REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Tak wygląda xCloud w wersji na PC. Next-genowe gry na tanim notebooku

Po testowej wersji na Androida, iOS-a i iPadOS-a przyszedł czas na Windowsa. Usługa strumieniowania gier od twórców Xboxa niedługo pojawi się w wersji testowej na PC. Szkoda, że najpewniej nie w Polsce.

21.03.2020
11:48
Tak wygląda xCloud w wersji na PC. Next-genowe gry na tanim notebooku
REKLAMA
REKLAMA

Branża gier wideo wyraźnie postrzega streaming gier jako przyszłość, do której powinna dotrzeć. Na szczęście dla fanów lokalnego przetwarzania danych i fizycznych nośników, nadal dość odległa przyszłość. Tylko Google traktuje Stadię jako główny i jedyny sposób pozyskiwania gier. Microsoft, Sony i Nvidia promują swoje usługi jako komplementarne dla komputerów i konsol.

Największym problemem streamingu są jego duże wymagania względem łącza internetowego użytkownika – słabe połączenie powoduje opóźnienia w sterowaniu i utrudnia zabawę – oraz fakt, że gracz nie dysponuje fizyczną kopią gry. W zamian jednak możemy uruchomić dowolną znajdującą się w ofercie grę na dowolnym sprzęcie. Strzelanka na pecetowych ustawieniach graficznych Ultra na tanim telefonie z Androidem? Żaden problem.

Tyczy się to też komputerów osobistych. Już wiemy jak wygląda Microsoft xCloud na PC.

microsoft xcloud pc class="wp-image-1111632"

Streaming gier z platformy Xbox jest już testowany na urządzeniach z Androidem, iOS-em i iPadOS-em. Niedługo jednak mają ruszyć testy usługi na komputerach osobistych z Windowsem. Dzięki xCloudowi będziemy mogli grać w gry z oferty Microsoft Store nawet na niedrogich laptopach – wystarczy łącze internetowe o niskich opóźnieniach (latencji).

microsoft xcloud pc class="wp-image-1111635"

Zrzuty ekranowe interfejsu aplikacji klienckiej zdobył The Verge. Jest on na razie wyraźnie bardzo podstawowy i we wczesnej wersji, stanowiąc bliską kopię interfejsu przygotowanego na telefony komórkowe i tablety. Aplikacja ma jedno ograniczenie: wymaga od nas posiadania kontrolera Xbox One lub w pełni z nim zgodnego. Co prawda wybrane gry na Xboxa obsługują klawiaturę i myszkę, ale są to tylko wybrane pozycje, a usługa bez sparowanego gamepada nie będzie działać.

xCloud nie wymaga kupowania przez nas gier, jeżeli kupiliśmy je wcześniej w Microsoft Store na konsolę Xbox lub jeżeli te przysługują nam w ramach któregoś z abonamentów, na przykład Xbox Game Pass. To jednak nie oznacza, że pełny katalog posiadanych przez nas gier będzie dostępny w usłudze – ostatecznie o dostępności decyduje wydawca gry, który z jakiegoś względu może nie chcieć być obecnym w xCloudzie.

REKLAMA
microsoft xcloud pc class="wp-image-1111638"

Na czas testów dostępny jest tylko niewielki wycinek gier dostępny na platformę Xbox, to jednak ma się zmienić po zakończeniu testów. xCloud niestety na razie nie będzie dostępny w Polsce, co ma się zmienić w dalszej przyszłości. Na razie usługa GeForce Now pozostaje jedyną dostępną w naszym kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA