REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple pracuje nad gigantyczną zmianą ekranu początkowego w iOS 14. Elastyczne widgety odkryte w kodzie

Widgety to dla posiadaczy iPhone’ów oraz iPadów żadna nowość. Jednak w dotychczasowej wersji iOS miejsce widgetów jest zarezerwowane na dedykowanym ekranie bocznym, bez możliwości ich swobodnego przenoszenia na ekran początkowy. To może się zmienić wraz z premierą iOS 14.

05.04.2020
14:13
Apple pracuje nad ruchomymi widgetami w iPhone dla iOS14
REKLAMA
REKLAMA

Każdy posiadacz iPhone’a zna tę procedurę: odblokowujesz smartfon, a następnie przesuwasz ekran w prawo, aż dotrzesz do dedykowanej sekcji widgetów. W tym i tylko tym miejscu możemy zapoznać się z dedykowanymi widgetami aplikacji pobieranych z App Store. Sam nagminnie odwiedzam to miejsce, przeglądając wiadomości Google, kalendarz i pogodę.

Widgetów nie dało się jednak przeciągać na ekran startowy. To może się zmienić w iOS 14.

Swobodne przeciąganie widgetów to coś, co posiadacze Androida znają od lat. Teraz podobne rozwiązanie może się pojawić w iPhone’ach. W kodzie wczesnej wersji iOS 14 odnaleziono bowiem linijki odpowiedzialne za przesuwanie widgetów na ekranie startowym. Rozwiązanie zostało roboczo nazwane Avocado, a za jego odkrycie odpowiada redakcja 9to5Mac.

Avocado jest częścią aplikacji Springboard odpowiedzialnej za kontrolowanie ekranu początkowego. Analiza kodu pozwala sądzić, że widgety dostaną podobne właściwości co ikony aplikacji - będzie można je przenosić pomiędzy częściami ekranu początkowego, a być może także usuwać. Jednocześnie redaktorzy 5to9Mac podkreślają, że chociaż rozwiązanie znajduje się w kodzie, nie musi pojawić się na premierę iOS 14. Inżynierowie Apple’a mogą zrezygnować z elastycznych widgetów w każdym momencie prac nad nowym systemem.

iOS 14 to także nowy ekran wyboru tapety.

 class="wp-image-1121275"
REKLAMA

W zakładce wyboru tapet pojawią się nowe ustawienia. Użytkownik iPhone’a będzie mógł wybrać jedno z kilku zachowań dynamicznego tła, wybierając pośród takich możliwości jak dark, flat czy blurred. Opcje tapety mają pomóc w dopasowaniu czytelności dynamicznego tła do nowych, elastycznych widgetów. Drugą nowością w zakładce tapet będzie możliwość grupowania plików graficznych w oparciu o kategorie, jak np. flowers czy moon and stars.

Z kolei dzięki poprzednim wyciekom wczesnego kodu iOS 14 dowiedzieliśmy się, że Apple pracuje m.in. nad możliwością wybrania innego głosu dla asystenta Siri, a także otrzymywania ostrzeżeń o potencjalnie zaginionej osobie z poziomu aplikacji Find My.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA