REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Zdjęcia Google doczekają się zmiany interfejsu, która nie ma sensu

Aplikacja Zdjęcia Google doczeka się przemodelowania interfejsu. Na pierwszy rzut oka zmiany będą niekorzystne.

04.03.2020
14:29
zdjęcia google
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacja Zdjęcia Google od ponad czterech lat nie doczekała się większego redesignu. W 2018 roku aplikacja została zaktualizowana do tzw. Material Design 2, ale nawet wtedy rozkład elementów interfejsu pozostał bez zmian, a dostaliśmy jedynie nieco lżejsze ikony, a wiele elementów zyskało zaokrąglone rogi. W międzyczasie dostaliśmy jeszcze tryb ciemny.

Ze Zdjęć Google zniknie górny pasek wyszukiwania i przycisk menu.

Zmiany dotkną aplikacji mobilnej, początkowo na Androidzie. Na pierwszy rzut oka Zdjęcia Google w nowej wersji nie różnią się zbytnio od dotychczasowej, ale zmiany są w istocie znaczące.

Po pierwsze, zniknie pasek wyszukiwania widoczny dotycząc w górnej części. W jego miejsce pojawi się logo usługi. Opcja wyszukiwania oczywiście pozostanie i będzie dostępna jako nowy przycisk na dolnej belce.

Ktoś powie: to świetne rozwiązanie, bo teraz wyszukiwarka będzie w zasięgu kciuka. Niestety nie będzie to działać w ten sposób. Dotychczas kliknięcie pola wyszukiwania aktywowało klawiaturę, więc całość działała szybko. Teraz przycisk z lupką włączy nowy ekran aplikacji, w którym zobaczymy sugestie miejsc i osób. Dopiero na nim będzie widoczny u góry pasek wyszukiwania, który będzie trzeba dotknąć jeszcze raz.

To teoretycznie mała zmiana, ale już widzę, że będzie upierdliwa. Bardzo często korzystam z wyszukiwarki zdjęć w usłudze Google’a, bo jest ona świetna. Brak mechanizmu folderów wymusza powrót do zdjęć właśnie poprzez wyszukiwarkę.

Zniknie też menu aplikacji widoczne dotychczas pod ikonką tzw. hamburgera po lewej stronie paska wyszukiwania. Przemodelowane menu będzie się teraz skrywać pod awatarem użytkownika, co również jest mniej intuicyjnym rozwiązaniem.

Kolejną zmianą jest usunięcie z dolnej belki przycisku „Albumy”. W tym miejscu pojawi się nowy skrót „Biblioteka” dający dostęp do przemodelowanej sekcji, w której znajdziemy albumy, podpowiedzi folderów na urządzeniu, a także sekcji wewnątrz aplikacji, w tym np. archiwum, kosza, czy listy ulubionych zdjęć.

REKLAMA

Póki co zmiany w Zdjęciach Google oceniam na minus.

Nowy wygląd aplikacji jest już udostępniany użytkownikom Androida. Osobiście nie widzę go jeszcze na swoim smartfonie. Wydłużenie dostępu do wyszukiwarki, czyli jednej z najważniejszych funkcji aplikacji, to nietrafiony pomysł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA