dni i godziny, podczas których kopia będzie wykonywana. I to w zasadzie koniec. Aplikacja Cloud Backup przystąpi do pracy. I wykona ją zaskakująco szybko.

Program stara się wykorzystać całą niezajętą aktualnie przepustowość łącza, choć można ustawić jej górny limit, którego ma nie przekraczać. I faktycznie to robi, co sprawia, że pierwsza kopia wykonana jest relatywnie szybko. Jeszcze szybciej wykonywane są kolejne. Cloud Backup wykorzystuje mechanizm różnicowy, a więc kolejne kopie tworzone są na zasadzie aktualizacji, poprzez dodawanie tylko zmienionych informacji. Dodatkowo, dane przed wysłaniem na serwer są kompresowane algorytmem ZIP.

nazwa.pl cloud backup class="wp-image-1128421"

Równie łatwy jest mechanizm przywrócenia wskazanego zbioru danych. Wskazujemy czas, z którego chcemy przywrócić backup i miejsce, w którym ma zostać odtworzony. Nie musimy przy tym przywracać całego zbioru. Jak na zrzucie ekranu powyżej, możemy odnaleźć jeden konkretny plik z danego czasu.

Usługa ma tylko jedną wadę.

Cloud Backup jeszcze nie jest dostępny dla użytkowników komputerów Mac i tych z systemami linuxowymi. I w zasadzie nic innego aplikacji nie można zarzucić. Jest bardzo sprawna i niemal bezobsługowa. Jakby tego było mało, 1 TB przestrzeni za 60 zł netto (73,8 zł brutto) rocznie to bardzo atrakcyjna cenowo oferta. Trzymam kciuki za poszerzenie dostępności Cloud Backupu w bliższej przyszłości o inne systemy, ponieważ uwagę użytkowników Windowsa z pewnością już dawno zwróciłem.

Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa w praktyce, nazwa.pl oferuje możliwość sprawdzenia tego na własnych zasadach. Czytelnicy spidersweb.pl mogą teraz aktywować za darmo usługę Cloud Backup na okres 6 miesięcy. Wystarczy tylko przy zamówieniu na stronie https://www.nazwa.pl/ wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:

mg82-6398-9276

Termin ważności kodu rabatowego: 30.07.2020 r.

*Tekst powstał przy współpracy z Nazwa.pl

Lokowanie produktu
Najnowsze