ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Edge 81 już tu jest. A wraz z nim Kolekcje i obsługa Dolby Vision

Microsoft wznowił prace nad rozwojem swojej przeglądarki po ich tymczasowym wstrzymaniu z uwagi na epidemię koronawirusa. Edge 81 w końcu wprowadza funkcję, którą Microsoft tak bardzo się chwalił od samego początku.

14.04.2020 08.22
Microsoft Edge Delevoper Tools
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft, tak jak Google, zrezygnował ze wstrzymywania rozwoju swojej przeglądarki. Pierwotnie członkowie projektu Chromium mieli zawiesić publikację aktualizacji swoich nakładek, by nie przeszkadzać deweloperom zajętym budowaniem aplikacji webowych mających pomóc w walce z koronawirusem. Z tego pomysłu jednak szybko zrezygnowano, czego najlepszym dowodem jest dzisiejsza aktualizacja Edge’a.

Edge 81 to funkcja Kolekcje. Do sprawnego grupowania stron internetowych.

Kolekcje to mechanizm, dzięki któremu możemy w wygodny sposób gromadzić materiały, które są nam potrzebne na później. Na przykład zbiór wpisów z encyklopedii do napisania pracy domowej. Dane liczbowe o rynku do napisania raportu do pracy. Produkty, które potrzebujemy kupić. I tak dalej.

microsoft edge kolekcje class="wp-image-1055005"

Kolekcje były już testowane od wielu, wielu tygodni w kanałach rozwojowych Edge’a. Mieliśmy okazję więc przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić, jak działają – więcej w tym materiale. Niestety – streszczając do najważniejszego wniosku – okazało się, że funkcja ta słabo radzi sobie z rozumieniem tego, co wyświetlają polskojęzyczne strony internetowe. Działa świetnie w ramach anglojęzycznego Internetu, jednak dla większości z nas użyteczność Kolekcji została zredukowana do minimum, może jako wygodny schowek do witryn do przeczytania później. Choć liczę na to, że w przyszłości obsługa języka polskiego będzie znacznie poprawiona.

Obsługa wideo w formacie Dolby Vision. Czyli najwyższa możliwa jakość na Netfliksie.

Od wersji 81 przeglądarka Microsoft Edge obsługuje dekodowanie materiałów wideo w formacie Dolby Vision. Jest to format obrazu HDR i wymagana jest również jego obsługa przez wyświetlacz naszego urządzenia. Dolby Vision i konkurujący z nim HDR10+ to najwyższe obecnie standardy obrazu HDR.

W praktyce z popularnych usług internetowych tylko jedna oferuje jakość w Dolby Vision – ale za to nie byle jaka. To Netflix, który na dziś już niemal wszystkie autorskie produkcje masteruje w tym standardzie.

Edge 81 to również synchronizacja zapisanych kart płatniczych i integracja z systemowym słownikiem Windowsa.

 class="wp-image-1126183"
REKLAMA

Przeglądarka Microsoftu może, na nasze życzenie, automatycznie wypełniać formularze płatności kartą w sklepach internetowych. Mogliśmy wpisać do przeglądarki dane karty, dzięki czemu nie było konieczności ręcznego przepisywania tych informacji za każdym razem. Dane o karcie były jednak przechowywane lokalnie. Od wersji Edge 81 automatycznie będzie też proponowana karta przypisana do naszego Konta Microsoft – co wygodne, na wszystkich naszych urządzeniach.

Edge 81 na systemie Windows 8.1 i nowszych od teraz korzysta z systemowego mechanizmu sprawdzania ortografii, zamiast polegać do tej pory na swoim własnym, lokalnym i niezależnym. Przeglądarka będzie sprawdzała te języki, które są włączone w systemie i będzie synchronizować ustawienia i dodane do wyjątków słowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA