REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Speedtest.pl publikuje nowy ranking dostawców internetu. Wpisujcie województwa

Nowy ranking Speedtest.pl, czyli firmy badającej szybkość internetu w Polsce pozwala podejrzeć, którzy operatorzy wygrywali w poszczególnych województwach. Sprawdziliśmy, którzy dostawcy internetu i usług mobilnych wygrali z konkurencją.

02.03.2020
18:52
Internet mobilny - który wybrać, który najlepszy? Wyniki prędkości w lipcu 2018
REKLAMA
REKLAMA

Speedtest.pl publikuje cyklicznie swoje raporty dotyczące prędkości internetu mobilnego uśredniając wyniki na terenie kraju. Firma zdecydowała się jednak teraz udostępnić tabelę wraz z mapą, na której można sprawdzić, którzy operatorzy wygrywali w poszczególnych województwach. Najpierw skupmy się jednak nad ogólnym wynikiem telekomów w skali kraju.

W rankingu ogólnym za styczeń 2020 r. zwycięzcą rankingu Speedtest.pl okazała się, bez zaskoczenia, Inea.

Pod względem szybkości wysyłania danych wyprzedza takich operatorów jak UPC, Toya i Vectra ale nieznacznie. To ten sam rząd wielkości, a prędkości wyniosły odpowiednio 133 Mp/s, 123 Mb/s, 118 Mb/s i 101 Mb/s. Dopiero potem następuje spadek do poziomu 59 Mb/s. To tam trafiły Orange oraz Netia.

W kwestii pobierania danych walka jest wyrównana, ale Inea deklasuje konkurentów jeśli chodzi o wysyłanie danych. 131 Mb/s uploadu to ten sam poziom, co download. W przypadku konkurencji zazwyczaj ściąganie danych odbywa się kilkukrotnie wolniej niż pobieranie.

ranking speedtest pl miasta wojewodztwa szybki internet orange play t-mobile plus upc inea 1 class="wp-image-1097312"

Inea nie ma jednak monopolu w skali kraju.

W dodatku lider zestawienia ogólnopolskiego… nie wygrał w żadnym z województw. U siebie w Poznaniu ustąpił pola operatorowi PSM Winogrady, który ma średnią rzędu 174 Mb/s. Ten lokalny dostawca usług ma jednak za mały udział w skali kraju — czyli poniżej 0,5 proc. wszystkich testów — by widnieć w ogólnym rankingu.

Operatorem, który na mapie pojawia się najczęściej, jest natomiast wicelider ogólnego zestawienia, czyli UPC. Wygrywa w województwach zachodnio-pomorskim (tam ma rekord, czyli 136,38 Mb/s), pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim i podkarpackim.

W świecie mobilnym rządził w styczniu T-Mobile.

Operator w kategorii mobilnej uzyskał prędkość na poziomie 26 Mb/s, podczas gdy upload wyniósł 8,54 Mb/s przy pingu 40 ms. W przypadku pozostałych sieci wyniki nie były dużo gorsze — okazały się zbliżone.

T-Mobile’owi po piętach drepczą Orange Mobile (ok. 23,7 Mb/s na 8,8 Mb/s), Play (ok. 22,7 Mb/s na 7,41 Mb/s) oraz Plus (ok. 20,29 Mb/s na 8,39 Mb/s). Pomarańczowy telekom w dodatku przebił lidera pobierania w kwestii uploadu.

ranking speedtest pl miasta wojewodztwa szybki internet orange play t-mobile plus upc inea 2 class="wp-image-1097306"

T-Mobile kocha wschód Polski

Operator zdobył pierwsze miejsce w województwach zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim, śląskim oraz lubuskim. W przypadku tych dwóch ostatnim przebił nawet barierę 30 Mb/s jako jedyny operator w zestawieniu.

Bastionem sieci Play jest natomiast północ, czyli województwa kujawsko-pomorskie i pomorskie, ale nie jest to zaskoczeniem. Play szykuje się do uruchomienia w Trójmieście sieci 5G. Orange z kolei rządzi w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku, a Plus ma dwie wioski galijskie w opolskim i pokarpackim.

Speedtest.pl sprawdził też, jak radzą sobie operatorzy mobilny w stolicy.

Okazało się, że wynik T-Mobile w Warszawie uplasował się nieco powyżej średniej i wyniósł 27,6 Mb/s — to nieco więcej niż udało się telekomowi osiągnąć w skali kraju. Nieznaczne wzrosty widać też w przypadku Orange’a i Plusa, z kolei Play w stolicy zaniża swoją średnią.

REKLAMA
ranking speedtest pl miasta wojewodztwa szybki internet orange play t-mobile plus upc inea 3 class="wp-image-1097309"

Warto przy tym zauważyć, że jeśli uwzględnić wyłącznie sieć LTE, kolejność wyników w tabeli oraz pozycje na mapie się nieco zmienią. Tracą w tym ujęciu tym Play oraz Plus, bo oba telekomy oddały po województwie T-Mobile’owi. Orange z kolei obronił swoją pozycję.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA