REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Turbodoładowanie do 5 GHz. Intel prezentuje procesory dla najwydajniejszych notebooków

Intel właśnie zapowiedział układy z serii H dziesiątej generacji. Procesory te pojawią się w komputerach przenośnych dla graczy i w mobilnych stacjach roboczych. Najwydajniejszy model jest taktowany z częstotliwością 5,3 GHz.

02.04.2020
19:04
intel core h 10. generacji
REKLAMA
REKLAMA

Kompromisy? Jakie kompromisy? Intel wyraźnie pobudzony coraz groźniejszą konkurencją ze strony układów Ryzen zdecydował się na pokaz siły. Są nim mobilne procesory Core H dziesiątej generacji, a więc rodzina układów Core dla mobilnych stacji roboczych i gamingowych. Unowocześnienia względem poprzedniej generacji trudno określić jako skromne.

W sumie pojawi się sześć nowych układów H w ramach serii i5, i7 i i9. Aż cztery z nich taktowane są z maksymalną częstotliwością ponad 5 GHz na rdzeń. Takich parametrów w notebookach raczej się nie spotyka. Intel uzasadnia przy tym, że gry wideo i istotna część aplikacji dla kreatywnych polega przede wszystkim na szybkim przetwarzaniu informacji jednowątkowych, zamiast na rozproszonym pomiędzy rdzenie procesora. Stąd decycja o postawieniu przede wszystkim na gigaherce.

Intel Core H 10. generacji – jakie procesory pojawią się na rynku?

intel core h 10. generacji class="wp-image-1119910"

Jak twierdzi producent, 5,3-gigahercowy, ośmiordzeniowy procesor Core i9-10980HK zapewnia nawet 54-procentowy wzrost w liczbie klatek na sekundę w grach wideo, 44-procentowy wzrost ogólnej wydajności i dwukrotnie wyższą wydajność renderowania wideo Ultra HD w porównaniu do układu Core i7-7820HK.

Analogicznie, Core i7-10750H ma oferować 44-procentowy wzrost w liczbie klatek, 33-procentowy wzrost ogólnej wydajności i 70-procentowe szybsze kodowanie wideo Ultra HD względem układu Core i7-7700HQ

REKLAMA

Nowością w układach Intela jest też mechanizm Speed Optimizer, który pozwala na łatwe podkręcanie procesorów. Nowe układy obsługują sieć Wi-Fi 6 (802.11ax), do 128 GB DDR4 RAM, łączność Thunderbolt 3 i pamięć Intel Optane.

Pierwsze komputery z nowymi procesorami mają się pojawić jeszcze w tym miesiącu. Należeć będą do nich konstrukcje między innymi od Lenovo, MSI, Razera i Asusa. Układy 9. generacji pozostaną dostępne dla partnerów sprzętowych Intela jako tańsza alternatywa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA