REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Jeden z „klasyków lekcji informatyki” wraca w nowej odsłonie. Każdy może już zagrać w demo SOLDAT 2

Soldat to jeden z „klasyków lekcji informatyki” dla pokolenia lat 80. i 90. Strzelanina czasu rzeczywistego należała do panteonu produkcji, które razem ze skokami DSJ czy 3D Pinballem dla Windowsa XP uruchamiano w szkolnych salach. Teraz, po 18 latach od premiery pierwszej części, nadchodzi Soldat 2.

27.03.2020
17:09
"Klasyk informatyki" w nowej odsłonie. Demo Soldat 2 dostępne
REKLAMA
REKLAMA

Dynamiczna strzelanina Soldat nigdy by nie powstała, gdyby nie Wormsy. Jeden z fanów bojowych robaków zastanawiał się, jak by to było grać w Worms bez podziału na tury. Tak powstało Liero - wariacja Wormsów rozgrywana w czasie rzeczywistym. Fińskie Liero posłużyło z kolei jako inspiracja do stworzenia polskiego Soldata.

Student informatyki Michał Marcinkowski zamienił robaki na żołnierzy oraz najemników, wyposażając ich w nowoczesne i zróżnicowane bronie. Zasady pozostały jednak te same: dwuwymiarowa masakra na płaskiej arenie miała wyłonić zwycięzcę bądź drużynę zwycięzców, podobnie jak ma to miejsce w Wormsach. Jednak w przeciwieństwie do Wormsów, Soldat wymagał znacznie lepszego refleksu.

Pierwszy Soldat zadebiutował w 2002 r., ale jego popularność trwała ponad dekadę.

 class="wp-image-1115452"

Ostatnia aktualizacja dla gry została wdrożona pod koniec 2016 r., jako Soldat 1.7.1. Oczywiście nie oznacza to, że w przeciągu następnych kilku lat nic się nie działo. Fani eksperymentowali z modyfikacjami wpływającymi na bronie, zasady i rozgrywkę, a także tworzyli nowe mapy. Tytuł doczekał się także graficznego odświeżenia przenoszącego większość składowych do świata natywnego 4K.

Nawet teraz, w momencie pisania tego tekstu, widzę 27 graczy chcących wziąć udział w sieciowych zmaganiach. Soldat wciąż jest bowiem dostępny do porabia, do tego za darmo. Możecie przypomnieć sobie tę produkcję, pobierając plik instalacyjny z oficjalnej strony gry. Przypominam, najnowsza wersja programu to Soldat 1.7.1.

Tymczasem Soldat 2 jest coraz bliżej premiery. Właśnie opublikowano demo.

 class="wp-image-1115485"

Wersja demonstracyjna gry Soldat 2 trafiła na platformę cyfrowej dystrybucji Steam. Demo pozwala rozegrać pojedynek z botami. Niestety, na klasyczną rozgrywkę multiplayer z innymi graczami wciąż musimy poczekać, najpewniej do premiery gry Soldat 2 w ramach wczesnego dostępu.

REKLAMA

Co świetne, za Soldat 2 odpowiada ta sama osoba, która stworzyła pierwszą odsłonę: Michał Marcinkowski. Kiedyś student informatyki, dzisiaj szef studia Transhuman Design, Marcinkowski ma na swoim koncie kilka premier gier. W tym naprawdę niezłego Butchera, w którego zagrywam się na Nintendo Switchu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA