REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Microsoft chowa Surface Neo z dwoma ekranami do szuflady. Windows 10X jest ważniejszy

Microsoft zmienia swoją strategię ze względu na koronawirusa. Firma odkłada na później prace nad Surface Neo z dwoma ekranami i skupia się na systemie Windows 10X w wersji na komputery i tablety z jednym ekranem.

09.04.2020
15:34
windows-10x
REKLAMA
REKLAMA

Już w zeszłym roku Microsoft zdradził, w jaki sposób planuje nieco namieszać na rynku elektroniki użytkowej. Jednym z projektów, który wzbudził ogromne emocje, był tablet Surface Neo z dwoma ekranami. Urządzenie miał napędzać Windows 10X. Wedle najnowszych doniesień strategia firmy jednak się zmieniła.

Do tej pory zapowiedziano, że zaplanowane przez Microsoft na najbliższy rok wydarzenia, w tym konferencje i warsztaty, odbędą się jedynie w formie cyfrowej. Teraz do sieci trafiły wiarygodne informacje na temat przyszłości projektów takich jak Surface Neo oraz Windows 10X. Mamy zarówno złe, jak i dobre wiadomości.

Surface Neo trafia do szuflady

Urządzenie z dwoma ekranami oparte o system Windows 10X wylądowało na samym końcu listy priorytetów firmy z Redmond. Zamiast tego firma, która boryka się teraz jak wszyscy z licznymi problemami, skupi się na oprogramowaniu, jakim jest zupełnie nowy wariant systemu operacyjnego Windows 10.

Windows 10X, bo o nim mowa, jest jeszcze w powijakach, ale Microsoft wiąże z nim duże nadzieje. To kolejny pomysł firmy na to, by stworzyć nowoczesny system operacyjny zrzucający bagaż ostatnich dekad, który jednocześnie nie straci całkowicie dostępu do popularnych aplikacji.

To właśnie ten system miał napędzać nietypowy tablet, ale obsługa dwóch ekranów w Windows 10X to tylko dodatek.

Zamiast zajmować się funkcjami, które realnie wykorzystałaby tylko garstka early adopterów, Microsoft chce skupić się teraz na rozwoju Windows 10X w wersji na klasyczne jednoekranowe laptopy i tablety. Firma nadal planuje dostarczyć stabilne wydanie tego oprogramowania jeszcze przed końcem 2020 r.

Z punktu widzenia konsumentów to w zasadzie… dobra wiadomość. Taki scenariusz jest dla korzystniejszy niż opóźnienie wszystkich projektów, bo tak jak Surface Neo budzi emocje, ale mało kto wierzy, że właśnie tak wygląda przyszłość komputerów — a nawet jeśli, to na jej nadejście poczekamy jeszcze kilka lat.

Windows 10X w klasycznym wydaniu to znacznie bliższa przyszłość.

REKLAMA

System w wersji na urządzenia z jednym ekranem konsumenci mogliby wykorzystać właściciele od razu. To oprogramowanie mogłoby pomóc Microsoftowi w nawiązaniu walki z tanimi Chromebookami i mogłoby się spodobać osobom, które nad moc obliczeniową cenią sobie kulturę pracy komputera.

Warto przy tym jednak zauważyć, że Microsoft nie porzuca idei dwóch ekranów w jednym urządzeniu całkowicie. Surface Duo, czyli smartfon z dodatkowym wyświetlaczem korzystający z systemu Android, nadal ma wedle nakreślonych uprzednio planów debiutować w tym roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA