Oprogramowanie  / News

Użytkownicy prosili, Microsoft wprowadził. Edge zyska obsługę motywów z Chrome Web Store

Picture of the author

Przeglądarka Edge już niedługo zyska obsługę motywów wizualnych z Chrome’a. Będzie można instalować dowolną skórkę z Chrome Web Store.

Nakładki na przeglądarkę Chromium różnią się od siebie znacząco, mimo współdzielenia rdzenia do renderowania witryn internetowych i aplikacji webowych. Chrome, Opera, Edge, Brave, Vivaldi i reszta różnią się od siebie wyglądem i dodatkowymi funkcjami, tak jak różnią się od siebie androidowe EMUI, MIUI, OxygenOS i reszta. Wyróżnikiem Chrome’a jest obsługa motywów interfejsu, zgromadzonych w wygodnym do ich przeglądania katalogu.

Motywy Chrome’a nie bazują jednak na żadnym wyszukanym rozwiązaniu, co oznacza, że twórcy innych bazujących na Chromium przeglądarek mogą łatwo uzyskać z nimi zgodność. Społeczność użytkowników przeglądarki Edge naciskała na Microsoft, by ten wprowadził ich obsługę do Edge’a. Redakcja serwisu Techdows odkryła jako pierwsza, że ten swoich użytkowników posłuchał.

Motywy z Chrome Web Store będą obsługiwane w Microsoft Edge.

Funkcja ta jest już dostępna w Edge Canary, a więc we wczesnej wersji testowej przeglądarki Microsoftu. Po wykryciu ewentualnych problemów i ich usunięciu ta trafi do kanału testowego Dev, by później trafić do Bety i wreszcie do produkcyjnej wersji Edge’a. Co ciekawe, przynajmniej na razie, nic nie wskazuje na to, by Microsoft Store dla Edge’a również miał wprowadzić katalog motywów. Będziemy musieli ich szukać w repozytorium dla Chrome’a.

Na szczęście Edge nie wymaga korzystania z Microsoft Store i jest niemal w pełni zgodny z asortymentem Chrome Web Store. W wersji Canary przeglądarki należy aktywować flagę o nazwie Allow installation of external store themes. Prawdopodobnie w wersji produkcyjnej ten krok będzie zupełnie zbędny. Zainstalowanymi motywami można zarządzać i je usuwać w sekcji Wygląd w ustawieniach przeglądarki.

Zakładając że problemów i usterek nie będzie zbyt wiele, obsługa motywów powinna trafić do produkcyjnej wersji przeglądarki Edge za dwa miesiące.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst