REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wysyp nowości od Nokii. Prawdziwe 5G, tanie telefony i… usługa globalnego roamingu

HMD licencjonujący markę Nokia właśnie zakończył transmisję z wirtualnej konferencji prezentującej swoje nowe produkty i usługi. Tak, usługi. Bo poza telefonami Nokia 8.3 5G, Nokia 5.3, Nokia 1.3 i Nokia 5310 pokazano nam… kartę SIM.

19.03.2020
19:48
nokia hmd 5g
REKLAMA
REKLAMA

Jak się wyróżnić z tłumu ambitnych producentów telefonów komórkowych? HMD po raz kolejny zamierza wykorzystać swoje partnerstwo z Nokią i po raz wtóry korzysta z czegoś więcej niż tylko samej marki. A konkretniej z jej niesłychanej wiedzy na temat łączności komórkowej, wszak ta właściwa Nokia do dziś jest jednym z liderów rynku telefonii komórkowej.

Nokia 8.3 5G. Czyli pierwszy na rynku telefon z pełną obsługą sieci 5G.

nokia hmd 5g class="wp-image-1110150"

Nokia 8.3 5G to telefon, który ma działać szybko zawsze. Niezależnie od tego, z jakim operatorem jesteśmy w danej chwili połączeni i w jakim miejscu na ziemi. Urządzenie ma obsługiwać, jako pierwsze na świecie, wszystkie odmiany 5G na wszystkich częstotliwościach, jakie są wprowadzane na świecie. A konkretniej ponad 40 różnych częstotliwości, za sprawą modułu Qualcomm 5G RF Front end.

5G to jednak nie wszystko. Do zakupu nowego telefonu marki Nokia ma przekonać nas też poczwórny aparat z optyką sygnowaną przez firmę Zeiss. Wyposażono go między innymi w funkcję Zeiss Cinema, która podobno pozwoli uchwycić ładne zdjęcie nawet w wyjątkowo słabym świetle, a system dźwięku Ozo ma zapewnić bardzo realistyczny dźwięk na nagraniach. Aparat może rejestrować wideo w 4K, w tym w proporcjach 21:9 oraz w formacie LOG. Główna jednostka pracuje z 64-megapikselową dokładnością, szerokokątna z 12-megapikselową, makro i czujnik głębi z 2-megapikselową. Z przodu znajduje się 24-megapikselowy aparat do autoportretów.

Nokia 8.3 5G będzie też jednym z pierwszych telefonów bazujących na jednostce Qualcomm Snapdragon 765G. Układ ma zapewnić nie tylko stosowną wydajność, ale i czas pracy wynoszący cały dzień (to cytat od przedstawiciela firmy Qualcomm) bez ładowania akumulatora (pojemność 4500 mAh). Wyświetlacz telefonu ma przekątną 6,81 cala, a czytnik linii papilarnych wbudowany jest w przycisk zasilania telefonu.

Nokia 8.3 5G ma kosztować 2,9 tys. zł za wersję z 6 GB RAM i 128 GB pamięci.

Na półce niżej znajdziemy telefon Nokia 5.3. Kusić nas ma aparatem.

nokia hmd 5g class="wp-image-1110162"

Najciekawszymi elementami w nowej Nokii wydają się poczwórny aparat oraz nowiutki procesor Snapdragon 665. Powinna nam też bardzo przypaść do gustu obietnica dwudniowej pracy na jednym ładowaniu akumulatora o pojemności 4000 mAh. Obiektywy szerokokątny (5 mpix) i makro (2 mpix) pomogą z bliskimi ujęciami oraz szerokimi panoramami. Pozostałe to 13-megapikselowy główny i 2-megapikselowy czujnik głębi. Wyświetlacz o przekątnej 6,55 cala powinien zapewnić wygodę i komfort w przeglądaniu zdjęć.

Telefon pracuje pod kontrolą Androida 10 i oferuje dedykowany przycisk do obsługi Asystenta Google. Jego wyświetlacz ma u góry małe wcięcie, w którym znajduje się aparat do zdjęć portretowych. Za wydajność odpowiada Snapdragon 665 z 4 GB RAM i 64 GB pamięci.

Cena: 950 zł

Tania, ale szybka Nokia 1.3.

nokia hmd 5g class="wp-image-1110168"

Najtańszy w ofercie telefon firmy HMD teraz oferowany jest w odświeżonej wersji, z Androidem 10 Go na pokładzie, a także wyświetlaczem HD+ o przekątnej 5,71 cala. Kosztująca 400 zł Nokia 1.3 jest wyposażona w prosty procesor Snapdragon 250, ale mimo tego ma sobie ponoć świetnie poradzić z odchudzonymi w ramach Androida Go aplikacjami. W urządzeniu znajdziemy też złącza microUSB i audio jack, a także 8-megapikselowy aparat.

Nokia 5310 inspirowana modelem z 2007 r.

nokia hmd 5g class="wp-image-1110171"

Ostatni z nowych telefonów to propozycja dla tych bardziej sentymentalnych z nas. Wyglądem nawiązuje bowiem do Nokii 5310 sprzed ponad dekady. Urządzenie obsługuje tylko sieć 2G i pracuje pod kontrolą systemu Nokia Series 30+ - lista zgodnych z nim aplikacji będzie więc bardzo ograniczona. Telefon ten jednak ma oferować 30 dni bez ładowarki w trybie czuwania, odtwarzacz plików MP3 i wbudowane radio FM. A wszystko to za 200 zł.

One more thing. HMD ogłosił uruchomienie usługi roamingu danych dla swoich klientów.

REKLAMA

Płatna usługa HMD Connect global data roaming ma nam umożliwić korzystanie z danych podczas dalekich podróży. Aplikacja HMD Connect pozwoli na kontrolę planu abonamentowego i zwiększenie pakietu danych w razie potrzeby.

Usługa ruszy w wersji testowej za pośrednictwem HMDConnect.com, zapewniając roaming danych w ponad 120 krajach. Po rejestracji za pośrednictwem aplikacji użytkownik otrzyma kartę SIM na wskazany przez siebie adres i już będzie mógł cieszyć się wybranym pakietem danych. Rozwiązania technologiczne zostały zaprojektowane wraz z partnerem Greenwave Systems. Ceny jeszcze nie są znane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA