1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Gry

Tak wygląda xCloud w wersji na PC. Next-genowe gry na tanim notebooku

Po testowej wersji na Androida, iOS-a i iPadOS-a przyszedł czas na Windowsa. Usługa strumieniowania gier od twórców Xboxa niedługo pojawi się w wersji testowej na PC. Szkoda, że najpewniej nie w Polsce.

Tak wygląda xCloud w wersji na PC. Next-genowe gry na tanim notebooku

Branża gier wideo wyraźnie postrzega streaming gier jako przyszłość, do której powinna dotrzeć. Na szczęście dla fanów lokalnego przetwarzania danych i fizycznych nośników, nadal dość odległa przyszłość. Tylko Google traktuje Stadię jako główny i jedyny sposób pozyskiwania gier. Microsoft, Sony i Nvidia promują swoje usługi jako komplementarne dla komputerów i konsol.

Największym problemem streamingu są jego duże wymagania względem łącza internetowego użytkownika – słabe połączenie powoduje opóźnienia w sterowaniu i utrudnia zabawę – oraz fakt, że gracz nie dysponuje fizyczną kopią gry. W zamian jednak możemy uruchomić dowolną znajdującą się w ofercie grę na dowolnym sprzęcie. Strzelanka na pecetowych ustawieniach graficznych Ultra na tanim telefonie z Androidem? Żaden problem.

Tyczy się to też komputerów osobistych. Już wiemy jak wygląda Microsoft xCloud na PC.

microsoft xcloud pc

Streaming gier z platformy Xbox jest już testowany na urządzeniach z Androidem, iOS-em i iPadOS-em. Niedługo jednak mają ruszyć testy usługi na komputerach osobistych z Windowsem. Dzięki xCloudowi będziemy mogli grać w gry z oferty Microsoft Store nawet na niedrogich laptopach – wystarczy łącze internetowe o niskich opóźnieniach (latencji).

microsoft xcloud pc

Zrzuty ekranowe interfejsu aplikacji klienckiej zdobył The Verge. Jest on na razie wyraźnie bardzo podstawowy i we wczesnej wersji, stanowiąc bliską kopię interfejsu przygotowanego na telefony komórkowe i tablety. Aplikacja ma jedno ograniczenie: wymaga od nas posiadania kontrolera Xbox One lub w pełni z nim zgodnego. Co prawda wybrane gry na Xboxa obsługują klawiaturę i myszkę, ale są to tylko wybrane pozycje, a usługa bez sparowanego gamepada nie będzie działać.

xCloud nie wymaga kupowania przez nas gier, jeżeli kupiliśmy je wcześniej w Microsoft Store na konsolę Xbox lub jeżeli te przysługują nam w ramach któregoś z abonamentów, na przykład Xbox Game Pass. To jednak nie oznacza, że pełny katalog posiadanych przez nas gier będzie dostępny w usłudze – ostatecznie o dostępności decyduje wydawca gry, który z jakiegoś względu może nie chcieć być obecnym w xCloudzie.

microsoft xcloud pc

Na czas testów dostępny jest tylko niewielki wycinek gier dostępny na platformę Xbox, to jednak ma się zmienić po zakończeniu testów. xCloud niestety na razie nie będzie dostępny w Polsce, co ma się zmienić w dalszej przyszłości. Na razie usługa GeForce Now pozostaje jedyną dostępną w naszym kraju.