REKLAMA

Huawei prezentuje swój pierwszy telewizor OLED. Tak, ma trafić również do Europy

Już niedługo na rynku luksusowych telewizorów OLED pojawi się nowy, groźny rywal. Huawei Vision X65 na razie sprzedawany będzie w Chinach, ale jego producent informuje też o planach szybkiej ekspansji na zachodnie rynki.

14.04.2020 10.24
Vision X65
REKLAMA
REKLAMA

Zdaniem wielu (choć nie wszystkich) entuzjastów, to właśnie matryce OLED – za sprawą łatwego na nich do osiągnięcia kontrastu doskonałego – są na dziś najlepszą technologią generowania obrazu. Huawei do tej pory ją ignorował. Firma stawia swoje pierwsze kroki na rynku telewizorów bardzo ostrożnie, koncentrując się głównie na tanim i masowym produkcie na rodzimy rynek. Teraz jednak przyszedł czas na pierwszy produkt z kategorii premium. I podobno ma on trafić również do europejskiej dystrybucji.

Huwei Vision X65 – 65-calowy telewizor OLED z systemem HarmonyOS.

Matryca OLED 4K telewizora Vision X65 została wyprodukowana przez LG Display, ale na tym w zasadzie kończą się zapożyczone od partnerów rozwiązania. Vision X65 to konstrukcja niemal w pełni autorska, już od samego procesora począwszy. Za obsługę systemu operacyjnego i przetwarzanie obrazu ma być odpowiedzialny układ Honghu 898 od należącej do Huaweia firmy HiSilicon.

Vision X65 class="wp-image-1126345"

Systemem operacyjnym telewizora będzie autorska platforma HarmonyOS, z którą Huawei wiąże ogromne nadzieje. Firma nie może na dziś prowadzić interesów z Google’em, nie może więc stosować w swoich produktach systemów Android i Android TV. Jeżeli twórcy aplikacji zainteresują się HarmonyOS, Huawei ma nadzieję stosować w przyszłości tę platformę nie tylko na telewizorach, ale również na telefonach czy komputerach osobistych.

Ciekawą funkcją jest wbudowana w telewizor kamera, której przeznaczenie przypomina nieco microsoftowego Kinecta. Może ona służyć do wideorozmów, ale też do śledzenia ruchu podczas ćwiczeń fizycznych czy do obsługi telewizora za pomocą gestów.

Dalsze szczegóły techniczne nie są jeszcze znane. Wiemy tylko, że Huawei Vision X65 jest wyposażony w system dźwiękowy składający się z 14 głośników o łącznej mocy 75 W.

Huawei Vision X65 – cena i dostępność.

Vision X65 class="wp-image-1126348"
REKLAMA

Telewizor ma niebawem wejść na rynek chiński w cenie 24 999 juanów, co w bezpośrednim przeliczeniu na złotówki daje kwotę niecałych 15 tys. zł. Dość drogo, biorąc pod uwagę fakt, że 65-calowego LG OLED C9 kupimy dziś za niecałe 9 tys. zł, a B9 za niecałe 6 tys. zł.

Niewykluczone, że Vision X65 ma jednak jakąś tajną broń uzasadniającą wysoką cenę – chyba że wspomniana kamera ma być przez nas tak postrzegana. Huawei planuje wprowadzić telewizor do europejskiej dystrybucji jeszcze w tym roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA