REKLAMA

Jak zrobić maseczkę ochronną z koszulki i dwóch gumek? Wykonanie zajmuje 45 sekund

Dr Jerome Adams pracuje dla amerykańskich Centr Kontroli i Prewencji Chorób. Pokazał na krótkim filmie, jak zrobić prostą a skuteczną maseczkę z rzeczy, które bez najmniejszej wątpliwości mamy w domu.

15.04.2020 07.50
Jak zrobić maseczkę ochronną z koszulki? Wykonanie zajmuje 45 sekund
REKLAMA

Już jutro nie będziemy mogli wyjść z domu bez maseczki. Od 16 kwietnia do odwołania nałożony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Rekomendowane jest noszenie specjalistycznych maseczek medycznych, jednak nie jest to obowiązkowe – można też wykorzystać chustę, arafatkę czy cokolwiek, co powstrzyma rozprzestrzenianie się kropelek po kichnięciu.

REKLAMA

Maseczki mają bowiem przede wszystkim chronić nie nas, a osoby w naszym bezpośrednim otoczeniu. Warto pamiętać, że u wielu osób infekcja wirusem, w szczególności jej początkowa faza, nie daje żadnych objawów. To dlatego nawet jeśli czujemy się zdrowi i w pełni sił, będziemy musieli zakrywać usta i nos.

Nietrudno się domyślić, że specjalistyczne maseczki staną się towarem bardzo deficytowym. Na szczęście specjalista z organizacji zdrowotnej cieszącej się dużym zaufaniem – amerykańskich Centr Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) – nagrał krótki film, w którym pokazuje jak w kilkadziesiąt sekund zrobić odpowiednią maseczkę w domu.

Jak zrobić maseczkę ochronną?

Składniki, jakich potrzebujesz, to:

  1. Stary szalik, bandana, ręcznik do rąk lub t-shirt
  2. Dwie gumki recepturki
jak zrobić maseczkę koronawirus class="wp-image-1126933"

Krok 1. Układamy nasz materiał tak, by miał kształt prostokąta. Następnie chwytamy za krótszą krawędź i składamy materiał do połowy. Czynność powtarzamy z drugą krawędzią.

jak zrobić maseczkę koronawirus class="wp-image-1126936"

Krok 2. Obie czynności powtarzamy wzdłuż tej samej osi. Efektem powinien być gruby podłużny kawałek materiału.

jak zrobić maseczkę koronawirus class="wp-image-1126939"

Krok 3. Po obu stronach złożonego materiału zakładamy gumki recepturki.

jak zrobić maseczkę koronawirus class="wp-image-1126942"

Krok 4. Zawijamy materiał w miejscach, w których założyliśmy gumki recepturki

jak zrobić maseczkę koronawirus class="wp-image-1126945"
REKLAMA

I gotowe! Coś zyskaliśmy, coś straciliśmy. Jesteśmy bogatsi o wystarczającą i sprawną maseczkę, za sprawą której przyczynimy się do ograniczenia rozprzestrzeniania się tej zarazy. Jesteśmy za to biedniejsi o wymówkę nie mam czasu i pieniędzy na polowanie na maseczki. I tak była marna.

*Grafiki: How to Make Your own Face Covering, YouTube Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA