Gry  / News

Oficjalne rozszerzenie dla fanów Xboxa. Przeglądarka będzie nas witać tapetami i streamami

Picture of the author

W Microsoft Store pojawiło się rozszerzenie Xbox New Tab. Jego nazwa całkiem nieźle opisuje jego przeznaczenie. Niestety, na razie jest ono dostępne tylko dla przeglądarki Edge.

Poniżej widzicie domyślny wygląd nowej karty przeglądarki Edge. Jest całkiem użyteczna: widzimy na niej formularz wyszukiwarki internetowej, tapetę Binga, najczęściej odwiedzane przez nas witryny, wiadomości z usługi Microsoft News i informacje z Microsoft Pogoda.

Użyteczne, ale przecież nie każdy potrzebuje właśnie takiego zestawu elementów. A co gdyby tak Edge stał się przeglądarką dla graczy? A konkretniej, dla fanów Xboxa? Nowe rozszerzenie od Microsoftu nieco nas zbliża do tej wizji.

Xbox New Tab. Czyli twoja ulubiona gra w centrum uwagi.

Po instalacji tego rozszerzenia całkowicie zmienia się wygląd nowej karty przeglądarki. Możemy wybrać jedną z jedenastu gier, która ma być główną bohaterką w naszej przeglądarce. Z czasem mają być dodawane kolejne gry. Poza samą tapetą, ów widok oferuje podręczne linki do oficjalnych mediów społecznościowych związanych z danym tytułem oraz popularne w danym momencie streamy z nią związane na Twitchu i Mixerze.

Nie jest to jednak regułą. W ten schemat wpisuje się na przykład Xbox Game Pass:

Forza Horizon 4:

Gears 5:

Czy też The Outer Worlds:

Jednak, na przykład, po wybraniu motywu z Ori and the Will of the Wisps, zamiast mediów społecznościowych widzimy strumień… z zoo w San Diego, a konkretniej z klatek dla sów. To przeurocze nawiązanie do jednego z głównych bohaterów gry:

Fajny ten Xbox New Tab. Nie rozumiem jedynie, dlaczego jest ograniczony wyłącznie do przeglądarki Edge.

Edge jest bowiem nakładką na Chromium, a więc czymś podobnym do Chrome’a, Opery czy Brave’a. Przeglądarka Microsoftu używa więc niemal identycznego modelu rozszerzeń, na dodatek umożliwia ich instalację z dowolnych źródeł, w tym z Chrome Web Store.

Niestety, przynajmniej na razie, nie obowiązuje tu reguła wzajemności. Po odwiedzeniu Microsoft Store z poziomu Chrome’a i kliknięciu w Xbox New Tab wita nas komunikat, że rozszerzenie jest zgodne tylko z Edge’em i nie można go zainstalować na innej przeglądarce. Szkoda – choć mam nadal nadzieję, że Xbox New Tab pojawi się również w Chrome Web Store.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst