REKLAMA

Chrome 81 już jest. Sprawi, że powiadomienia będą mniej irytujące

Z pewnym opóźnieniem, ale w końcu jest. Nowa wersja przeglądarki Chrome to nowości związane z aplikacjami wykorzystującymi rzeczywistość rozszerzoną. Choć dużo więcej z nas ucieszy się prawdopodobnie z nowego systemu powiadomień.

08.04.2020 13.27
chrome intel zużycie energii
REKLAMA
REKLAMA

Z uwagi na szalejącą epidemię koronawirusa, Google musiał zmienić harmonogram rozwoju przeglądarki Chrome. Wersja 81 pojawia się dopiero teraz, wersja 82 nie pojawi się wcale, zaś wersja 83 zaplanowana jest na połowę maja. Google przy tym zaznacza, że powyższe plany mogą ulec zmianie.

Skupmy się jednak na Chrome 81. Pierwszą z nowości jest obsługa Web XR.

chrome 81 class="wp-image-1123417"

Web XR Device API pozwala aplikacjom webowym na wykorzystanie aparatu i czujników urządzenia do realizowania zadań związanych z rzeczywistością rozszerzoną. Nie trzeba będzie już pobierać specjalistycznych aplikacji, by – na przykład – sprawdzić, czy rozważana przez nas kanapa będzie pasować do naszego salonu. Stosowną aplikację webową programiści będą mogli osadzić bezpośrednio na witrynie sklepu lub wykorzystać Web XR Device API do innych celów.

Powiadomienia na ikonach.

chrome 81 class="wp-image-1123420"

Nowa wersja Chrome’a wyświetli małą ikonkę z liczbą powiadomień z danej, przypiętej do przeglądarki aplikacji webowej. Te ikonki mają zastąpić całkowicie wysuwane na ekran powiadomienia, które zdaniem Google’a są zbyt rozpraszające uwagę.

Ruszają też testy API do obsługi NFC.

REKLAMA

Chrome 81 zawiera też, na próbę, Web NFC API. Pozwala ono aplikacjom webowym na wykorzystanie NFC w naszym urządzeniu celem pobrania z niego informacji. Do czego mogłoby się to przydać? Google jako przykład podaje wystawę w muzeum, w której przy każdym eksponacie jest znacznik NFC, na który mogłaby reagować uruchomiona na telefonie witryna owego muzeum.

Aktualizacja Chrome’a do wersji 81 jest już do pobrania na wszystkie mobilne i desktopowe systemy, na których dostępna jest przeglądarka Google’a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA